Ei, ärge arvake, et eesmärgiga põhjas maha müüa. Soetasin eile Frankfurdi börsilt 10 000 euro eest aktsiafondi (ETF), kuna usun, et Euroopa Keskpanga alanud programm võib euroala majandusele hoo sisse tõmmata, tunnistab Äripäeva loodud investor Toomas.
- investor Toomas Foto: Anti Veermaa
Ja kui peakski juhtuma, et keskpankade võlakirjade kokkuostmine ei too oodatud tulu, on Euroopa 400 suure ja 200 keskmise börsifirma käekäiku järgiv ja EXSA sümboli alt leitav ETF halvima vältimiseks piisavalt hästi hajutatud ning keskmisest madalama riskitasemega. Tegelikult parandab aktsiafondi lisamine tehniliste parameetrite järgi oluliselt ka minu kogu portfelli riskitaset, sest enne tänast oli minu investeerimiskontol vaid 7 üksikaktsiat.
Olen üsna rahul ka iShares STOXX Europe 600 ETFi keskeltläbi 2-3% vahemikku jääva aastase dividenditootlusega, mis makstakse välja kvartaalselt.
Tahaks kasvu, aga riskida ei julge
Olgugi, et valuutade, sektorite ja regioonide lõikes on minu portfell üsna rahuldavalt hajutatud, aitab madalama riskiga instrument vähendada raha osakaalu portfellis ajal, mil kasvu küll ihkaks, kuid üksikuna võetuna paistavad paljud Euroopa börsifirmad kas liiga kallid või spekulatiivsed. Näiteks kaalusin veel hiljaaegu Norra naftakontserni Statoili ja Saksamaa autotootja BMW aktsiate ostu, kuid jäin ajastamisega hiljaks ja nüüd tundub, et parem on oodata kuni aktsiate hinnad pisut langevad.
Tõsi, ega ma praegugi ajastamisega ülemäära ei hiilanud ning Stoxx 600 indeks on aasta algusest kerkinud juba ligemale 15% ehk vaid õige pisut enam Tallinna börsist. Ralli hakkas pihta kohe pärast seda, kui Draghi tugiostud välja hõikas, ja praegu on esimene torm juba vaibunud.
Seega ei olnud minu eesmärk minna püüdma kiiret tõusu, vaid pigem jõuda endas selgusele, mida Draghi plaan endaga täpselt kaasa toob. Ehkki täpset vastust sellele ei tea keegi, prognoosib analüütikute konsensus turgudele veel korralikku kasvu ning minagi olen praeguseks sama usku.
Turud keskpankade meelevallas
13 aastat investeerimiskogemust on mulle praeguseks õpetanud, et keskpankade vastu panustamine on sama tark tegu kui tuulikutega võitlemine – proovida ju võid, aga lõppude lõpuks on ikkagi targem tantsida stiimulite ja intressiotsuste taktis.
Näiteks ei olnud ma aastaid tagasi USA Föderaalreservi rahapoliitika usku ja nõnda sain enda portfelli suurust arvestades osa vaid väiksest killukesest ühest USA ajaloo suurimast börsirallist. Nüüd olen juba veidi targem ning kui stiimulit juba jagatakse, olen minagi valmis käe senisest vapramalt välja sirutama. Lõppeks on finantskriisi järgne aeg ilmekalt tõestanud, et ükski stiimul ei pruugi jääda viimaseks.
250 iShares STOXX Europe 600 ETFi osakut soetasin enda portfelli eile ennelõunal Swedbanki vahendusel hinnaga 39,53 eurot tükist ja komisjonitasu maksin 14,82 eurot. Tehingu summa oli 9882,50 eurot.
Seotud lood
Mullu kevadel tegin kaks küllaltki kallist investeeringut, millega jäin aasta kokkuvõttes miinusesse.
Arvasin, et olen konservatiivselt kaval, kui mullu märtsis 10 000 eurot Euroopa suurfirmade käekäigule panustavasse börsil kaubeldavasse aktsiafondi investeerisin. Nüüd tundub aga, et Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi võib olla mulle hoopis vingerpussi mänginud.
Eile kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri (DI), et Swedbanki kontserni juhi Michael Wolfi tagandamiseni viinud tehingud puudutasid aktsiate ostu firmas Oniva Online Group. Minu jaoks peitub Wolfi loos üks oluline õppetund.
Võiks ju arvata, et Euroopa Keskpanga (EKP) värske otsus kärpida intressimäärasid ja laiendada rahatrüki mahtu teeb mu meele rõõmsaks. Tegelikult lugesin uudist kulm kipras ja mõtlesin endamisi, kas peaks ehk üldse börsilt vehkat tegema.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.