Börsi uus juht saab enda töö lihtsustamiseks panustada eelkäijast rohkem oma tuntuse suurendamisele, et tõusta arvamusliidriks ja seeläbi saavutada seatud eesmärke, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
- Juhtkiri Foto: Anti Veermaa
Kolm aastat Tallinna börsi juhtinud Rauno Klettenbergi asemele asus eelmisel nädalal tööle Kaarel Ots, kes on finantssektoris küll pika kogemusega, ent jääb laiemale avalikkusele veel tundmatuks näoks ja nimeks.
Kaarel Otsa ei pruugi paljud tunda, kuid kindlasti leidub neid, kes tunnustavad tema varasemaid kordaminekuid ja hindavad teda kõrgelt. Näiteks Otsa lähedased, varasemad kolleegid ja koostööpartnerid ning kindlasti väljendavad lootusrikkust uue juhi värsked ülemused.
Otsa eesmärk tuua börsile riigiettevõtteid ja –võlakirju ühtib ka Äripäeva seisukohtadega, kuid selliste tulemusteni jõuda ei ole kerge, kuna valitsev poliitiline eliit ei huvitu selles suunas liikumast. Seni pole riigifirma börsile viimise mõtet toetatud ning riigivõlakirjadest rääkimine võib nii mõnegi valitsusliikme tuju ära rikkuda. Sellisest barjäärist läbi murdmiseks tuleb teha palju lobitööd, kuid mitte ainult suletud uste taga, vaid ka avalikkuse silme ees.
LHV tulek elavdas märgatavalt turgu
Enne Otsa tööle asumist jõudis Rauno Klettenberg tähistada LHV aktsiate noteerimist. See jääb kindlasti tema ametiaja tipphetkeks, kui üle mitme aasta otsustas Eesti ettevõte pakkuda end Balti börside põhinimekirja. Rõõmustasid nii LHV, Nasdaq Tallinn kui ka investorid. Hetkeks oli kodubörs taas popp koht, mis köitis huviliste tähelepanu.
Kahjuks ei jõudnud viimase kuue aasta jooksul peale LHV keegi teine Tallinna börsi põhinimekirja. Üks põhjus on kindlasti alternatiivsete võimaluste tekkimine raha kaasamiseks, mis sisuliselt suurendas konkurentsi ja napsas potentsiaalsed uued tulijad. Samas jäi Klettenberg suures plaanis küllaltki varju ega suutnud tõestada end arvamusliidrina. Mõistame, et börsijuhi võimalused meelitada uusi tulijaid on piiratud, ent siiski mitte olematud. Loodetavasti suudab Ots tõhusamalt lobistada.
Paljudele peaks juba selge olema, et raha leidmine ei ole enam mõnda aega olnud keeruline. Kui on väärt idee, siis leitakse kiirelt ka investorid. LHV aktsiate ülemärkimine on vaid üks märk, kui näljased on investorid. Ent heast võimalusest ei ole kasu, kui seda ei suudeta ära kasutada. Seetõttu tulebki võidelda selle nimel, et olla pildis ja teha end nähtavaks.
Tuleb hakata endale nime tegema
Kuna Ots ei ole (veel) tuntud, siis tuleks tal esialgu hakata ennast turundama. Läbilöögi valem koosneb kindlasti väärt ideest, ent samas tuleb leida õige kontekst ehk tuleb ära tabada aeg ja koht, mis aitavad sõnumit edastada. Vahel aitab ka väike vimka lisada reklaami, ent edastus peaks jääma maitsekaks ja ausaks. Kuigi vahel võib tunduda, et halb reklaam on samuti reklaam, siis pikas perspektiivis võib see hakata vastu töötama ja heade ideede elluviimist takistama.
Kui Ots suudab end kehtestada arvamusliidrina ning hakata eesmärke täitma, siis on lootust ka kapitalituru elavnemisel. Investorid ei taha jälle mitu pikka aastat oodata, kuniks keegi börsiga liitub ja korraks elevust tekitab. Ajutine tehingute kasv on tore, ent börs vajab investoreid igapäevaselt. Seetõttu loodan toimetus siiralt, et Ots suudab murda end nende hulka, kelle sõna maksab ja kes suudab börsile elu sisse puhuda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.