Hiljuti maksuameti infotelefonile helistamine näitas, et investor võib info saamisega jänni jääda ning pärast võib see talle valusalt kätte maksta, kirjutab börsitoimetaja Rainer Saad.
- Rainer Saad Foto: Andras Kralla
Kui helistasin maksuameti infoliinil ja ütlesin, et soovin infot investeerimiskontoga seotud küsimuste kohta, kõlas algatuseks vastus: „Proovime.“ Pole just eriti julgustav sõna investoreile, kes näevad kurja vaeva maksude arvestamisel, soovides olla oma tulude deklareerimisel korrektne.
Infoliinilt ei saanud vastuseid mitmele olulisele asjale. See tekitab küsimuse, mis funktsioon maksuameti kõnekeskusel üldsegi võiks olla. Mõnel juhul suunati info saamiseks edasi veebilehele sealse infotulva alt ise vastust otsima. Mõne küsimuse peale öeldi, et lihtsalt ei oska vastata.
Paraku on juba elus nii, et surm ja maksud on vältimatud. Seetõttu tuleb maksuteemasse võimalikult täpselt süveneda. Kui tagantjärele peaks kontrolli käigus vigu ilmnema, siis on halva maksuinfo ohver investor.
Eesti Väärtpaberikeskuse andmetel oli märtsi alguses kokku rohkem kui 100 000 kehtivat väärtpaberikontot, mille omanikud on enamjaolt füüsilised isikud. Kindlasti kõik nad ei küsinud infoliini kaudu nõu, kuid konto omanike arv on nii suur, et nendele küsimustele vastamise kompetentsi võiks eeldada.
Maksuamet võiks infoliinile luua eraldi üksuse, mis on keskendunud investorite nõustamisele. See võiks olla kursis näiteks sellega, kui mõni Tallinna börsifirma on aktsiakapitali vähendanud ning kas selle või teise ettevõtte dividendid on maksustatud või mitte.
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.