Venemaa sõlmis Katariga ja Anglo-Šveitsi ettevõttega Glencore leppe, mille alusel viimane ostab 11,3 miljardi dollari suuruse osaluse oma suurimas naftafirmas Rosneft.
Venemaa president Vladimir Putin teatas tehingust riiklikus televisioonis. Tehingu sõlmimise tulemusena müüakse 19,5% Rosneftist. Rosneft toodab päevas umbes viis miljonit barrelit naftat.
Rosnefti juht Igor Setšin teatas, et tehing toimus üksnes tänu Putini isiklikule panusele. Müügikõnelusi peeti üle 30 potentsiaalse ostjaga Aasiast, Ameerikast, Euroopast ning Lähis-Idast. Putin lisas, et tegu on nafta- ja gaasisektori aasta suurtehinguga.
Setšin lausus, et läbirääkimiste tulemusena saadi võimalik parim hind, kuhu on arvestatud ka viie protsendi suurune soodustus seoses praeguste turuhindadega. Ta lisas, et tehingut finantseerib Euroopa üks suuremaid pankasid, ent jättis mainimata, missugune.
Venemaa on praeguse majandusliku olukorra tõttu sunnitud riigifirmasid erastama. Putin ütles oktoobris Rosnefti osalise erastamise kohta, et kui keegi pole nõus pakutud hinnaga osalust ostma, ostab ettevõte oma aktsiad ise tagasi.
Raiffeisen Banki analüütik Andrei Polištšuk ütles, et tegu on väga hea uudisega investorite huve silmas pidades. “Nõnda väldib ettevõte suuri kulutusi, et osta oma aktsiad ise tagasi,” sõnas ta.
Seotud lood
Kuigi Venemaa kubiseb kõmulistest kohtuasjadest, olgu kohtu all mõni endine oligarh, opositsionääri mõrvar või terrorist, siis nüüd on karvupidi kokku läinud Putini lähikondsed omavahel.
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.