Teadlased on jõudnud järeldusele, et naised on meestest paremad investorid. Selle peamine põhjus on meessuguhormoon testosteroon.
2001. aastal ilmus uuring, millest selgus, et naisinvestorite investeerimisportfelli aastane tootlus ületas meeste oma keskmiselt umbes 1% võrra. Kui toona jäi õhku palju küsimusi, siis nüüd ilmunud uuring aitab vähemasti veidigi mõista, miks naised paremad investorid on. Caltechi, Whartoni ning Westerni Ülikoolide koostöös ilmunud uuringust selgub, et mehed kipuvad järeldusi tegema liiga kiiresti ning seetõttu jääb neil puudu põhjalikkusest. Naised on see-eest küll aeglasemad otsustama, ent suudavad näha võimaliku investeerimisobjekti erinevaid plusse ning miinuseid ning seega on rohkem analüütilised. Ja pole tähtsusetu ka see, et mehed teevad keskmiselt rohkem tehinguid kui naised, mistõttu on rahalise kõrbemise tõenäosus suurem.
Uurijad testisid oma hüpoteesi testosterooni mõju kohta kahel grupil meestel. Esimesse gruppi kuulujaile anti testosterooni sisaldavat geeli, teisele grupile anti samasugust geeli, ent selles ei sisaldunud testosterooni.
Uurijad leidsid, et need katsealused, kes manustasid meessuguhormooni sisaldavat geeli, tegid otsuseid kiiremini ning emotsiooni ajel. Selle tulemusena sündisid sageli ka valed otsused. Uurijad järeldasid, et nimetatud hormoon tekitab inimeses suurema enesekindluse ning seeläbi tunde, et tema esimene mõte on kindlasti õige.
Naised on paremad investorid?
Kuigi selle uuringu läbiviijad ei julgenud kindlalt väita, et just meessuguhormoon on see, mis teeb meestest naistega võrreldes kehvemad investorid, võiks ju mõtiskleda selle üle, mis võiks olla naiste ja meeste erinevate investeerimisotsuste taga.
Selgub, et naised teevad meestega võrreldes reeglina vähem tehinguid. Ajakirjas “Quarterly Journal of Economics” ilmunud artiklist selgub, et kuna naised teevad meestega võrreldes vähem tehinguid, on ka tõenäosus suurem, et mehed oma investeeringutes kõrbevad. Nagu kirjutavad autorid ise: “Me usume, et suurt kauplemist finantsturgudel põhjustab see, et ollakse ülimalt enesekindlad.”
Lisaks on veel mitmed samalaadsed uuringud leidnud seose enesekindluse, tehingute arvu ning rahaliste kaotuste vahel.
Pidades silmas aga 2001. aasta uuringut, võib esiti tunduda, et 1% suurem tootlus on tagasihoidlik. Kui arvestada, et USA börsil jääb keskmine aastane tootlus 8% juurde, on 1% üpriski kõnekas.
Eestis naised samuti esimesed
Meeste ja naiste edukust investeerimisel on uuritud ka Eestis. Tallinna Börsi investorite seas läbi viidud uurimuses selgitas Kristjan Liivamägi välja, et riskiga korrigeeritud tootlust vaadates on naised meestest edukamad.
"Iroonilisel kombel on neid börsil meestest vähem," selgitas Liivamägi Äripäeva raadiosaates Äripäev Eetris. "Põhjus peitub tüüpilistes investeerimisvigades. Mehed on liiga enesekindlad, arvavad, et suudavad turgu lüüa, arvavad, et teavad paremini ja on targemad kui teised investorid. Seetõttu hajutavad nad oma portfelli vähem, võtavad sinna 1-2 aktsiat ja kauplevad nendega, tehes väga palju tehinguid, mistõttu söövad tehingutasud tootluse ära."
Eelmises majandustsüklis saatis Tallinna börsil edu eeskätt neid investoreid, kes olid omal ajal hiilanud keskkooli lõpus sooritatud riigieksamite tulemustega, omandanud seejärel ülikoolis finantshariduse ja teinud 5–10 tehingut aastas.
Ligi 10 000 kohaliku investori detailseid tehingu- ja haridusandmeid omavahel kõrvutanud investor ja Tallinna Tehnikaülikooli panganduse ja rahanduse õppetooli lektor Liivamägi võttis oma vaatluse alla ajavahemiku 2004–2012 ehk ühe terve majandustsükli.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.