Kaevandajatele aga viirastus uus mure - tuleoht. "Õnneks läks sellel aastal siiski hästi - põlenguid ei olnud. Samas peab aga õigluse nimel lisama, et sademete jaotus väikse Eesti piires oli äärmiselt ebaühtlane, rohkem tuli sademeid idapoolsetes rabades ja kohati väga lokaalsetes piirkondades," rääkis Saaremets.
Tema sõnul oli Ida-Virumaa sademete hulk suurem kui eelmisel tootmishooajal, mil keskmine toodang oli 50-60% plaanist ja seegi niiskevõitu materjal.
"Tänavu olid ka august ja september kaevandamiseks soodsad ning lõpuks kujunes olukord, kus paljud kaevandajad hakkasid tootmishooajal juba "rabas remonti tegema", sest turvast sai väheke liiast," lisas ta. Saaremetsa sõnul sõltuvad turba hinnad sademete hulgast tootmisperioodil, sest hea kaevandusaasta tingib suure kuiva turba laoseisu, millest tulenevalt alaneb hind turul ja vastupidi.
"Hinnasurve tingib pidev kaevandamisõiguse tasu kasv, seda peaaegu 20% aastas," märkis ta.
Karmo Leemet ettevõttest AS Jiffy Products Estonia nentis, et tänavune suvi olnud üle pikema perioodi turbatootjaile väga soodne.
"Meie kandis, samuti Pärnumaal, oli vihma väga vähesel määral, saime oma plaanid kenasti täis ja on igati põhjust rahule jääda," möönis ta.
Urmas Sillavee, kes juhib Saaremaal tegutsevat ettevõtet OÜ MV Turvas ütleb naljatamisi, et möödunud suvest rääkides peaks ta valetama kaks korda järjest.
"Kui ütlen, et läks suurepäraselt - valetaksin. Kui aga väidan, et kehvasti, valetaksin ma taas," sõnas Sillavee.