Paljud tahavad elada kaua, kuid liiga kõrge eani elamine ei pruugi olla loodetud õnn, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Rainer Saad.
- Vanadus ei pruugi tähendada kvaliteetaastaid. Kuigi eluiga on kasvanud, valmistab vanadus endiselt terviseprobleeme, leiab Rainer Saad. Foto: Andras Kralla
Vanadus võib meid muuta elujõuetuks ja viia seisundisse, mis pole küll hullem kui surm, kuid sellegipoolest oleme elust välja lõigatud. Me pole enam loovad, töövõimelised ning me ei suuda anda oma panust ühiskonda.
Vanadus võib muuta ka seda, kuidas teised meid näevad, meisse suhtuvad ja mäletavad. Võib juhtuda, et meist saavad mannetud ning isegi haledad inimvared.
Väljaandele The Atlantic kirjutas vastakaid tundeid tekitanud arvamusartikli Ameerika Ühendriikide onkoloog ja bioeetik Ezekiel J. Emanuel, kes ütles, et loodab surra 75aastaselt, kuna elu pärast seda poleks tema jaoks enam õnn. Ta tahaks surres tunda end veel täisväärtuslikult ja olla vaba igasugustest vaimsetest ja füüsilistest puudustest.
Pikem eluiga ei taga suuremat rahulolu
Emanueli arvamuses on iva, sest kuigi surm on kaotus, mis jätab meid ilma kogemustest ja hetkedest, mida saaksime veeta koos abikaasa, laste ja sõpradega, võib ka liiga vanaks elamine osutuda piinarikkaks.
Tänapäeval on keskmine eluiga märgatavalt kõrgem, kui see oli näiteks 100 aastat tagasi. Inimesed näevad ka vaeva, et elada kõrge vanuseni – toitutakse tervislikult ning tehakse sporti, justkui lootuses surma petta.
See on hea, et inimestel on soovi elada kaua, aga kes tagab meile, et 80- või 90aastaselt oleme sama õnnelikud ja terved, kui oma 20., 30. või 40. eluaastates?
Vanadus ei pruugi tähendada kvaliteetaastaid. Kuigi eluiga on kasvanud, valmistab vanadus endiselt terviseprobleeme. Vanemas eas inimestel on raskem liikuda, tervisele on suuremad riskid ja see muudab elu vaevarikkamaks.
Kuid on ka teisi näiteid. Maailma edukaim investor Warren Buffett on 85aastane ning särava mõistuse ja hea tervisega.
Suurbritannia kuninganna Elizabeth II tähistas tänavu enda 90. juubelit. Ta on jätkuvalt elurõõmus ning temast kiirgab sarmi ja noorust.
Täisväärtuslik elu
Mõtiskluskoht on kindlasti ka see, mis on täisväärtuslik elu. 600 aastat enne Kristust kirjutas vanakreeka riigimees Solon Ateenast, et täisväärtuslik elu on see, kui sul on terved lapsed ja sa näed neid üles kasvamas ning kui sa sured kangelaslikult lahingus oma kodumaad kaitstes.
Solonit võib olla keeruline mõista selles osas, kuidas võib pidada täisväärtuslikuks surma lahingus, kuid tema kirjutatu põhjal saab järeldada, et inimhingel on sügavam eesmärk kui lihtsalt materiaalsed väärtused.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.