Äripäeva meelest on aeg OÜtamisele piir panna: dividendidid tuleb maksustada sotsiaalmaksuga ja sotsiaalmaksule kehtestada lagi.
- Juhtkiri Foto: Anti Veermaa
OÜtamise probleem on hakanud teravalt häirima ka ettevõtjaid endid. Olari Taali ja Viljar Araka sõnavõtud arvamusfestivalil, selle osalejate aktiivne tagasiside ning teemale osaks saanud tähelepanu Äripäeva veebis tõendavad, et probleem vajab lahendust.Äripäev on teinud ettepaneku maksustada dividenditulu sotsiaalmaksuga kuni 20 000 euroni aastas ning leiab, et see rohkem kui kaks aastat tagasi välja käidud mõte on endiselt väärt elluviimist. Kuni meil kehtib solidaarne sotsiaal- ja ravikindlustus, on igati loogiline, et sellesse panustavad kõik tulu teenivad isikud.
Füüsilisele isikule miinimumpalga maksmine eesmärgiga tasuda võimalikult vähe sotsiaalmaksu riivab avalikku õiglustunnet. Suurem osa palgast võetakse välja dividendina, mis praegu kehtivate seaduste kohaselt on sotsiaalmaksuvabad. Olari Taal ilmestas sellist praktikat arvamusfestivalil lihtsa näitega. Olgu meil kaks müügitööd tegevat inimest, Juuli ja Maali. Mõlemad saavad palka 1500 brutoeurot kuus. Maalil ei ole osaühingut, aga Juulil on. Juuli saab tänu maksude „optimeerimisele“ aastas kulutada peaaegu kaks korda rohkem kui Maali. Õiglane oleks, kui nad tasuksid sotsiaalmaksu võrdselt.
Dividendidele sotsiaalmaks, sotsmaksule lagi
Muidugi pole ettevõtja eesmärk võimalikult palju makse maksta. Ning see, kas mõni konkreetne OÜtaja käib eraarsti juures või kasutab avaliku sektori pakutavat teenust, ei muuda arutelu käiku. Kas solidaarne süsteem on hea või paha, on hoopis teine küsimus. Äripäev seisab enamate valikuvõimaluste eest: mida rohkem on võimalusi valida oma tulevase pensioni kujundamise, arstiabi ja mis tahes liiki kindlustuse võimalusi, seda parem.
Praeguse solidaarse süsteemi juures oleks aga kõige parem lahendus kehtestada dividendide pealt sotsiaalmaksu maksmise kohustus koos sotsiaalmaksulaega. Sotsiaalmaksulae kehtestamine on soovitus, mida oleme juhtkirjades põhjendanud palju kordi. Dividendide maksustamisel sotsiaalmaksuga ja sotsiaalmaksulael oleks hea koosmõju.
Neid kahte koos vaadates on nimelt juba n-ö jooksu pealt kummutatud dividendide sotsiaalmaksustamise vastaste argument, et dividendide maksustamine peletaks investeeringud Eestist minema ja kahjustaks konkurentsivõimet. Sotsiaalmaksulae kehtestamine aitaks konkurentsivõimet suurendada seda enam, mida madalamale lagi tuleks – ning ühtlasi soodustaks see kõrgemapalgaliste, tarkade töökohtade loomist; dividendide maksustamine teatud summast alates aga võtaks võimaluse skeemitamise kaudu konkurentsiolukorda ebaausalt moonutada. Nii looksime ühiskonda rohkem õiglust ja annaksime majanduse arengule hoogu juurde.
OÜtamise probleem on laiemgi
Peaaegu igaüks teab kedagi, kes on kandnud osaühingu tegevuskuludesse hulgaliselt isiklikke kulusid ehk siis peitnud äriühingule kehtivate soodsamate maksutingimuste taha neid väljaminekuid, mis eraisikule oleksid kõrgemate maksude näol kallimad. Viimasel ajal on plahvatuslikult levima hakanud korteritesse registreeritud äriühingute ruumide kasutamine eluruumina. Laias plaanis tähendab OÜtamine isiklike kulude jätmist teiste maksumaksjate kanda, soovides ise kasutada hüvesid, mille katmine ühiskonnas käib solidaarses vormis või on eraisikuna kallim. Äriühingu varju kasutamine isiklike kulude katmiseks ning dividendide maksuvabastuse kurjasti ärakasutamine on pettus ja sellena tuleb seda ka käsitleda.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.