Tõsi, viimase poolsajandi jooksul neid hetki, mil pikaajalisel investoril on tulnud oma investeeringut Berkshire'isse kahetseda, praktiliselt polegi ning praegugi kaupleb pea 40 ettevõtte osanike hulka kuuluv kontsern kõigi aegade tippude lähistel.
Tasub teada
Berkshire’i aktsia poolt ja vastu
Miks investeerida?
Berkshire’i näol on tegemist peaaegu sama turvalise investeeringuga kui indeksfond. Warren ise ütles oma viimases kirjas ettevõtte tulevikku hinnates, et võimalus jäädavaks kapitali kaotuseks on kannatliku aktsionäri jaoks nii väike kui ühte ettevõttesse investeerides võimalik.
Kuna ettevõte ei maksa jooksvaid dividende, vaid reinvesteerib kogu teenitud kasumi, on tegemist väga maksuefektiivse pikaajalise investeeringuga. Lisaks tähendab iga 10 miljardi dollari kasumi re-investeerimine, et ettevõtte turuväärtus kasvab 12-15 miljardit dollarit, sest ettevõte kaupleb 120-150% raamatupidamisväärtusest kõrgemal.
Ettevõte on avalikult lubanud, et 120% raamatupidamisväärtuse tasemel ollakse agressiivselt ise aktsiaid tagasi ostmas - see loob aktsia hinna kukkumisele põhja ette.
Arvestades, et valdav enamus minu ülejäänud pikaajalistest investeeringutest on Eesti ja Baltikumi ettevõtted ja eurodes, on eelkõige USAs tegutsev ja ülihajutatud suurfirma hea riskihajutus.
Ajaga olen avastanud, et ma ei ole väga hea kaupleja ja börsipaanikas on raske säilitada külma närvi. Tänu investeeringule Berkshire’isse teevad olulised investeerimisotsused minu eest ära Warren Buffett ja tema järeltulijad. Nad on minust targemad, neil on rohkem kogemust, neil on oluliselt paremad tutvused ja nad ei võta oma töö eest 1-2% minu raha nagu seda teevad fondijuhid.
Umbes 10-20 aasta pärast on Berkshire kasvanud nii suureks, et nad ei ole enam võimelised kogu uut raha ära investeerima. Juba praegu on ettevõtte turuväärtus üle 350 miljardi dollari. Kui nad kasvaksid 10% aastas, siis 10 aasta pärast maksaks Berkshire enam kui triljon dollarit. Kahekümne aasta pärast oleks ettevõtte turuväärtus üle 2,6 triljoni dollari. Seega tuleb neil varem või hiljem hakata raha aktsionäridele välja maksma – kas siis aktsiate tagasiostu või dividendide kaudu. See sobib hästi minu tulevaste pensioniplaanidega.
Kindlasti on võimalik saada suuremaid ja kiiremaid tootlusi, kaubeldes Baltikumi rakette: näiteks SAF Tehnikat, Olainfarmi või USA biotehnoloogiafirmasid. Samas on ka kaotusevõimalus suurem. Minu investeering Berkshire’isse on selline, kuhu ma saan rahulikult pikaajaliselt investeerida, ostes aktsiaid börsilanguste ajal juurde, ilma et peaksin muretsema ettevõtte võimaliku pankroti pärast.
Mis on investeeringu riskid?
Warren Buffett sureb varsti ära. Ka seda olen ma endale juba üle 10 aasta korranud. Iga aastaga muutub see järjest tõenäolisemaks. Samas soovitan kõigil, kes selle pärast kardavad, lugeda Warren Buffetti ja Charlie Mungeri viimast kirja – usun, et ettevõte on heades kätes, kui mitte veel paremates.
Suurte numbrite seadus – see on põhjus, miks ei ole reaalne enam oodata 15-20% aastatootlust. Samas pean 10% tootlust väga reaalseks.
Juhtub mingi seni olematu pauk ja majanduskrahh – Warren on selleks valmistunud, ettevõttel on 60+ miljardit vaba raha ja ollakse valmis "1000aastaseks veeuputuseks". Irooniaga pooleks: Berkshire müüb seejärel kõigile päästeveste. Näiteks kui peaks juhtuma mingi enneolematu katastroof ja Berkshire teenib üüratu kindlustuskahjumi, siis muud tütarfirmad teenivad siiski kasumit ja edaspidi on kindlustushinnad kordades kõrgemad.
Allikas: Jaak Roosaare, väikeinvestor
Just soolane hind on üks põhjus, miks Äripäeva loodud investor Toomas Berkshire'isse investeerimist üsna pikalt kaalus, enne kui sel esmaspäeval
tehingu lõpuks teoks tegi. Ka Roosaare märkis, et ehkki ta on Buffetti kirju, elulugu ja Berkshire'i käekäiku jälginud juba viimased 10 aastat, on alati tundunud aktsia kallis või muud aktsiad odavamad. Praegu on aktsia hind peaaegu 150% raamatupidamisväärtusest.
Sarnaselt Toomasele põhjendas ka Roosaare investeerimisotsust sellega, et tegemist on väga pikaajalise investeeringuga ning järgneva 10 aasta jooksul plaanib ta aktsiaid juurde osta ning neid vahepeal mitte müüa.
SEB aktsiaturgude analüütik Kristofer Vähi nentis, et aktsia hind ei ole praegu küll väga odav, kuid samuti ei paista see oluliselt ülehinnatud. Nimelt on börsifirma ettepoole vaatav hinna-kasumi suhtarv vaid 6% kõrgem kui ettevõtte viimase viie aasta keskmine, erinevalt USA börsiindeksist, mis on selgelt rohkem kallinenud. Umbes sama seos kehtib hinna ja raamatupidamisliku väärtuse suhtarvu puhul.
„Seega isegi kui suhtarvud ei näita ettevõtte odavust, peaks see eeldusel, et kasumid kasvavad, ikkagi üldjoones hinda üles suruma,“ selgitas Vähi, kelle sõnul on Berkshire ühe suurima börsiettevõttena USAs kahtlemata tõeline nn blue-chip ehk kvaliteetaktsia.
Kuna ligi pool konglomeraadi ettevõtetest tegutseb finantssektoris, eelkõige kindlustuses, soovitas Vähi selle aktsia valikul arvestada kõige enam just nimetatud valdkonnaga seotud riskidega. Sellele vaatamata tõi ta ettevõtte eelisena välja, et kuigi investor ostab ühe ettevõtte aktsiat, saab ta sellega kokkupuute hulga erinevate sektoritega nagu näiteks energia, logistika ja tarbekaubad. Nii täidab üksikaktsia teatud mõttes hajutamise eesmärki ja sarnaneb fondile.