Sotside majanduspoliitika ei kõlba kuhugi, kuid kui tuleb valida väärtuste ja majanduse vahel, valime väärtused, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
- Juhtkiri Foto: Anti Veermaa
Äripäeva toimetuses oli eile eriline päev: nii tuliseid vaidlusi nagu valimissoovituse andmise asjus tuleb harva ette. Jah, me ei oleks ise ka uskunud, et see päev koidab: majandusleht soovitab valida seekord kohalikel valimistel Tallinnas sotsiaaldemokraate. Süda on sellegipoolest raske, sest sellel otsusel on ka hulk tõsiseid vastuargumente.
Aga alustame sellest, mis räägib selle otsuse poolt. Käes on hetk, kus pidime valima väärtuste ja majanduse vahel – ja me valisime väärtused. Majandus, maksud ja ettevõtluskeskkond on meile äärmiselt olulised, kuid liberaalsed, inimese vabadust ja väärikust kõigest ülemaks pidavad väärtused kallimad veel. Peame natslike ideedega flirtiva Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna tekitatud moraalset reostust ühiskonnas niivõrd ohtlikuks ning suurerakondade, Keskerakonna ja Reformierakonna vastust sellele sedavõrd hambutuks, et soovitame toetada ainsat poliitilist jõudu, mis on selle ohu olemust mõistnud.
Kohalikud valimised on, tahame või mitte, riigikogu valimiste eelmäng. Me ei usu neid poliitikuid, kes väidavad, et nemad ajavad puhast kommunaalpoliitikat, mis ju poliitika polevatki. Maksumaksja raha jagamine on poliitika igatahes.
Kas me oleksime siis valmis tõesti ka riigitüüri juurde, näiteks peaministrierakonnana lubama sotsiaaldemokraadid, kes – olgem ausad – majandusest mitte midagi ei taipa? Erakonna, kelle ainus majanduslik mõte on maksude suurendamine, raha ümberjagamine, ilma sügavama mõistmiseta, kuidas lisaväärtust luuakse? Ei. Meie soovitus kehtib ühekordselt kohalike valimiste kohta Tallinnas.
Sotsid ei tea majandusest midagi
Sotside majanduspoliitikas pole midagi liberaalset ja see teeb meile muret. Me peame rumalaks sotside soovi otsustada inimese eest, mida ta peaks sööma ja jooma. Sotsiaaldemokraatide juht Jevgeni Ossinovski on liberaal küll inimlike põhiväärtuste küsimuses, kuid tema põhjendused, miks ta on enda meelest liberaal ka majandusküsimustes, meid ei veena. Kogu see “rahva tervise parandamine” on siiski käinud riigieelarvesse maksuraha saamise eesmärgiga.
Meile ei meeldi sotsiaaldemokraatide majanduspoliitika, aga me hindame erakonna selgroogu inimlike põhiväärtuste kaitsmise küsimustes. Kõige parem näide on siin kooseluseadus, mis ei võta mitte üheltki inimeselt mitte midagi ära, küll aga annaks koos rakendusaktidega seadusliku kaitse neile paaridele, keda EKRE tahaks igaveseks Sirtsu sohu pagendada. Teine oluline komponent meie soovituses on antirassism. Võõraviha õhutamisel, nagu seda teeb EKRE, ei ole mitte ainsatki õigustust. Mitte ainsatki.
Ent mitte mingit õigustust ei ole ka veneviha kütmisel, nagu seda teeb Reformierakond. See on üks põhjus, miks me ei soovita Reformierakonda, kuigi teame, et suur hulk Äripäeva lugejaid kaalub RE valimist. Me ei soovita Reformierakonda ka selle pärast, et see on valmis minema ühte võimuliitu EKREga, vastandab vastutustundetult eestlasi ja venelasi, erakonna kapis lõgistab luukerena hambaid musta raha skandaal ning ka maksukoormuse suurendamisel lasub oravate raske käpa jälg.
IRList, nagu näete, ei ole põhjust midagi rääkida. See erakond on omadega läbi, ja see kulub talle populistliku maksupoliitika eest täienisti ära. Vabaerakond andis loobumisvõidu ise, loobudes kohalikele valimistele oma nime all minemast.
Seotud lood
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Viimased uudised
Lisatud analüütikute kommentaarid!
Õigusruum ja ärikultuur riigis on euroopalik
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele