Väikeinvestor Jaak Roosaare sõnul on ta läinud nädalal vallandunud börsipaanikat kasutanud nii mõnegi positsiooni suurendamiseks.
- Väikeinvestor Jaak Roosare (vasakul) ja LHV pensionifondide juht Andres Viisemann. Foto: Andres Haabu
Tema hinnangul tasuks börsilangusi vaadata "hullude päevadena", kus täna saab sama raha eest rohkem kui eile, kuid peab olema valmis ka selleks, et homme võib veel rohkem saada.
Järgneb Jaak Roosaare kommentaar.
Viimaste päevade närvilisus börsidel on taas meelde tuletanud, et ahnus ja hirm vahelduvad turgudel väga kiiresti – inimesed, kes pankade riskiküsimustikus panevad kirja, et nende rahulikku und ei sega ka -30% aktsiate hinnalangus, tormavad esimese 10% suuruse languse peale oma pikaajalisi positsioone müüma. Samuti on aktiveerunud maailmalõpukrahhi ennustajad.
Ma ise pean ennast siiski mõõdukalt optimistlikuks investoriks ja kasutasin langust selleks, et suurendada oma positsiooni
Berkshire Hathaway aktsias, lisaks tegin väikese panuse
Exxon Mobile ja PotashCorpile – mõlemad on ka head dividendimaksjad – ja ostsin veidi ka
Tallinki aktsiaid.
Küll aga usun seda, et selline "jõnks" turgudel on hea äratuskell neile, kes on liiga uljalt ja suure võimendusega investeerinud. Kindlasti ei läheks ma 100% rahasse või kulda krahhi ootama, kuid väike püssirohuvaru võiks olemas olla ja võimenduse kinni panna. Müüsin näiteks kolmandiku oma SAF Tehnika positsioonist, sest suurema languse korral on sellest väljumine peaaegu võimatu. Sama kehtib tegelikult peaaegu kõigi Balti aktsiate kohta.
Võib pikalt vaielda teemal, kas aktsiad on hetkel odavad või kallid, kuid minu meelest on saadaval päris palju korraliku dividenditootlusega ettevõtteid nii Baltikumis kui ka USAs. Kui uljamad krahhiennustajad kuulutavad lausa -60% kukkumist, siis sellise hinnalanguse juures võiks järgmisteks aastateks panna endale lukku 10%+ dividenditootluse väga stabiilsete ettevõtete näol, näiteks Walmart, Verizon, Coca-Cola, Altria, Ford ja nii edasi. Tallinna Kaubamajast ja Tallinna Veest rääkimata. Arvestades, et pangahoiustel teenivad investorid alla 1%, siis ma hästi ei usu, et tootlustel lastakse nii suureks minna.
Kokkuvõttes tasuks börsilangusi vaadata "hullude päevadena", kus täna saad sama raha eest rohkem kui eile, kuid pead olema valmis ka selleks, et homme võib veel rohkem saada. Seega tasub jälgida oma pikaajalist investeerimisplaani ja mitte liigselt rapsida. Ja veelkord, aktsiatesse ei tohiks paigutada raha, mida 1-5 aasta jooksul on vaja näiteks kodu ostuks või lapse õpingute eest maksmiseks. Kui keegi väidab, et suudab ette ennustada, mida turud järgmise paari aasta jooksul teevad, siis suhtuksin sellesse skeptiliselt.
Seotud lood
Kui veel kümme aastat tagasi oli Jaak Roosaare (34) aastane passiivne tulu investeeringutelt ligi 235 eurot, siis läinud kuul potsatas tema kontole peamiselt tänu börsifirmade dividendidele üle 25 000 euro. Kõik tänu strateegiale, mis muudab rikkaks saamise vältimatuks.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.