Kiirlaenuvõlgnike arvu kasv on tekitanud olukorra, kus inimesed ise otsivad võimalust saada mitteametlikult palka, leidis ASi Restor juhatuse esimees Arsi Kook.
Ümbrikupalkade kaotamist soodustava
töötajate registri loomine on vajalik, kuid ehitusfirma Restor juht pidas vajalikuks rõhutada, et alati ei ole see ettevõtja soov ebaausalt tasu maksta.
"Kuna me tõesti ei ole ümbrikupalka kasutanud, siis meid riivab väga see, et on selline tunne nagu ehitaja tahaks ümbrikupalka maksta," ütles Kook. Tegelikkuses see tema sõnul alati nii ei ole, sest Restoril on kogemusi, kuidas ennast tööle pakkuja küsib võimalust saada mitteametlikku palka. Sama probleemi on olnud ka ettevõtte alltöövõtjatel.
„Kui ta on korralik töötaja, siis üle 1000eurose palga pealt võetakse talt iga kuu nii palju ära, et alles jääb miinimumpalk ja ta ei olegi sellest huvitatud, vaid pigem vingerdab,“ rääkis Kook.
Tema hinnangul on tekkinud huvi saada mustalt palka sellest, et Eestis on väga palju inimesi, kellel on kiirlaenude võtmisest tekkinud maksehäireid. 30. jaanuari seisuga on
selliseid inimesi 34 706.
Kook märkis, et need inimesed tiirlevad tööturul, otsides võimalusi ebaausaks sissetulekuks. „Nad võivad olla küll tublid, aga otsivad eratellijaid, et saaks kuskil midagi teha, sest sissetulekut on ju vaja, aga tal jääb sellest nii vähe alles, et on nagu sundolukorras,“ kõneles Kook.
Olukorda aitaks tema sõnul lahendada avalik nõustamisteenus, kust inimene saaks abi ja finantsnõu, kui on sattunud raskesse olukorda. „Kui inimene saaks mõistlikumad tagasimaksmise tingimused, siis saaks ta võib-olla paremasse positsiooni ja jalad alla. Kui inimene on sattunud sellisesse lõksu, oleme aru saanud, et ta ei oska siis kellegi poole pöörduda,“ lausus Kook. Võimalikku pakutavat teenust peaks reklaamima tema hinnangul sama suurelt, nagu praegu SMS laene.
Seotud lood
NCC Ehituse juhi Toomas Alle sõnul nende ettevõttes ümbrikupalka keegi küsinud ei ole, neil töötavad peamiselt projektijuhid, kuid teoreetiliselt võib see probleem pea igal ehitusplatsil eksisteerida.
Restor ASi juht Arsi Kook möönis Äripäevale, et teinekord on ettevõtja keerulises olukorras, sest töötajad ise küsivad ümbrikupalka. Lemminkäinen ASi juhi Sven Pertensi hinnangul tuleks sellised töötajad välja vahetada.
Finantsinspektsiooni finantsteenuste divisjoni juhi Hannes Oja sõnul on uue valitsuse koalitsioonilepingus kirjas, et tarbijate kaitsmiseks ja vastutustundetu laenamise piiramiseks võetakse kiirlaenufirmade tegevus rangema kontrolli alla.
Juulist alustav töötajate register annab maksuametile õigusi juurde, näiteks võib ametnik takistada isiku lahkumist töökohast.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.