Nagu mina, nii ka fondihaldurid ja pensionifondide juhid unistavad igal aastal alfast. Kuid positiivse alfa saavutamine on muutunud üha raskemaks ja see paneb mind küsima, kas tasuks otsida abi hoopis uue ajastu trendidest.
Alfa on suhtarv, mille abil on võimalik hinnata aktiivse portfellijuhtimise tulemuslikkust. Kui alfa on positiivne, näitab see võrdlusindeksist kõrgemat tootlust, mis on saavutatud eduka investeerimistegevuse teel. Kui alfa on negatiivne, on investeerimistootlus jäänud võrdlusindeksist nõrgemaks.
Viimastel aastatel on alfa jäänud paljudel fondijuhtidel üha nõrgemaks või olnud mitu aastat järjest negatiivne ja see tekitab küsimuse, kas alfa võib minna nulli ka iga võimaliku investeerimisstrateegia puhul.
Raamatus „The Incredible Shrinking Alpha“ kirjeldavad Larry E. Swedroe ja Andrew L. Berkin praegust investeerimiskeskkonda kui kohta, mis on üle koormatud ülimalt keerukate analüüside, teadustööde ja superarvutitega. „Sellises konkurentsis muutub alfa saavutamine üha keerulisemaks,“ kirjeldatakse raamatus.
Ka Buffetti sära on vähenenud
Berkshire Hathaway asutajal, investoril ja rikkuselt kolmandal inimesel maailmas
pole sel aastal oma blue chip investeeringutega hästi läinud.
Buffettil on suured investeeringud ettevõtetes nagu IBM, Wells Fargo, American Express ja
Coca-Cola. American Expressi aktsia on langenud 26%,
IBM 15%, Wells Fargo 3%. Coca-Cola on näidanud 0,5% tõusu.
Efektiivse turu teooria järgi kauplevad aktsiad alati oma õiglase väärtuse juures ning seetõttu pole võimalik saavutada turu keskmisest paremat tootlust. Selle teooria järgijad peavad Buffetti edu börsidel pelgalt õnneks ja juhuseks mündi viskamise võistlusel, kus võidab ainult üks külg.
Investeerimisfirma AQR Capital Managementi fondijuhtide Andrea Frazzini ja David Kabilleri ning Kopenhaageni ärikooli finantsprofessori Lasse Pederseni tehtud uuringus Buffetti investeeringute kohta tõdeti, et tema tootlus pole saavutatud ei õnne ega maagiaga. „Buffett on oma investeeringuid kasvatanud tänu finantsvõimendusele ning ta on oma strateegiaks võtnud väga pika ajahorisondi, tänu millele on ta keerulised perioodid üle elanud,“ seisis uurimuses. Paraku jõuti seal ka tõdemuseni, et tuntud investori alfa nõrgeneb.
Lahenduseks kõrgtehnoloogia?
Hiljuti kirjutas Bloomberg sellest, et rahahaldurid ja pangad loodavad üha rohkem ülikiiretele arvutitele, millega loodetakse tulevikus tootlust maksimeerida. See tekitab taas kord küsimuse, et kas traditsiooniline „osta ja hoia“ pikaajaline investeerimisstrateegia hakkab kaotama oma sära ning asemele tuleb võtta kiired kauplemistehingud? Kui Wall Street võtab kasutusele kallid superarvutid, siis väikeinvestoril nagu minul tuleb endiselt jääda lootma enda nutikusele.
Seotud lood
Rahandusministeerium teatas sel nädalal, et hakkab pensionisammast parendama ning lisab garanteeritud väljamaksetele lisaks ka fikseeritud tähtajaga pensionilepinguid ja investeerimisriskiga pensionilepinguid. Väikeinvestor Rene Ilvese sõnul ajab II pensionisamba tootlus talle nutu peale.
Kuigi keskpangad loodavad negatiivsete intressimääradega majandust elavdada, võivad need tavainvestorile valusalt kätte maksta.
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele