Saudi Araabia on madala nafta hinna tingimustes sunnitud ette võtma tõsiseid eelarvekärpeid, samuti soovib kuningriik üha enam vähendada sõltuvust naftast, kirjutab Bloomberg.
- Saudi Araabia kuningas Salman Foto: epa
Ökonomist ning Saudi Araabia valitsuse endine nõunik John Sfakianakis lausus, et uue eelarve kohaselt moodustab 70 protsenti riigi sissetulekutest nafta müügist saadud tulu. Sama näitaja oli sel aastal 73 protsenti ning 2014. aastal 89 protsenti.
„On väga selge, et saudid jätkavad 2016. aastal oma senise turuosa hoidmise strateegiaga ning valmistavad end ette ka vastavateks hinnatingimusteks,“ lausus Sfakianakis.
Saudi Araabia kuningas Salman andis teada, et riik plaanib kärpida soodustusi naftale ning müüa maha ka osa riigile kuuluvast varast. Saudi Araabia ametliku pressiagentuuri andmeil plaanib riik tõsta nii kütuse, elektri kui ka vee hinda.
Saudid tootsid möödunud kuul keskmiselt 10,3 miljonit barrelit naftat päevas, mida on eelmise aasta sama ajaga võrreldes 830 000 barreli võrra rohkem.
Uue eelarve kohaselt peaks riik uuel aastal teenima nafta müügist 513,8 miljardit riaali. Tänavu teenis riik nafta müügist kokku 608 miljardit riaali.
Sfakianakis märkis, et esimest korda enam kui kümne aasta jooksul on saudid koostanud oma eelarve silmas pidades, et naftabarreli keskmine hind jääb alla 50 dollari. „See annab märku sellest, et saudid on valmis uueks reaalsuseks naftaturul,“ lisas ta.
Sfakianakis lisas, et saudide uus eelarve on koostatud silmas pidades, et nafta barrel maksab keskmiselt 37 dollarit. Tänavuse aasta eelarve oli koostatud silmas pidades, et barreli hind on 47 dollarit.
Seotud lood
Nafta hind võib hüpata 250 dollarile barrelist, kui Saudi Araabia ja Iraani vahel peaks puhkema sõjaline konflikt, kirjutab James Stafford veebiväljaandes OilPrice.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.