Äripäeva Gaselli TOPis 12. koha hõivanud San-Erika Ehituse OÜ jaoks oli 2012. aasta erakordselt edukas. Paraku on heitlik ehitusturg tänavu madalseisus ning ettevõte on pidanud paari aastaga kahandama hindu ligi veerandi võrra, kirjutab Äripäeva 26. juuni kuukiri Ehitus.
Viljandi ettevõtte põhitegevus on sanitaartehnilised ehitustööd: rekonstueeritakse ja ehitatakse vee- ja kanalisatsioonitorustikke ning välistrasse, paigaldatakse reovee puhastussüsteeme.
Konkureerib võimetekohastel hangetel
Tihemetsa tehnikumis tehnikuks-mehaanikuks õppinud Peeter Jürgens selgitas, et San-Erika Ehituse OÜ ajalugu ulatub 25 aasta taha: “25. jaanuaril 1989. aastal registreeriti ENSV Viljandi rajooni rahvasaadikute nõukogu täitevkomitees Viljandi ETP juures asuv teenindustootmiskooperatiiv Erika. Algaastail tegelesime ka lehmalüpsiga.” Hiljem sai kooperatiivist iseseisev üksus ja kui kooperatiivid ära kaotati, muutus ettevõte 1991. aastal aktsiaseltsiks. San-Erika Ehituse OÜ sai firmast 2002. aastal.
Veerandsada aastat ehitusvallas tegutsenud Jürgens on näinud igasuguseid aegu. Kõige paremaks peab ta aastaid 2007–2008, mil ühe Merko alltöövõtjana rajati vee- ja kanalisatsioonitrassi Pärnus Raekülas. 2011. aastast on San-Erika Ehitus keskendunud peatöövõtule.
“Enamiku töid teeme peatöövõtu korras. Alltöövõtjana tuli pahatihti väljateenitud raha oodata, sest mitte kõik peatöövõtjad ei maksa korralikult. Aga KIKi rahade puhul võid kindel olla, et need tulemata ei jää. Konkureerime nendel hangetel, kuhu meie võimed küündivad,” märkis Jürgens.
Edu sõltub tööst
2012. aasta oli ettevõttele iseäranis edukas: müügitulu ületas miljon eurot ning kasumit teeniti 382 517 eurot. 2010. aastaga võrreldes kasvas käive 4,8 korda ja kasum ligi 65 korda. “Turul oli piisavalt tööd ja õnnestus riigihankeid võita. Ka konkurents oli turul väike, kuna suured ettevõtted polnud pisikestest objektidest huvitatud,” selgitas Jürgens toonase edu põhjuseid. Aasta mahukaimaks tööks oli Viljandi maakonnas Suure-Jaani linna vee- ja kanalisatsioonisüsteemide ehitus.
Eelmisel aastal oli tööd vähem ning see kajastub ka San-Erika Ehituse majandustulemustes. Müügitulu kahanes taas – 601 651 euroni – ning kasumit teeniti 55 761 eurot. Suuremad ehitused majandusaastal olid Viljandi maakonnas Tarvastu vallas Soe küla vee- ja kanalisatsioonitrasside rekonstrueerimine, Viiratsi aleviku ja Vana-Võidu küla torustike ehitamine ning Jõgeva linna ühisveevärgi ja kanalisatsiooni süsteemide ehitustööd. Enamasti tegutseb ettevõte Viljandi ja Jõgeva, aga ka Pärnu maakonnas.
Alapakkumisi palju
“Sõltume riigihangetest ja sel aastal pole samuti midagi rõõmustavat tööde mahu osas. Praegu on suurem töö tegemisel Abja-Paluojal, tööd jätkub umbes pooleks aastaks, aga mis edasi tuleb, veel ei tea. Küllap käesolev aasta on kehvapoolne kõigil ning seda tööd, mida varem tegid väikefirmad, himustavad nüüd ka suuremad ehitusettevõtted. Alapakkumisi on palju ja tulevik on tume,” kirjeldas Jürgens turuseisu.
Investeeringud masinatesse
Töödemahu kahanemine ja tihenev konkurents on sundinud ettevõtet hindu alandama. Jürgensi sõnul on nende hinnad võrreldes 2012. aastaga langenud ligi 25 protsenti. Samas on tööjõukulud ettevõttes kasvanud. Suvehooajal töötab San-Erika Ehituses umbes 15 inimest, nende hulgas ajutised abitöölised.
Ehitusfirma on investeerinud ka oma masinaparki, kuhu kuuluvad kaks laadur-ekskavaatorit JCB 4CX, kaks 3,5-tonnist väikest roomiktraktorit, erinevad kallurid. “Meil on endal masinad olemas ja eesmärk on oma jõududega hakkama saada. Mõne töö puhul on vaja rentida suuremat ekskavaatorit. Vajadusel kasutame ka teiste ettevõtete teenuseid: torustiku paigaldamist kinniselt isevoolse kanalisatsioonitorustiku videovaatlusega koos torustiku läbipesuga, asfaltkatte taastamist, elektritöid,” märkis Jürgens.
Uus tõus
Ta usub, et kuna hinnad on päris palju langenud ning materjal ja masinad odavamaks ei lähe, peaksid tööde hinnad hakkama tõusma. “Tõenäoliselt võtavad suured ehitajad end praeguses olukorras koomale. Väiksemal firmal on kergem rasked ajad üle elada. Kui ELil uue perioodi rahad avanevad, loodame külakeskuste trassiehitustel ikka tööd leida,” sõnas Jürgens.
Mis on mis
San-Erika Ehituse OÜ
OMANIK: Peeter Jürgens, Laine Lehtla
ASUTATUD: 2002
TÖÖTAJAID: 14
TEGEVUSVALDKOND: veetorustike ja sanitaarseadmete paigaldus
Taust
Kes on gasell
Gasellide väljaselgitamiseks vaadati ettevõtete müügitulu ja ärikasumit aastatel 2010, 2011 ja 2012, sealjuures ettevõtte 2010. aasta müügitulu oli üle 0,1 mln euro (k.a) ning 2012. aasta müügitulu alla 13 mln euro. Ettevõte on tegutsenud vähemalt kolm järjestikust majandusaastat ja tegutseb ka praegu; müügitulu oli 2012. aastaks võrreldes 2010. aastaga kasvanud vähemalt 50%, ärikasum vähemalt 50%; 2011. aasta müügitulu oli suurem kui 2010. aastal ja 2012. aasta müügitulu oli suurem kui 2011. aastal; 2012. aasta ärikasum oli suurem kui 2010. aastal, samas võis 2011. aasta ärikasum olla väiksem kui 2010. aastal, kuid ühelgi aastal ei tohtinud olla kahjumit. 1115 gasellist 195 tegeles ehitusettevõtlusega.
Artikkel ilmub 26. juuni Äripäeva kuukirjas Ehitus. Lisaks saab sellest lugeda, milliseid kuhu liiguvad ehituse hinnad, kuidas mõjutas kohalik ehitusstrateegia Suurbritannia ehitusturgu ja mis asi on TEAN register.
Seotud lood
Edu saavutamiseks tuleb seada kõrge latt ja tõsta pidevalt taset, mida on lihtsam teha kriisi ajal, on veendunud ehitusfirma Karso Ehitus OÜ omanik Sergei Gladkov.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”