Rahahaldurid ja pangad loodavad, et superkiired kvantarvutid aitavad neil tulevikus tootlust maksimeerida, kirjutab Bloomberg.
- Kvantarvuti Foto: D-Wave Systems
Wall Street on hakanud huvi tundma kvantarvutite vastu. Kvantarvuti hinnaks on nimetatud umbes 10 miljonit dollarit. Tegemist on areneva tehnoloogiaga, mis kasutab subatomaarseid osakesi (aatomitest väiksemad osakesed), et teha tohutu kiirusega väga keerulisi arvutusi. Peaaegu absoluutse nulltemperatuuri juures töötavate arvutite vastu on huvi üles näidanud nii
Goldman Sachs,
Royal Bank of Scotland, CME Group kui ka Guggenheim Partners.
Kvantarvutid on tuhandeid kordi kiiremad
Tehnoloogia on väga keerukas ja teadlased vaidlevad, kas praegu turul pakutavad lahendused on nii head nagu välja reklaamitakse. Kui tehnoloogia on edukas, saavad rahahaldurid ja pangad, kelle algoritmidel põhinevad süsteemid domineerivad juba praegu aktsiaturu kauplemist, suure konkurentsiga turul järjekordse eelise.
Kvantarvutid aitaks neil raha paremini erinevate varade vahel jaotada ja hinnaerinevusi enda kasuks kergemini ära kasutada. Lisaks sellele annaks see võimaluse hinnata keerulisi derivaatide struktuure, ütles Guggenheim Partnersi tegevdirektor Marcos Lopez de Prado.
„Kvantarvutid on väga head teatud asjades, mis on tavaarvutite jaoks väga-väga rasked,“ ütles Lopez de Prado. „Sellega saab keerulisi probleeme lahendada tunduvalt vähema aja jooksul.“ Tema sõnul maksab üks kvantarvuti umbes 10 miljonit dollarit.
Turg on veel suhteliselt hõre – tehnoloogia väljaarendamisega tegelevad käputäis ettevõtteid ja riike, mille hulka kuuluvad näiteks
Hiina,
Prantsusmaa ja
Suurbritannia. Sõjatehnikat tootev
Lockheed Martin on üks esimesi ettevõtteid, mis on kvantarvutid kasutusele võtnud. Lockheed on kasutanud kvantarvuteid näiteks selleks, et leida F-16 hävitajat juhtivas arvutikoodis vigu.
Microsoft ja
International Business Machines (IBM) arendavad kvanttehnoloogiat aga selleks, et tarkvara kiiremaks teha. Hiina e-kaubandusettevõte Alibaba teatas juulis, et loob koos Hiina Teadusakadeemiaga kvantarvutite labori.
Iseõppivad algoritmid
Google disainib algoritme, mis suudavad ennast kvantarvuti abiga ise täiustada. Teadustöös tehakse koostööd NASAga, kellel on üks masinatest juba valmis. Masin on demonstreerinud, et suudab sekunditega lahendada väga keerulisi probleeme, millest läbi murdmine võtaks tavaarvutitel aega 10 000 aastat, ütles Google’i inseneerika direktor Hartmut Neven teisipäevasel pressikonverentsil.
„Me oleme kohanud praktilisi probleeme, mille lahendamisega tavaarvutid hakkama ei saa,“ ütles Google’i inseneerika asepresident John Giannandrea. „Me tahame aru saada, mida kvantarvutid meile tulevikus pakkuda suudavad.“
Kvantarvuteid, mida praegu turult osta saab, valmistab 16-aastane Kanada ettevõte D-Wave Systems. D-Wave on investoritelt saanud 130 miljonit dollarit. Näiteks on ettevõttesse raha pannud USA investeerimispank Goldman Sachs.
Goldman Sachsi ja maailma suurimaid börse haldava CME Groupi insenerid kaaluvad kvantarvutite kasutuselevõttu, teatasid asjaga kursis olevad inimesed. Goldmani pressiesindaja keeldus Bloombergile kommentaari andmast ning CME pressiesindaja ütles, et „nemad otsivad alati uusi tehnoloogiaid.“
Praegu kasutavad rahahaldurid traditsioonilisi arvuteid, mis arvestavad ajalooliste andmete ja erinevate prognoosidega – näiteks töötuse, intressimäärade, aktsiahindade või valuutaturu prognoosidega. Tõsi, ka praegune tehnoloogia suudab välja arvutada miljoneid erinevaid stsenaariume, et rahahaldureid aidata.
„See on ainult tilk ookeanis,“ ütles aga Lopez de Prado. „Kvanttehnoloogia suudab välja arvutada kõik võimalikud stsenaariumid. Seeläbi saab luua optimeeritud portfelli, mis pakub parimat riskiga korrigeeritud tootlust.“
Tänapäeval kasutatavate binaarsete arvutite võimsus sõltub sellest, kui palju suudavad insenerid transistoreid piiratud ruumi paigutada ning neid ühendada. Iga transistorit saab sisse või välja lülitada – need kajastuvad nullide või ühtedena (bitid).
Kvantbitt arvutused
Kvantarvutid kasutavad aga põhielementidena kvantbitte, mis baseeruvad subatomaarsete osakeste omaduste mõõtmisel. Igal ajahetkel saab kvantbitt olla 0,1 või midagi vahepealset. See tähendab, et kvantbitid saavad lahendada tunduvalt rohkem matemaatilisi probleeme kui traditsioonilised arvutid – see teeb kvantarvutid kiiremaks ja võimsamaks.
Selleks, et D-Wave’i kvantarvuti töötaks, peab arvutikiibi temperatuur olema -273,15 kraadi Celsiust.
CME Group investeerib Kanada tarkvarafirmasse 1QB Information Technologies, mis aitab ettevõtetel luua kvantarvutite jaoks mõeldud rakendusi. 1QBit teeb koostööd mitme ettevõttega, mille hulka kuulub ka Royal Bank of Scotland, ütles 1QBiti kaasasutaja Andrew Fursman.
„Me oleme võtnud ühendust paljude suurte finantsinstitutsioonidega ja praegu tegeleme hulga projektidega,“ ütles Fursman.
Seotud lood
Kõik näib esmapilgul lihtne – robotprogramm pannakse tööle, see kaupleb investori eest, üritades ette aimata turu liikumist ning teenida nii kasumit. Üha rohkem pöördutakse tootluse teenimiseks robotite poole.
Kaitsetööstuse aktsiad hakkasid USAs täna kiiresti kallinema, sest Donald Trump sõlmis Saudi Araabiaga 110 miljardi dollarise relvatehingu, vahendab CNBC.
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele