Riigikogus vastu võetud autode käibemaksu seaduse muudatuse jõustumise järgi peavad ettevõtjad olema valmis tõestama, et firmaautosid ei kasutata erasõitudeks.
Rahandusministeeriumi teatel on sõiduautode omatarbe maksustamise muutmise eesmärk õiglasem maksustamine, sest praeguse korra järgi tasub eratarbija auto ostmisel kogu käibemaksu, ent ettevõtete soetatud sõidukite pealt saab käibemaksu maha arvestada.
Rahandusministeeriumi pressiesindaja Liisi Polli sõnul on praegu kehtiv soodne maksustamine tekitanud moonutuse, mida ei saa muuta ilma maksukoormust suurendamata. „Kui ettevõttes tõesti autode erakasutust pole, jääb alles võimalus kogu käibemaks tagasi saada, kui seda maksuametnikule tõestada,“ märkis ta. Kuidas tõestamiskorraldus täpselt välja nägema peaks, on seaduses täpselt sõnastamata jäetud. Rahandusministeeriumi seisukoha järgi on aga oma vara sihtotstarbelisest kasutamisest huvitatud ettevõtja ilmselt vastavad meetmed ka kasutusele võtnud. „Neid ei ole raske maksuametnikule näidata,“ ütles Polli.
Seadus jõustub 1. detsembril.
Täna riigikogu erakorralisel istungil vastu võetud autode käibemaksu seaduse põhilised muutused:
Seni 100% sisendkäibemaksu mahaarvamist piiratakse 50%ni. Maha on lubatud arvata:- sõiduauto ostmisel ja rentimisel 50%;- sõiduauto tarbeks ostetud kaupadelt ja teenustelt 50%;- omatarvet enam ei maksustata topeltmaksustamise vältimiseks. Erandid, mille korral mahaarvamist ei piirata:- edasimüük (auto on kui kaup), rendile andmine (liising);- taksod ja õppesõiduautod; - sõiduautod, mida kasutatakse 100% vaid ettevõtluse tarbeks.Erandite korral kehtib tõendamiskohustus ehk tuleb tõestada või teavitada sellest, et sõidukit kasutatakse vaid tööasjuks.Tõestada ei saa vaid sõidupäevikuga, tõendeid hinnatakse kogumis ja need peavad olema eluliselt usutavad. Näiteks GPS, autode parkimine töökohal ja veel muud võimalused. Tõendamiskohustuse täpsem sisu kujuneb tavapraktikas ja koostöös MTAga.Kui tööautoga tehakse ka erasõite, siis eraldi midagi üles märkima ei pea, ettevõtja saab lihtsalt 100% asemel 50% maha arvata.
Allikas: Rahandusministeerium
Seotud lood
Pärast autode maksustamise muudatusi on tekkinud olukord, kus ettevõtjal on mõistlikum auto ostmise asemel võtta see kasutusrendile, et mitte riskida käibemaksutagastusega, rääkis ATTELA advokaadibüroo vandeadvokaat Marko Saag.
Ettevõtjates meelehärmi tekitanud autode käibemaksu seadus sai täna riigikogu erakorralisel istungil lõpphääletusel poolehoiu.
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda soovib riigilt ettevõtjatele maksuseaduste loomisel puhveraega seadustega kohanemiseks, rääkis koja peadirektor Mait Palts.
Riigikogu rahanduskomisjon tegi täna ettepaneku lükata autode käibemaksustamise muutmist puudutava seaduseelnõu jõustumistähtaeg detsembrisse.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.