Suurettevõtja Tiit Veeberi poeg Janek viis enamuse oma äriimpeeriumist advokaadibüroo omandisse.
Janek Veeber loovutas juriidiliselt Hajime omanikuõigused Advokaadibüroo Kaevando & Partnerid OÜ-le tänavu 14. aprillil. Büroo partneri Marko Kaevandoga vesteldes jäävad mitmed küsimused vastuseta. Kui Äripäev uurib omandamispõhjuste kohta, viitab advokaat büroo ja kliendi vaheliste suhete konfidentsiaalsusele.
Saladuseks jääb ka teadmine, kas klient on Hajime endine omanik Janek Veeber või keegi uus. "Meil on teatud põhjused, miks mingeid asju tehakse. Need, kellele me peame aru andma, nagu näiteks konkurentsiamet, me oleme valmis seda tegema. Avalikkusele esitleda põhjuseid, miks mingid liigutused tehakse, ei näe me mingit vajadust," ütles omanikku esindav Kaevando.
Veeberi sõnul tulenevad nii Hajime omanikumuutus kui ka teised hiljutised äritehingud struktuursetest ümberkorraldustest, mis ei mõjuta otseselt ASi Giga ega tema kontserni kuuluvate äriühingute tegevust. "Vastavatest muudatustest on informeeritud äripartnereid, riiklike regulaatoreid ja muid puudutatud isikuid niivõrd, kuivõrd see vajalik on," ütles Veeber.
Hajime ettevõtete rägastikus on kindlasti üks pärl 40% osalus kontsernis AS Fortum Tartu. Soojuse- ja elektrienergia tootja teenis mullu kolme ettevõtte haldamisega 30,3 miljonit eurot müügitulu ja 6,2 miljonit eurot kasumit. Fortum Tartu prognoosib tänavu soojusenergia müügi kasvu, mis peaks suurendama ka kontserni puhaskasumit.
Uus info firmajuhile. Fortum Tartu juhatuse esimees Margo Külaots ei olnud enne Äripäeva kõnet Veeberi omanikuõiguste muutusest teadlik. Tema sõnul ei ole viimaste kuude jooksul omanikelt ka uusi juhiseid või soovitusi. "Fortum Tartu tegutseb täpselt nii, nagu ta on kogu aeg tegutsenud," ütles Külaots. "Meie silmis on Giga (Hajime tütarfirma - toim) aktsionär ja aktsionäridel on omavahelised lepingud. Alles oli ka koosolek ja meie (Fortum Tartu - toim) ei ole sealt küll mingeid uusi suuniseid või meelemuutust täheldanud," lisas ta.
26. mail otsustasid Fortum Tartu omanikud muuta nõukogu koosseisu ühe liikme võrra väiksemaks, vahetades kummagi aktsionäri ühe esindaja Giga eestkostja vastu. Soomlaste Fortum Power and Heat Oy-d esindav Per Erik Langer ja ASi Giga esindav Antero Anttila vahetas välja Eesti osapoole uus kõneisik Uno Lõhmus. Nõukogus jätkavad varasemad liikmed Jouni Pekka Haikarainen, Jaakko Tapio Vähä-Piikkiö (mõlemad Fortum Power and Heat) ja Janek Veeber (Giga), mis tähendab, et täna on nõukogus mõlemal aktsionäril võrdselt kaks esindajat.
Külaotsale teadaolevalt tingis nõukogu koosseisu muutuse Fortumi struktuurimuudatus, mille järgi Langer tegeleb uue valdkonnaga. Miks otsustas Giga valida uueks esindajaks Lõhmuse, ei oska Külaots kommenteerida. "Ju siis aktsionär pidas sellist sammu kõige otstarbekamaks," lausus juhatuse esimees. Tema teatel ei ole Lõhmus jõudnud veel ühelgi nõukogu koosolekul osaleda. Veeber ütles, et tema initsiatiivil määras Giga Lõhmuse nõukogusse.
Fortum Power and Heati finantskommunikatsioonijuhi Karoliina Lehmusvirta sõnul pole tema tuttav olukorraga, et Hajime omanik oleks muutunud. Ta lisas, et soomepoolne aktsionär ei kommenteeri teiste ettevõtete omandimuutusi.
Loobus laevadest. Lisaks Hajimele otsustas Veeber 19. mail loobuda omanikuõigustest OÜs Ferry Service, millele kuulub ligi 87,9% kiirlaevade käitlejas Lindaliini AS. Veeberilt sai omanikuõigused Hajime firmaderühma kuuluv OÜ Giga Investeeringud. Reisijaid vedav ettevõte teenis viimasel majandusaastal (september 2012 kuni august 2013) 10,1 miljonit eurot müügitulu (2012: 12,4 miljonit eurot) ja jäi 3 miljoni euroga kahjumisse (2012: ligi 37 000 eurot kasumit). Ettevõtte teatel oli tulemuste üheks peamiseks mõjutajaks 2012. aasta erakordselt tormine sügis.
