LHV panga võlakirjade noteerimine Tallinna börsil ja lubadus aasta pärast seal ka aktsiatega kaubelda on rõõmustav mitmel põhjusel – esiteks parandab see usku kodubörsi, teiseks pakub investoritele uusi võimalusi ja kolmandaks mitmekesistab kohalikku pangandussektorit.
- LHV uus sularahaautomaat Foto: Eiko Kink
Kuigi panga börsile tuleku plaanidest on juttu olnud juba pikki aastaid, siis paistab, et asi hakkab tõelisemaks muutuma. Eilsel pressikonverentsil
lubas seda panga nõukogu esimees Rain Lõhmus.
Pane tähele
IPOd Tallinna börsil pärast 2000. aastat
Tallinna Vesi (01.06.05)
Starman (börsil 28.06.05-29.08.08)
Tallink Grupp (09.12.05)
Nordecon (Eesti Ehitus) (18.05.06)
Olympic EG (23.10.06)
Ekspress Grupp (05.04.07)
Arco Vara (21.06.07)
Premia Food (05.05.10)
Kodubörs mitmekesisemaks
Tallinna börsi varjusurmast ja selle elavdamise võimalustest on räägitud aastakümneid. Ühelt poolt proovitakse
muuta ettevõtete jaoks mugavamaks võlakirjade emiteerimist ja treenida neid niimoodi avalikult raha kaasama. Teisalt näeb Tallinna börs vaeva, et muuta
investeerimist soodsamaks ja populaarsemaks. Väikeinvestorina on muidugi kõige parem see, kui börsile lisandub uusi stabiilseid ja hea kasvupotentsiaaliga firmasid. Liiati veel siis, kui viimane kodubörsi IPO ehk aktsiate avalik esmapakkumine hakkab juba unustustehõlma vajuma, sest see jääb viie aasta tagusesse aega.
Vahepeal on jõutud spekuleerida nii tööstusfirma VKG, IT-ettevõtte Nortali, turvafirma USS Security Eesti kui mitme teise börsidebüüdi üle. Nüüd on lootust, et LHV selle sammu ka 2016. aastal ära teeb ja kodubörsi veidigi mitmekesisemaks muudab.
Loodame, et Tallinkit ei tee
Kindlasti tuleb silmas pidada, et aktsiate avalik pakkumine toimub kõige varem alles uuel aastal ja mingitest IPO tingimustest ei saa veel niipea rääkida.
Niipalju kui kuulda on olnud, pakuvad panga aktsiad investoritele huvi, sest aktsiate suunatud pakkumised on siiani möödunud edukalt. Teisalt, kuna huvi paistab juba praegu küllaltki suur, siis jääb mul vaid üle loota, et ei kordu 2005. aasta sügis, kui
rahvas tormas kodumaise laevafirma aktsiaid märkima. On ju Tallinki IPOt võrreldud kullapalavikuga, kus üle 17 000 väikeaktsionäri hiilgavast eduloost oma osa tahtis saada. Kuna emissiooni hind oli laes, siis oli suuremal osal investoritest juba esimesel börsipäeval suunurgad all.
Investoritele paremad võimalused
Igal juhul on rõõm näha, et Eesti oma pank jõuliselt kasvab ja seejuures jaeklientidele keskendub. Kas jutt käib siis pensioni kasvatamisest, teenustasude poliitikast või laenutingimustest – mida suurem konkurents, seda paremad tingimused inimestele. Kindlasti aitab nende börsiletulek ka LHV mainet tugevdada, mis paistab praegugi juba üsna hea.
Nagu ma juba jutu alguses mainisin, siis mäletan veel küllaltki selgelt Tallinkist lahvatanud kullapalavikku. Seega ei anna ma kindlasti pead, et torman LHV aktsiaid juba esimesel võimalusel ostma. Enne ootan ära nii IPO täpsemad tingimused kui ka hinna. Küll aga tervitaksin neid börsil kahe käega ja ootaksin järgmisena aktsiaid noteerima ka näiteks suuri riigifirmasid.
Seotud lood
Eestis on hulk ettevõtteid, mis võiksid lisaks pangalaenule kasutada laienemiseks võlakirju. Praegu jääb investorite kontodel seisev raha pea täielikult kasutamata.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.