- Tänapäeval näeb koostootmisseade välja nagu lauaarvuti
Koostootmisseadme puhul, mis toodab ühes kuus 28 480 kWh elektrienergiat ja 71 200 kWh soojaenergiat on tasuvusperioodiks 2–3 aastat. Kui seade on soetatud pangalaenuga, algab igakuine rahaline kokkuhoid esimesest kuust ning taastuvus perioodiks on orienteeruvalt 8 kuud. Arvuta esmane tasuvusaeg välja GFE koduleheküljel.
Et olla sõltumatu energia turuhindadest, tuleb omada isiklikku koostootmisseadet. Green Fuel Energy koostootmisseadmega saad toota nii elektrit kui sooja ja esmane investeering seadmesse tasub ennast juba 3–4 aastaga ära.Esimene märksõna, mis võiks Green Fuel Energy (GFE) koostootmisseadmega kütmist iseloomustada, on säästlikkus. Puiduhakkel töötav koostootmisseade kasutab gasifitseerimismeetodit, puidu põlemist ei toimu ja tahma ei teki. Puidu gaasistamine on CO2 neutraalne. Õhusaaste on seega täiesti välistatud. Teisalt viitab säästlikkusele ka suur kulude kokkuhoid, kuna ühes seadmes saab korraga toota elektri- ja soojusenergiat, mistõttu teenib algne investeering seadmesse end kiiresti tagasi. GFE juhi Sander Saati sõnul tasub koostootmisseade ennast ära juba 3–4 aastaga. Lisaks saab seadmest kätte veel biosöe, mida saab edukalt taaskasutada, näiteks maa rikastamiseks, küttepelleti või grillsöe tootmiseks. Ühes nädalas tekib keskmiselt 500 liitrit biosütt ehk 1–2% seadmesse antavast hakkepuidu kogusest.
- Koostootmisseadme hoone koos hakkehoidlaga
Kes oma elektri- ja küttearvetelt võidavad?
Kuna GFE koostootmisseade on väga kõrge tootlikkusega, piisab ühest seadmest ca 10–15 eramajale. Seadme peale võikski hakata mõtlema siis, kui energiakulu ühes kuus ületab 2000 eurot. Eratarbimise puhul teebki see ca 10–15 majapidamist, igaüks suurusega 100–150 m2 kasulikku elamispinda. Sellest lähtudes on võimalik kuni 70% energiasääst, mida ei suuda veel üksi teine lahendus tänapäeval pakkuda. Suuremate tootmishoonete, hotellide ja turismitalude puhul on see kulude kokkuhoiuks ilmselt parim võimalus. Lisaks saab kogu toodetud energia, mida ise ära ei tarbi, elektrivõrku või mõnele kütteettevõttele maha müüa. Seega on reaalselt võimalik, et tänu teenitud kasule, tuleb igakuine küttearve 0.
- Täisautomaatselt töötav seade reguleerib oma tootmisvõimsust 30–100%
Seade töötab meie kohalikul “naftal”
GFE koostootmisseade töötab puiduhakkel, mille eeliseks on väga laialdane kättesaadavus ja soodne hind. Kaubaks läheb igasugune puit. Tulemus ei sõltu GFE juhi Sander Saati sõnul puiduliigist, vaid puidu õigest niiskusastmest. Ja selleks on süsteemi juures kasutuses hakkehoidlad, kus puidu õige niiskusaste saavutatakse. Puidu saab hakkehoidlatesse transportida hakkeveokitega ja kui ruumi krundil napib, saab kasutada ka prügiautode suuruseid hakkepuhurautosid. Seade, mis on garanteeritud võimsusega 40kW elektri- ja 120 kW soojusenergiat, tarbib ühes kuus umbes 135 m3 hakkepuitu.
Koostootmisseadme hooldamine on väga lihtne
Koostootmisseade töötab automaatselt. “Kord nädalas võiks seadme visuaalselt üle vaadata,” selgitab Saat. Väiksem hooldus kord kuus ja täishooldust vajab koostootmisseade vaid korra aastas. Kuna seade on ühendatud internetiga, saab kogu protsessi ööpäevaringselt läbi nutiseadmete jälgida ning vajadusel ka juhtida. Seade reguleerib oma tootmisvõimsust vastavalt tarbija energiavajadusele 30–100% vahemikus.Koostootmisseadme finantseerimist toetavad nii Keskonnainvesteeringute Keskus KIK, Pria kui ka KredEx.Tehnoloogia taasavastas praegune Soome peaminister Juha Sipilä, kelle 1998. aastal ostetud maamaja elektrit ja kütet vajas. Peaminister Sipilä soovis võimalikult loodussõbralikku lahendust ning jõudis erinevate küttesüsteemide katsetamisel lõpuks puugaasistamiseni. Sipilä ehitas Chevrolet “El Caminost” toimiva puugaasigeneraatori, millest tänaseks on välja kasvanud koostootmisseadmeid tootev Volter OY. Tänapäeval näeb üks kompaktne koostootmisseade välja nagu lauaarvuti, olles vaid 4,8 m pikk ning 1,2 m lai.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.