Mark Hulbert, kes analüüsib Hulbert Financial Digestis üle 160 investeerimisuudiskirja, kirjutab MarketWatchis, et kui turg järgib 1929. aasta börsimustrit, oleme me otse krahhi künnisel.
Kui vaadata 1928-1929. aasta graafikuid ja praegust aktsiaturu liikumist, on sarnasusi küllalt. Pilt ei ole kena.
Tehnilise analüüsi guru Tom McClellan kirjutas, et ei ole garantiid, et turg jätkub praegu igal sammul 1929. aasta mustri moodi liikumist. „Kuid praegu ja 2014. aasta mai vahelisel ajal on küllaldaselt põhjuseid, et olla ettevaatlik,“ kirjutas ta.
DeMark Analyticsi juhatuse esimees Tom DeMark tõmbas esmakordselt paralleele 1928-1929. aasta perioodiga juba enne mullu novembrit.
„Tegelikult tegin ma seda vaid meelelahutuseesmärgil,“ ütles ta. „Enam mitte – see on muutunud millekski märksa tõsisemaks.“
Graafiku tegi sel nädalal kuulsaks Seabreeze Partnersi riskifondi juht Doug Kass, kes võrdles 1928.-1929. aasta ja praeguse sarnasusi.
„Kuigi investeerimisajalugu ei pea just end kordama, on mingi rütm olemas,“ ütles Kass tõmmates paralleele 1928.-1929. aastaga. Arvestades lisaks joonistatud graafikule ka mitmete indikaatoritega, usub ta, et korrektsioon võib olla just alanud.
DeMark on muutunud väga pessimistlikuks. Kui S&P 500 indeks kukub läbi 1762 punkti taseme, on tema sõnul peamine karuturg vaid alles alanud. Eile sulgus indeks 1819,26 punktil.
Seotud lood
Aktsiaturgudel pole kunagi välistatud korrektsioonid, kuid hetkel on keeruline näha põhjuseid, mis tooksid esile börsikrahhi, ütles LHV analüütik Erko Rebane hirmutava börsigraafiku kohta.
USA 1929. aasta börsimuster pole võrreldav tänasega, kuna graafikus pole arvestatud, kui palju turg protsentuaalselt krahhile eelnevalt üles liikus, ütles SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?