Toomas Hendrik Ilvese Ärma-skandaal ja Autorollo saaga on omavahel seotud rohkem, kui esimesel pilgul võib tunduda, kirjutab arvamustoimetaja Vilja Kiisler.
- Rosimannused teel Ilvese juurde õhtusöögile Foto: Erik Prozes
EASi-Ärma skandaali keskmes seisab võimaliku vastutajana tollane EASi juhatuse liige Maria Alajõe, praegune riigikogu kantselei juht. Riigikogu kantselei juhina seisab Alajõe praegu selle eest, et Autorollo pankrotihaldur ei saaks kohtus tõendina kasutada reformierakondlasest riigikogulase, endise keskkonna- ja välisministri Keit Pentus-Rosimannuse kirjavahetust, mida ta pidas oma abikaasa Rain Rosimannuse ja isa Väino Pentusega.
Põhjendusi, miks riigikogu kantselei ei täida Harju maakohtu määrust, mis kohustas kirjavahetuse välja andma, avalikkusega ei jagata.
Äripäeva saadetud küsimused jäid sisulise vastuseta. Teada oleva põhjal on alust järeldada, et Pentus-Rosimannus sai kirjavahetuse väljaandmise nõudest ennetavalt teada, küll aga mitte keskerakondlased Lauri Laasi ja Priit Toobal, kes on tänaseks tükkis Keskerakonnaga juba ka riigikohtus süüd mõistetud. Juhuks, kui kohus ei peaks riigikogu kantselei põhjendusi aktsepteerima, on Pentus-Rosimannus seega saanud võimaluse kõnealune kirjavahetus hävitada.
EASi nõukogus istus ajal, mil Ärma raha otsus sündis, ka Reformierakonna reha Kalev Lillo, üks Reformierakonna musta raha skandaali peategelasi koos Kristen Michaliga, kes võttis järgmistel valimistel uue mandaadi, toimetab praegu majandusministrina ja kellest räägitakse kui uuest peaministrist pärast seda, kui nõrga Taavi Rõivase pidamine sel positsioonil enam kasulik ega võimalik ei ole.
Ilves, Reformierakonna president
Reformierakonnale ja konkreetselt Lillole on Toomas Hendrik Ilves suuresti võlgu oma kümme aastat Kadriorus. Esimest korda ametisse saamise aegu oli Ilvese taga peale Reformierakonna toetuse küll ka kaalukas osa avalikku vaimustust, ent poliittehnoloogiat oli siiski juba tollal hulga rohkem, kui ehk välja paistis ja avalikkusel tänaseks meeles on.
Nähtamatu töö tegija Lillo ei kaldu Reformierakonna ajalehes Paremad Uudised (september 2011) oma teenete kirjeldamisel oma rolli alahindama: „Need 25 päeva olid viis aastat tagasi kõige tulisem tööaeg. Igapäevased koosolekud IRLi, sotside ja muidugi meie erakonna esindajate vahel. Sajad telefonikõned ja tuhanded kilomeetrid Eestimaa teedel. Kümnete inimestega suhtlemine ja veenmine.“
Lillo jätkab: „Minult on küsitud, kas seekord tuli valimistulemus lihtsamalt kui viis aastat tagasi. Vastus on: ei. Lihtsalt seekord vaatasime pikemalt ette, tegime juba eelnevalt kõvasti tööd, et riigikogu koosseis võimaldaks valikuil sündida juba Toompeal, nagu põhiseaduse tegijad ette nägid. Sellisel kursil peame jätkama – pikaajalise oma plaani ja tubli tööga, mis ei sõltu teiste pusimisest.“
Lillo on küll see, kes teeb, aga mitte see, kes välja mõtleb, mida teha. Liialdus oleks võib-olla väita, et Ilvesest tegi presidendi perekond Rosimannus, kuid mäletavasti oli just Keit Pentus-Rosimannus (tollel veel Pentus) see, kes Toomas Hendrik Ilvese nime võimaliku presidendina Reformierakonnas välja käis. Hiljem on Keit Pentus-Rosimannus Ilvesele mitmel korral toetust avaldanud. Nt 2011 ütles ta Reformierakonna aseesimehena, et Ilves on parim riigipea, keda Eesti riigis on võimalik praegu leida ja ta kannab Eesti jaoks olulisi väärtusi. Ent juba 2007 seadis Ilvese kandidatuuri üles nimelt Reformierakond. Oravad pole ka hiljem unustanud rõhutada, et võitis nende kandidaat.
Nii Ilvese Ärma-skandaalis kui ka Rosimannuste Autorollo kaasuses on põhimõtteliselt kaalul üks ja seesama asi: praeguse võimuvertikaali püsimine või langemine. Võimuvertikaali sõna tõi iseloomulikul ja unustamatul viisil käibele EASi-Ärma saaga kolmas võtmetegelane: Siim Raie, Ilvese kantselei direktor 2011-15, kes varem kuulus komisjoni, mis andis OÜ Ermamaale 190 000 eurot toetust, ja aitas hiljem Evelin Ilvesel EASiga asju ajada. Praegu on Raie muinsuskaitseameti peadirektor. Kõik need kolm – Raie, Alajõe ja Lillo – kuulusid juba 2006 EASi komisjoni, mis Ermamaale tüli toonud toetuse andis.
Mis nägu see võimuvertikaal on, sellest andis seesama Raie kõige otsesemal kombel aimu "Kolmeraudse" saates, kui rahvasaadiku p...sse saatis ja mölisejaid sarjas. Austusel või lugupidamisel see arusaadavasti püsida ei saa – üle jääbki vaid salastamine ja vassimine.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Riigikogu juhatus otsustas, et senine kantselei direktor Maria Alajõe ei jätka oma ametikohal ja uueks juhiks saab Peep Jahilo, kelle ametiaeg algab 15. juulil ning kestab viis aastat.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.