Eesti eksportööride TOPi 6. ettevõte ABB AS ootab tänavu ekspordi jäämist mullusele tasemele või pisut isegi madalamale, sest globaalne nõudlus on vähenenud, ütles ettevõtte juht Bo Henriksson.
"Eelmisel aastal ABB eksport nimetamisväärselt ei muutunud, kuna põhilised ekspordiartiklid jäid samaks. Peamine eksporditurg on globaalne turg. Suuremad ekspordipartnerid on küll Soome, Rootsi ja Taani, ent rõhutan, et ametlik statistika ei kajasta adekvaatselt ABB Grupi ekspordiloogikat," märkis Henriksson.
MIS ON MISABB ASMüügitulu 2012: 159 miljonit eurot (+5,8%), sellest eksport 117,9 miljonit eurot (+3,5%).Peamised sihtriigid: Norra, Itaalia ja Rootsi.Valdkond: mootorite, generaatorite, ajamite, komplektalajaamade ja elektrikilpide tootmine.2013. aastal suurenes eksport 152 miljoni euroni (+29%).Peamised sihtriigid olid Soome, Rootsi ja Taani. Peamiselt mootorite, generaatorite, ajamite, komplektalajaamade ja elektrikilpide tootmine.
TASUB TEADAEesti eksport kosus kümne aastaga 160% . Selle perioodi jooksul on olulisemad väljaveetud kaubad jäänud samaks. Esikümnest on välja langenud vaid rõiva- ja tekstiilitooted, mis moodustasid 2004. aastal 3,6% siinsest väljaveost.
Samas on asemele tulnud laevade ja ujuvkonstruktsioonide müük välismaale, mis moodustas dekaad tagasi vaid 0,5% ja eelmisel aastal ligi 2%. Kiiremini kasvas nende vedu rahaliselt, peaaegu 840% võrra.
Eksportijate TOPi 1000 suurima ekspordikäibega firmat leiab täismahus
Äripäeva veebiküljelt. Lisaks tuntud tootmis- ja tööstusettevõtteile leiab pingereast ka mitu idufirmat, IT-äri silmapaistvaimad esindajad ning ohtralt teenusepakkujaid, kes välisturule murdnud.
Seotud lood
Eesti eksportijate TOPi 15. ettevõte Eesti Energia Õlitööstus AS kavatseb välisturgude osakaalu suurendada, sest kasvava tootmisvõimekuse kõrval jääb siseturu nõudlus tänasega võrreldes sarnasele tasemele, ütles firma juhatuse esimees Igor Kond.
Eesti eksportööride TOPi 3. ettevõte VKG Oil AS lisas 2013. aastal sihtkohtade hulka mõned Aasia ja Ladina-Ameerika riigid, samuti kasvasid India ja Hiina firmade tellimusmahud.
Eesti eksportööride TOPi 11. ettevõte Enics Eesti AS suurendas tänavu palgafondi 5-6 protsenti, tõstes olemasolevate töötajate töötasusid, ütles ettevõtte juhatuse liige Jaanus Aal.
Eesti suuremad eksportijad ootavad riigi suuremat panust spetsialistide väljakoolitamiseks, kes ettevõtteil senist väliskaubandust suurendada aitaks.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.