Peame Eesti majanduskasvu taastamiseks olema proaktiivsed ja visionäärid ning investeerima innovatsiooni, kirjutab iduettevõtja Taavi Tamkivi vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
- Idufirma Salv kaasasutaja Taavi Tamkivi. Foto: Andras Kralla
Eesti majandus on läbi elanud kuus järjestikust kvartalit langust ja mõned eksperdid näevad ette kriisi saabumist, eriti kui tööturg hakkab vankuma. Ettevõtete hinnang oma konkurentsivõimele on jõudnud sajandi madalaimale tasemele. Selles olukorras on hädavajalik tegutseda.
Kvaliteetne haridus on jätkusuutliku majanduskasvu alus. Suunates rohkem vahendeid STEM-valdkondadesse (teadus, tehnoloogia, inseneeria, matemaatika), saame koolitada tulevasi eksperte, kes on võimelised viima Eesti majanduse uuele tasemele.
Äripäeva arvamustoimetus küsis arvamusliidritelt, mis paneks Eesti majanduse uuesti kasvama? Kas järgmise aasta riigieelarve ja riigi eelarvestrateegia toetavad tagasi kasvule pöördumist?
Paindlikud immigratsiooniseadused võivad aidata talente Eestisse meelitada, eriti nüüd, kui globaalne konkurents oskuste pärast on äge. Valitsus peaks lihtsustama kvalifitseeritud töötajate sisenemist riiki, et suurendada ettevõtlusaktiivsust ja innovatsiooni.
Riigi raha start-up´idesse
Maksusüsteem vajab reforme, et olla õiglasem ja toetavam ettevõtetele. Madalam ettevõtte tulumaks, eriti start-up-sektoris, stimuleerib investeeringuid ja majanduskasvu.
Seotud lood
Üllatusi pakub kliimaministeerium
Paljukirutud 430miljonine tundmatu maks ületulevaks aastaks on vaid pool rehnungist, ületuleva aasta eelarvekavas on veel sadu miljoneid tundmatuid ridu, mille juures koalitsioon on praegu ühel nõul ainult sellel, et ollakse eri nõul.
Pärast viimase hetkeni käinud vaidluseid ja kärpeteateid kinnitas valitsus tuleva aasta eelarvekava, mille tulud kasvavad pea 8 ja kulud 5 protsenti, riigi võlakoormus kasvab sellega 1,1 miljardi euro võrra 21 protsendini SKPst.
Poliitikute asi on luua ettevõtjatele soodne keskkond ja pakkuda kindlustunnet – siis ja ainult siis saab tõepoolest juhtuda, et väärtust loov ärielu lööb halvad väljavaated uppi, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Välisminister Margus Tsahkna ütleb, et riigi eelarvestrateegia on jätkuvalt auguline. Ta leiab, et kulude kärpimiseks tuleb riigil teha teenustereform.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.