25aastaselt miljonäriks saanud Jaak Roosaarel on selge nägemus, mida peaks selleks tegema, et finantsvabadust nautida.
- Jaak Roosaare Foto: Andres Haabu
Kui veel kümme aastat tagasi oli Roosaare aastane passiivne tulu investeeringutelt ligi 235 eurot, siis läinud kuul potsatas tema kontole peamiselt tänu börsifirmade dividendidele üle 25 000 euro. Kõik tänu
strateegiale, mis muudab rikkaks saamise vältimatuks.
14 Jaak Roosaare rahamõtet
1. Matemaatiliselt on näidatud, et ei olegi nii oluline, kui palju sa teenid, vaid et suudad 50% enda teenistusest kõrvale panna. Sõltuvalt tootlusest läheb aega 8-12 aastat, et saada rahaliselt vabaks.
2. Rikkaks saamine ei sõltu riigist. Eestis on palgad küll madalad võrreldes teiste riikidega, aga kuidagi oleme saanud siin nii hakkama, et kulud on ka inimestel madalamad. Teisalt, kui on võimalus minna Soome ehitajaks, Ameerikasse raamatuid müüma või Austraaliasse karjapoisiks, siis ei tasuks teenitud raha ära kulutada. Ma olen kõrvalt näinud, kuidas paari aastaga teenivad inimesed Eesti 10 aasta palga. See on selline üks-kord-elus-võimalus enda kapitalile alus panna. Ei tasu seda raha siis pidude ja autode peale kulutada.
3. Ka 300 euroga kuus saab ära elada, sest keegi kindlasti Eestis seda teeb. Kui on tugev tahtmine säästa, siis tasub kopeerida inimesi, kes sellega hakkama saavad.
4. 5-6 aastat tagasi jõudis mulle kohale, et sa säästadki selleks, et seda raha mitte kunagi ära kulutada. See jääb sinu kapitaliks. Seda on põllumajanduslikus võtmes hea ette kujutada seemnekartulina. Seda ära ei söödud kunagi, isegi kui oli väga raske aeg. Samamoodi võiks olla „50% klubi“ rahaga, et seda sa ära ei kulutagi. Kulutad kas selle pealt teenitud dividende või veelgi paremal juhul omakorda intresside pealt teenitud intresse.
5. Ma olen alati üritanud järgida põhimõtet hoida oma elustiili 1-2 astet madalam, kui võimalik oleks. Kui on võimalik auto osta, siis sõida veel natuke aega bussiga ja kui sul on võimalus kaks autot osta, siis osta üks. Aga paljud inimesed pigem teevad vastupidi – üritavad krediidi abil üle oma võimaluste elada.
6. Minu jaoks on säästmine ja investeerimine hobi ja kirg. Ma ei usu, et keegi peaks sellega tegelema ainult sellepärast, et saaks ruttu rikkaks ja siis enam üldse oma Excelitega ei tegeleks ja numbreid ei vaataks. Nagu iga asjaga, kui sa tahad milleski heaks saada, siis see peab sinu kirg olema. Mina hea meelega tegelen sellega vana eani välja ja minu meelest investeerimine on väga äge tegevus või spordiala – see on alati uus, alati põnev, toob sulle leiva lauale ja seda saad teha päris pensionieani välja.
7. Lugesin lapsepõlves
Seppo Saario raamatut ja seal oli üks peatükk nendele inimestele, kes on rikkaks saanud. Mul on siiamaani meeles lause, et kui sa oled kord rikkaks saanud, siis väga halb on sellest ilma jääda. Ja oli ka selline lause, et rikka mängustiil on kaitse, mitte rünnak. Sa pead ainult ühe korra rahaliselt vabaks saama.
8. Kui keegi investeerib indeksifondidesse, siis ma arvan, et väga mõistlik lähenemine on iga 10-15% kukkumise järel oma investeering kahekordistada. Indeksid teadupoolest päris nulli ei tohiks kukkuda ja kui vaadata üldist majandusloogikat, siis 10 aasta pärast on uued kõrgemad hinnad.
9. Mina ise alustasin aktsiainvesteeringute jaoks info kogumist LHV foorumitest ja see on siiamaani üks väärt koht. Kui keegi tahab saada endale kõrgharidust aktsiatesse investeerimise alal, siis võib võtta neli aastat ja lugeda kõik LHV foorumid läbi.
10. Ma kogun aktsiaid. Kui vähegi võimalik, siis ma neid väga müüa ei taha. Paanikas müümise vältimiseks on mõnes mõttes hästi tark mitte liiga palju meediat jälgida. See on raske, sest meedia on äge ja sõltuvusttekitav. Olen kuulnud, et edukamad investorid on need, kes on surnud või oma salasõna ära kaotanud ega saa oma kontole ligi.
11. Ei maksa ennast liiga ärevusse ajada. Ma olen ise vaadanud ka selle pilguga oma positsioonid üle, et kas need on sellised aktsiad, millega oleksin nõus elama järgmised 5-10 aastat.
12. Kui ma ise uuesti alustaksin investeerimist, siis ma ei alustaks üldse aktsiaturult. Aktsiaturul on kolm suurt plussi: sinna mahub hästi palju raha, see on likviidne ja passiivne. Alustaval investoril, kellel on 200 eurot, need ei ole väga olulised. Ühisrahastus on algajale hea. Võib-olla kõige parem koht, kuhu see 200 eurot panna on osta muruniiduk või kaasaskantav külmik ja teha ettevõtluse sugemetega investeerimist. Kui kuu ajaga teine 200 eurot juurde teenida, siis on raha juba kahekordistunud. Seda börsidel teenida on päris keeruline.
13. Isegi kõige optimistlikumate stsenaariumite järgi ei anna teine pensionisammas rohkem kui 20-30% varasemast sissetulekust. On iseenesest mõistetav, et inimesed peaksid ise säästma pensioni jaoks. Käisin hiljuti perega kruiisil Kariibidel ning üldiselt seal ikkagi jõukamad inimesed on 60-70 aastat vanad ja naudivad oma elutöö vilju. See on minu arvates väga kurb, kui keegi on 60-70aastane ja tal ei olegi midagi nautida. Mõnes mõttes on see elu natukene rahalises mõttes raisku läinud.
14. Iga inimese eesmärk võiks olla võimalikult ruttu enda palgaraha ära asendada passiivsete tuludega. Kui sellega ei ole alustatud, siis tuleks täna alustada. Kindlasti ei tohiks seda edasi lükata. Midagi kaotada pole, sest muidu kulutaksid selle raha niikuinii ära. Isegi kui see ei kasva, jääb sulle mingi puhver.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Hiljuti esitles Jaak Roosaare Investeerimisklubis oma uut raamatut „Aktsiatega rikkaks saamise õpik“, kust muu hulgas leiab ka intervjuu Äripäeva loodud investor Toomasega.
Investor ja investeerimisteemaliste menuraamatute autor Jaak Roosaare esitles hiljuti oma uut teost „Aktsiatega rikkaks saamise õpik“ ja vastas fännide küsimustele.
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.