Majandus- ja taristuminister Urve Palo on parajas kahvlis püüdes teotahtetus valitsuses iga hinnaga tähelepanu köita, kirjutab toimetaja Harry Tuul.
Nii kipubki Palo pidevalt vinti üle keerama, võttes kõneaineks peamiselt teemad, mis mängivad emotsioonidel. Neid on kahte sorti: olemuselt sisutühjad ja välimuselt populistlikud – või siis paneb ta suure kella külge ettepanekud, mis kindlasti teoks ei saa.
Esimesse kategooriasse kuulub näiteks Palo ettepanek peatada riigi enamusosalusega Levira müük, sest sellesse kuulub Tallinna teletorni võõrandamine. Minister esitab kaks argumenti, mis mõlemad saab kergesti põrmustada. Esiteks olevat Teletorn Eestile julgeolekuliselt oluline adekvaatse info edastamisel kriisi asjal. See pole juba ammu nii: 85% inimestest saab teleuudised kätte peamiselt kaablioperaatorite kaudu.
Julgeoleku seisukohast on kordades olulisemad Elioni ja Starmani tüüpi ettevõtete serverid ja juhtimispuldid. Siin võib tuua paralleeli pangandusega: riik keelas erakätes pankadel ,eesotsas Swedbankiga oma servereid Eestist ära kolida, sest kriisis võiks see tähendada kogu panganduse halvatust. Teletorn seevastu ei osuta juba aastaid elutähtsat teenust.
Teine teletorni müügi peatamise argument on, et see on ajalooline sümbol. See on aga puhas populism ja emotsioonidel mängimine. Püüe võita poolehoidu ja hääli sarnaselt pronkssõduri eemaldamisega. Palo on loonud väärkujutuse vaenlasest. Kellelgi pole olnud kunagi plaanis teletorni teisaldada, vastupidi – anda sellele hoopis lisandväärtust. Tegelikult peitub müügis hoopis võimalus, sest mis võiks olla parem kui täita sümbol toimiva sisuga, mida riik, nagu on tunnistanud nii Jürgen Ligi kui ka Juhan Parts, praegu ei suuda, kuid eraettevõte võiks proovida.
Teise kategooria ilmekaim näide on Palo riiklike üürimajade ehitamise idee. Kuigi minister esitab seda vaesemate elanike abistamise sotsiaalprojektina, ei ole tal ühtegi vastust küsimusele, kuidas see nende inimeste elatustaset tõstab. Tallinna kogemus näitab pigem, et sellised majad solgivad turgu ning võivad tõsta keskmist üürihinda. Enamgi, Palo teab väga hästi, et see mõte on võimul oleva ajutise ja otsustustahtetu koalitsiooni tingimustes surnuna sündinud. Seda ei võeta isegi ametlikult arutlusele. Tegu on ehtsa spinniga tähelepanu köitmiseks või mõnelt muult ja valusamalt teemalt eemalepeletamiseks.
Palo aktiivsus on mõistetav, sest temaga ministritooli jagav Anne Sulling pälvis EASi puhastamise eesti palju kiidusõnu. See oli tõesti vajalik, kuid ühtlasi ka poliitiliselt mugav ja valutu ümberkorraldus. Samuti häälte võitmiseks kasulik.
Autor: Vilja Kiisler, Harry Tuul
Seotud lood
Maanteelõik Tallinnast Paideni, kui mitte kaugemale, tuleks 2020. aastaks ehitada laenu toel neljarealiseks, esitas majandus- ja taristuminister Urve Palo mõttekoha riigikogus.
Mida suurem on raha või mõne muu ressursi vajaja häda ja mure, seda enam nahku saab tal üle kõrvade tõmmata.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.