USA ettevõtete võlatase jõudis 2016. aastal rekordtasemeni, vaatamata sellele, et kasumid kasvasid aeglaselt, kirjutab CNBC.
- Energiasektori võlg on kasvanud kiiresti. Foto: Bloomberg
Viimastel aastatel toimunud võlgade järk-järguline kasv on äratanud tähelepanu, sest tavaliselt jõuab võla ja kasumite suhtarv oma tipuni majandustsükli languse ajal, mitte tõusu ajal.
Tasakaalutus on paljusid investoreid muretsema pannud. Tõsi, kõik ettevõtted ei ole palju laene juurde võtnud. Suhtarvu tõusu põhjustavad eelkõige teatud sektorid, selgub CNBC analüüsist.
Viimase kümnendi jooksul on Standard & Poor’s 500 ettevõtete kulumieelsed kasumid (EBITDA) tõusnud, aga viimastel aastatel on kasv peatunud. Samal ajal on võlakirjade müük suurenenud. See tähendab, et puhasvõla ja EBITDA suhe (see näitab, mitu aastat läheb aega, et kõik võlad ära maksta) on tõusnud.
Sellise olukorra on suuresti tekitanud kommunaalfirmad, näiteks Dominion Resources ja Duke Energy – mõlemad kokku on iga kasumina teenitud dollari kohta võtnud 7 dollarit laenu. Materjalisektori ettevõtted nagu Ball Corp. Ja Freeport-McMoran on samuti võla ja kasumite suhet suurendanud. Energiafirmade puhul on suhtarv samuti kehvemaks muutunud.
Kui need kolm sektorit S&P 500 indeksi üleüldisest suhtarvust ära võtta, siis on võla ja kasumite suhe veidi väiksem kui 10 aastat tagasi.
Allpool oleval graafikul on näha puhasvõla ja EBITDA suhe. Roosaga on tähistatud energia- kommunaal- ja materjalisektori aktsiad. Must joon on S&P 500 indeksi üldine suhtarv ning sinisega kõik sektorid peale energia-, kommunaal- ja materjalisektori.
Graafik: FactSet, CNBC
Seotud lood
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.