Tõepoolest, kohaletulnud naisinvestorite kogemusi kuulates võiks ennem meestemaailmaks pidada kampsuni heegeldamist. Leidub neid, kel seljataga pikk börsikogemus, aga ka alustajaid, kes teevad investeerimisturgudel esimesi samme, tudengitest firmajuhtide ja pereemadeni.
„Investeerimine ei küsi ju ametit,“ toonitab enam kui 10 aasta pikkuse investeerimiskogemusega ettevõtja Karin Vinkel, kes on klubi liige alates esimesest päevast. „Kui olin 18, siis avasin endale väärtpaberikonto ja sellest ajast algas minu investeerimine aktsiatesse,“ räägib ta. „Hetkel tegelen rohkem ettevõtlusega ja mõneti ehk ebatraditsiooniliselt leian, et kõige kindlam ja riskivabam on investeerida iseendasse, enese teadmistesse, oskustesse ja tegevusse. Proovin luua süsteeme, mis ise toimides toovad leiva lauale.“
Aukartust äratav kogemus on võtta ka nii mõnelgi teisel klubiliikmel. Ettevõtja Anu Karu on börsidel seigelnud ligemale 8 aastat. Enda sõnul alustas ta aastate eest väikese summaga ja investeerib sest ajast alates tuleviku kindlustamiseks pool sissetulekust.
„Kõige positiivsem kogemus on sellest ajast, kui ma ei teadnud investeerimisest mitte midagi,“ meenutab ta. „Sain sünnipäeva kingituseks kunagi Saku Õlletehase aktsiad, mis tootsid nii hästi raha, ja sünnipäeva puhul siis naisterahvas, väikeste laste ema – ei mõelnud, et investeerimine on pikaajaline – müüsin selle maha, sain hästi palju raha ja ostsin endale, mis ma tahtsin,“ naerab ta.
Kommentaar
Investeeri iseendasse
Karin Vinkel, ettevõtjast naisinvestor
Kohtusin Kristiga septembris, kus mõlemad esinesime ühel investeerimisseminaril. Mulle kohe Kristi väga meeldis ja jäime suhtlema. Ta oli esimene inimene, kes välja tõi, et naised ei ole nii altid investeerima kui mehed. Hakkasingi ringi vaatama pärast seda ning selgus, et tõesti inimesed, kellega ma investeerimisest rääkisin, olid enamjaolt mehed.
Kui Kristi klubi lõi, astusin rõõmuga sinna. Hea on kogemusi vahetada, sest investeerimine on ju nii lai mõiste ja igaühe jaoks on oma tee. Naisinvestorite klubi on nii noor veel, aga mul on hästi hea meel, et selline klubi on olemas ja et on koht, mis koondab ettevõtlikke naisi.
Naised tihtipeale on alalhoidlikumad kui mehed ja nende peal lasub mitmeid kohustusi – kodutoimetused, lapsed, töö ja päeva lõpuks on väga raske leida aega enese arengu ja investeerimise jaoks. Loodan, et see klubi inspireerib naisi ja saame siin üheskoos oma mõtteid ja kogemusi vahetada. Hea meelega jagan enda kogemusi ja kuulen, mis on teiste õppetunnid investeerimise teel. Kui suudan inspireerida kasvõi ühte inimest oma kogemuse ja positiivsusega, siis olen väga rahul.
Kuna ma pole tarbimislaenude pooldaja ning ei taha oma tõekspidamistega vastuollu minna, siis ma tarbimislaenudesse ei investeeri. Usun, et tootlus on hea ja kes peavad seda õigeks, siis tuld, sest selgelt turg on olemas. Mina pigem eelistaks ühisrahastuse koha pealt kas GrowdEstate või Estate Gurut. Mõlemad portaalid investeerivad ühiselt kinnisvarasse.
Soovitan kõigil investeerida võimalikult palju enesesse, sest miks peaks keegi teine sinu rahaga paremini läbi käima, kui sa ise? Kui isegi on hetkeks tunne, et keegi kusagil oskab sinust midagi paremini, siis võta kätte ja tee endale selgeks see kitsaskoht. Enda tegevust saad ainsana kõige lihtsamini mõjutada. Oluline on ise kõigega toime tulla ja kui keegi sind aitab, on see vaid rõõm. Ära karda minna küsima inimeste käest nõu ja abi, inimesed on head, neile meeldib, kui sa oled just nemad välja valinud ja uurid, mida nad mõtlevad ning kuidas ise on midagi teinud.
Oluline on suhelda inimestega, kes juba teevad rohkem kui sina ja kes on saavutanud enam. Asjata ei ole käibel lause – great people discuss ideas, average people discuss events and small people discuss people (suured inimesed arutavad ideid, keskmised inimesed arutavad sündmusi ja väiksed inimesed arutavad teisi inimesi). Hakka tegutsema. Paljud inimesed ei tee seda esimest sammu, kuigi nad on selleks juba väga valmis. Loe palju raamatuid, osale seminaridel ja koolitustel. Kui aega väga vähe, aitavad audioraamatud tee peal tarkust omandada.
Ära karda punast
Emotsiooni ajal tehtud otsused on Karu sõnul kätte maksnud hiljemgi. 2007.–2008. aastaks oli ta just kokku pannud korraliku portfelli ja siis hakkas börsidel möllama finantskriis. „Siis jälle naisterahva mõistus mõtles, et no päästan languses, mis päästa annab ja muidugi suure miinusega. Aga päris korraliku raha tuli sealt ja siis mul oli väga hea meel, et päästsin viimasegi. Kui ma vaatan, kuhu need aktsiad täna tagasi on liikunud, siis ma poleks tohtinud seda müüa,“ nendib ta.
Praegu on Karu portfell hajutatud Eesti-Baltikumi aktsiate ja fondiosakute vahel. Samal ajal, kui kodumaised dividendiaktsiad on viimase paari nädalaga näidanud head tõusu ja pilk eksib investeerimiskontole üha sagedamini, toob ta portfelli murelapsena välja Ida-Euroopale ja Venemaale panustava fondi, mis on miinusesse vajunud.
„Täna püüan olla samamoodi külma peaga, nagu on meesterahvad, see õnnestub väga hästi ja võin öelda, et mul tuleb korralik pensionipõlv kunagi tänu investeeringutele,“ räägib ta. „Ei tohi esimese punase värvi peale müüma hakata ja lolliks minna. Investeerida saab riskides. Kes on maailmas kõige rikkamad inimesed? Investorid.“