Sel jaanilaupäeval börsidebüüdi teinud Eesti sidemetega Twilio peatas pikka aega kestnud tehnoloogiafirmade IPO põua ning oli üks väheseid idufirma “ükssarvi”, mis läks avalikule turule. Firma senine börsil oldud aeg on osutunud fenomenaalselt heaks.
- Twilio konverents Foto: Twilio/Facebook
Selle aasta esimeses pooles oli USAs tehnoloogiafirmade avaliku esmaemissiooni (IPO) turg pea täielikult kokku kuivanud ning samal ajal tekkisid signaalid, et eraturul võib idufirmade mull hakata õhku välja laskma.
Seda enam oodati San Franciscost pärit Twiliot börsile, sest firma IPOt nägid investorid teatava lootuskiirena. Tehnoloogiafirmade näljas avalikud investorid võtsid Twilio kiirelt omaks, aktsia IPO hind oli 15 dollarit ehk prognoositust kõrgem ning esimese kauplemispäevaga aktsia hind peaaegu kahekordistus!
Twiliol on paar seost ka Eestiga. Firma palkas 2013. aastal endise Skype’i töötaja Ott Kaukveri juhtima nende tootearendust. Lisaks avas Twilio eelmise aasta alguses Tallinnas arenduskeskuse, mis pakub tööd üle 50 inimesele. "Twiliol on mitmeid keskusi üle maailma, eesti on üks viimaseid täiendusi," ütles Kauver ZDNetile. "Lisaks on Eestis tugev tarkvaraarenduse võimekus ning ettevõtlikkusele orienteeritud, need on ka põhjused, miks keskuse avamine põhjapoolseimas Balti riigis tundus igati loogilisena," lisas ta, öeldes et regioonis kavatsetakse lähiajal töötajate hulk kahekordistada.
Tuntud telesaatejuht Jim Cramer toetas Twilio aktsia rallit omalt poolt ja lausus, et firma on pilvetehnoloogia tulevik. “Nad just said T-Mobile’i kliendiks. Nad teevad lahedaid asju,” ütles Cramer CNBC saates “Squawk on the Street”. “Neil on ka Amazon. Nad saavad väikse osa igast tehingust Facebook Messengeri, Airbnb või paljude teiste puhul. Nad on pilvetehnoloogia tulevik.”
Crameri sõnade toel rallis aktsia edasi ning investorid ei pööranud erilist tähelepanu isegi analüütikute soovitustele. Nädal enne Twilio esimest kvartaalset majandustulemuste avalikustamist soovitas vaid üks analüütik osta ning kuus aktsiat hoida. Müügisoovitused puudusid ning analüütikute keskmine hinnasiht oli 37 dollarit.
Esimesed tulemused tõid rõõmu
Eelmine nädal avalikustas Twilio esimest korda enda majandustulemused ning positiivsed numbrid andsid aktsiale vaid hoogu juurde. Firma käive hüppas aastaga 38 miljonilt 64,5 miljonile dollarile, kuid kahjum paisus 9,6 miljonilt 11 miljonini. Korrigeeritud kasum aktsia kohta oli kaheksa senti.
Analüütikud ootasid 58,2 miljoni dollarilise käibe juures kahjumiks 14 senti aktsia kohta. Tasub ka välja tuua, et kuigi Twilio kahjum kasvas, siis kahjumi marginaal vähenes jõudsalt. Selleks kvartaliks prognoosib Twilio käivet 63 kuni 65 miljonit dollarit ning kahjumit üheksa kuni 10 senti aktsia kohta, mis on samuti analüütikute keskmisest prognoosist paremad.
Heade majandustulemuste toel hakkasid investorid aktsiat veelgi agaramalt kokku ostma ja viisid selle hinna umbes 40 dollari pealt läinud nädalal ajutiselt üle 66 dollari selle nädala alguseks, mis tegi firma turuväärtuseks üle 5,6 miljardi dollari. Firma turuväärtus IPO ajal oli 1,3 miljardit dollarit. Kolmapäevase seisuga maksis Twilio aktsia 58,86 dollarit, mis teeb tõusuks ligi 300%. Seda alla kahe kuuga.
Kiire tõus teeb murelikuks
Twilio on oma nooruse kohta börsil ja - arvestades viimaste aastate üldist idufirmade äripraktikat - vägagi küpse suhtumisega. Tegu on küll kiirelt kasvava firmaga, kuid nad ei kasva kasvamise nimel ega ohverda selleks kõike muud. Twilio on keskendunud kasumlikkusele. Firmal on õnnestunud kiiret kasvu säilitada ja samal ajal kahjumlikkust alandada. Nende tegevusmarginaal kahanes teises kvartalis aastataguse -19% pealt -9% peale. Firma brutomarginaal on muljetavaldav 55%. Lisaks on Twilio juhtkond seadnud eesmärgiks jõuda nullkasumisse järgmise aasta lõpuks.
Osad analüütikud ja investorid on väljendanud muret, et nende sissetulek sõltub liialt suurtest klientidest. WhatsApp moodustab 15% käibest ning suuruselt järgnevad üheksa klienti moodustavad 16% käibest. Minu jaoks see argument ei päde küll kuidagi. Võtame kõrvale näiteks Apple’i, kelle puhul kaks kolmandikku kogukäibest moodustab üks toode - iPhone. Twilio peaks olema suht heas positisioonis oma klientidega, eriti arvestades tõsiseltvõetavate klientide puudumist.
Firma väärtuse ligi neljakordistumine alla kahe kuuga peaks aga investorid ettevaatlikuks muutma. Selline tõus pole kuidagi jätkusuutlik ning ühel hetkel peab aktsia kuskilt järele andma. Samas on aga tõus mõistetav, sest tegu on ühega vähestest tänavustest tehnoloogia IPOdest. Suurem tähelepanu on loomulik.
Twilio aktsia ostmine pikas plaanis tasub kindlasti ära. Minimaalselt kolmeks aastaks. Praegu on aktsia tõesti kallis ja firma peab järele jooksma investorite määratud väärtusele. Arvestades aga Twilio tehnoloogiat ja kui laialdaselt seda rakendada saab ning mobiilside kasvavat tähtsust, siis on ettevõte kahtlemata tuleviku suur tegija. Selles plaanis pole viie miljardi dollariline turuväärtus veel midagi erilist.
Seotud lood
Eestiga seotud eelmise aasta üks kuumemaid USA tehnoloogiasektori IPOsid Twilio kaotas mai alguses kehvade majandustulemuste järel suure osa oma turuväärtusest. Kas kasvulugu on nüüd läbi või on just praegu tegu suurepärase hetkega osta odavalt head firmat?
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.