Maailmapangas ja Morgan Stanley's palgal olnud tippökonomist Andy Xie kritiseerib Hiina majandusmudelit ja ennustab sellele peatset kokkukukkumist.
- Kuidas võiks Hiina täht taas särama lüüa? Foto: EPA
Xie tõusis teravalt avalikkuse ette kümmekond aastat tagasi, mil ta otsustas Morgan Stanley'st lahkuda seoses panga ühe vastuolulise siseraportiga, mis avalikkuse ette lekkis. Nüüd töötab Xie sõltumatu analüütikuna Shanghais ning kuulub nende häälekate analüütikute hulka, kes ennustavad Hiina majandusele peatset kollapsi.
Xie väidab, et Hiina majanduse elavdamise nimel tehtavad reformid sarnanevad pigem sellistega, mis toovad kasvu asemel kahju. Xie tõi näiteks 1997. aasta Aasia valuutakriisi ja 2008. aasta globaalse majanduskriisi.
Praegu sarnaneb Hiina Xie meelest kriisieelsele ajale. Hiinlased ostavad kinnisvara laenude eest, mida pangad annavad üsna heldekäeliselt. See mõjutab omakorda kinnisvarahindasid ning pikas plaanis ka aktsiaturgude käekäiku. Olukord olla Xie hinnangul jõudnud juba selleni, et Hiina valitsus on majanduse kokkukukkumise pärast sedavõrd hirmul, ei pumpab majandusse aina raha juurde. “Üsna keeruline on välja mõelda, kuidas Hiina suudaks kriisi vältida,” sõnas Xie.
Hiina pikaaegne kriitik
Xie on Hiina majanduse suhtes olnud kriitiline pikka aega ning paljud tema väljaütlemised pole valitsusjuhtidele sugugi meeltmööda olnud. Kui Xie töötas Morgan Stanley's Aasia piirkonna ökonomistina, tekitas ta palju paksu pahandust, kui avalikkuse ette jõudis salajane e-kiri, kus Xie tunnistas oma kolleegidele, et Singapuri majanduskasvu taga on tegelikult ulatuslik rahapesu.
Mõistagi pole ökonomisti avaldused meeltmööda Hiina valitsusele, kes on teda nimetanud suisa spiooniks.
Kuigi Xie on nüüd sõltumatu ökonomist, on tema seisukohad Hiina majanduse osas jätkuvalt austatud ja need pälvivad tähelepanu. Ta kirjutab erinevatele väljaannetele, kus analüüsib Hiina majanduslikku olukorda ning pakub välja oma prognoose.
Kaks koolkonda
Mis puudutab Hiina majanduse edasist käekäiku, siis ökonomistide seas on viimasel ajal välja kujunenud kaks suuremat koolkonda: esimese koolkonna kohaselt on Hiina praegused majanduslikud raskused tavapärased üleminekuperioodile, teine grupp eksperte leiab aga, et Hiina majandust ootab kollaps. Viimasesse koolkonda kuuluvad nii Xie kui ka miljardär George Soros.
“Hiina kasvas liiga kiiresti. Praegu kasutab valitsus oma võimu üksnes selleks, et kollapsi edasi lükata, mitte probleemi endaga tegeleda,” lausus Xie MarketWatchile ja lisas, et Hiina sisepoliitikast rääkides pole ta enam sugugi kindel ka selles, kas kommunistlikul parteil on üldse jõudu Hiina majandust hallata ning see reformide tulemusena taas hoogsale kasvule lükata. Ta pakkus kohe välja ka lahenduse: võimulolev partei peaks majandusse sekkumisest üldse loobuma. “Kui valitsus astuks sammu tagasi ning ei domineeriks majanduses, võiks Hiina majandus olla kaks korda nii suur kui USA oma,” käis Xie välja.
Kommunistliku partei aeg on ümber
Xie näeb Hiina majanduse taastumise ühe võtmeküsimusena just kommunistlikku parteid. “Kommunistlik partei ei sobi kokku Hiina tulevikuvaadetega,” märkis ta ja rõhutas, et valitsuse praegune meede ujutada majandus üle rahaga, lõpeb hüperinflatsiooniga ning valuuta kokkukukkumisega.
Väljaanne Wall Street Journal kirjutab, et viimasel ajal on Hiina valitsus aktiivselt arreteerinud ajakirjanikke ja analüütikuid, kes on julgenud avalikult väljendada oma rahulolematust Hiina majandusliku olukorra ning reformidega. Xiet kinni peetud ega vangistatud pole, ent tema artiklid ning väljaütlemised tavaliste hiinlasteni ei jõua. “Seal on teatud turvamehhanismid, mis seda takistavad,” vihjas Xie.
“Need Lääne ökonomistid, kes väidavad, et Hiina pole oluline, eksivad. Hiina pole arenev majandus. Tegu on ainsa riigiga, kes on Lääneriikidele suutnud järele jõuda ning kes tulevikus maailmamajandust tegelikult kujundama hakkab,” sõnas ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.