Tänavu aprilli lõpus uuenes Lindaliini nõukogu koosseis, kui Andres Grossi ja Rein Ojasaare kõrvalt lahkus Tiiu Kepp. Nõukogusse lisandusid Veeber ja kaubandusketi ASi Helter-R endine omanik Elmo Ehrlich.
Võlg pani saneerima. Eelmise aasta lõpus esitas tollal Enn Rohulale, Janek Veeberile ja Urmas Sardisele kuuluv Lindaliini AS pankroti vältimiseks saneerimisavalduse. Rohula rääkis aasta alguses Äripäevale, et Lindaliin ei suutnud enam kohustusi täita. Seda põhjusel, et ettevõte plaanis ühe laeva välja vahetada ja uue soetada, kuid laevaost jäi toppama.
Nii pidi ettevõte mõnda aega tegutsema vaid ühe laevaga, samas kui personal jäi alles, nagu ka kulutused. "Kiirlaevameeskond on ses suhtes eriline, neid tuleb välja koolitada ja nendest ei saa kohe loobuda ja homme uued võtta," märkis Rohula. Tema hinnangul oli siis jaanuari seisuga ettevõttel kohustusi 10 miljonit eurot.
Veeber ütles jaanuaris Äripäevale, et Lindaliini suurim võlausaldaja on Swedbank. "Swedbank on see, kelle nõuete tagamiseks on laevad, ja sisuliselt on Swedbank ka see, kes kogu protsessi oma nõuetega kontrollib," ütles ta ja lisas, et kuna Swedbank oli nõus tulema saneerimisega kaasa ja oma nõuet kahandama, siis on ettevõttel ka võimalik jätkata.
Maksuameti teatel on Lindaliinil 2. juuli seisuga maksuvõlgu rohkem kui 1,4 miljoni euro eest alates 2011. aasta novembrist. Tegemist on suuruselt viienda maksuvõlglasega.
Pere ärisid juhtima. Giga Investeeringute juhatusse lisandus tänavu märtsi alguses Janek Veeberi kõrval Franek Veeber. Samuti täienes AS Giga juhatus Kristi Veeberiga ja viimati nimetatud ettevõtte tütarfirma ASi Telver juhtkond Kevin Veeberiga, mida varem juhtis üksi Janek Veeber. Janek Veeberi sõnul muutusid juhatuste koosseisud taaskord tema initsiatiivil, et saaks pereliikmeid aktiivsemalt kaasata vastavate äriühingute igapäevase majandustegevuse juhtimisse.
Kokkuvõtlikult ei ole Janek Veeberi sõnul täna midagi sellist teatada AS Giga kontserni kuuluvate äriühingute tegevuse kohta, mis võiks või peakslaiemale avalikkusele huvi pakkuma. "Oluliste asjaolude ilmnemisel ja/võitehingute tegemisel tulevikus informeerime sellest meediat ja avalikkust, kuisee on õigusaktide kohaselt nõutav või kui see on meie hinnangul vajalik," märkis Veeber.
***
Salatsev meediaärimees
Tänavu mais müüs Ekspress Grupp, kes ostis Eesti Meedialt ASi SL Õhtulehe ja ASi Ajakirjade Kirjastuse õigused, mõlema firma aktsiatest pooled edasi Janek Veeberi juhitud OÜ-le Suits Meedia. Suits Meedia kuulub ASile Giga, milles Veeber oli ainuomanik Hajime OÜ kaudu.
Eelmisel nädalal teatas Ekspress Grupp, et lõi Suits Meediaga SL Õhtulehe ja Ajakirjade Kirjastuse jaoks valdusfirmad. Valdusfirmade kaudu osalust ei muudetud. Veeber jätkab Suits Meedia esindajana nii SL Õhtulehe kui Ajakirjade Kirjastuse nõukogus.
TASUB TEADAJanek Veeberile kuuluvad äriühingud:
OÜ Anneteam (100%)Tartu Keraamika OÜ (100%)GTC Experimental OÜ (50%)OÜ Estonian Fish Export Service (25%)
Allikas: äriregister
Seotud lood
Miks ja millal on Janek Veeber otsustanud Hajime OÜ siirata enda nimelt advokaadibüroole, ei pea vajalikuks teada Ekspress Grupi tegevjuht Gunnar Kobin.
Hans H. Luige suurosalusega Ekspress Grupp reorganiseeris oma osaluse ühisettevõtetes AS SL Õhtuleht ja AS Ajakirjade Kirjastus, teatas Ekspress Grupp börsiteates.
Aktsionäride otsuse järgi vahetati Ajakirjade Kirjastuse ja SL Õhtulehe nõukogude liikmed välja OÜ Suits Meedia esindajate vastu, kelle hulka kuulub ka Janek Veeber.
Kui Janek Veeberi soov osta meediat peaks õnnestuma, siis Ekspress Grupp kerkiks võitjaks ning Eesti Meedia peaks leppima kaotaja rolliga, ütles ajakirjanduse asjatundja ja õppejõud Tiit Hennoste.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.