• OMX Baltic0,46%292,25
  • OMX Riga0,17%867,03
  • OMX Tallinn0,26%1 834,88
  • OMX Vilnius0,33%1 143,31
  • S&P 5000,39%6 061,48
  • DOW 300,71%44 873,28
  • Nasdaq 0,19%19 692,33
  • FTSE 1000,61%8 623,29
  • Nikkei 2250,5%39 026,43
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%101,9
  • OMX Baltic0,46%292,25
  • OMX Riga0,17%867,03
  • OMX Tallinn0,26%1 834,88
  • OMX Vilnius0,33%1 143,31
  • S&P 5000,39%6 061,48
  • DOW 300,71%44 873,28
  • Nasdaq 0,19%19 692,33
  • FTSE 1000,61%8 623,29
  • Nikkei 2250,5%39 026,43
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%101,9
  • 29.05.12, 09:52
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Uuring: valitsuse energiapoliitika on vastuoluline

Kuigi energiasääst, energiajulgeolek ja kliimapoliitika on valitsusele tähtis, on tegevus nendes valdkondades vastuoluline võrreldes sõnastatud eesmärkidega, seisab Praxise eestvõttel valminud uuringus.
"Euroopa Komisjoniga peetud kvoodivaidluses saadi Eesti jaoks majanduslikult kasulikud tingimused. Samas põlevkivi kaevandusmahtude suurendamine ja põlevkiviõli rafineerimine mootorikütuseks ei aita kaasa ei energiakasutuse efektiivsuse ega kliimapoliitika eesmärkide täitmisele," vahendas poliitikauuringute keskus Säästva Eesti Instituudi arvamust.
Praxise täna avaldatav poliitikaanalüüs annab hinnangu valitsuse esimesele tegevusaastale. Analüüs on koostatud kodanikualgatuse "Valitsemise valvurid" raames, kus valitsusvälised asjatundjad jälgivad valitsuse tegevusprogrammi täitmist ehk riigivalitsemise argipäeva. Valvurid annavad hinnangu sellele, kuidas plaanid tegelikkuses täituvad – kas lubadused on mõistlikult ellu viidud ja eesmärgid saavutatud.
Analüüsis antakse hinnang 16 valdkonna edusammudele ja tuuakse välja aspektid, milles edasiminekut pole. "Valvurid hoiavad valitsuse tegemistel silma peal ning jagavad kogutud infot ja arvamusi teiste huvilistega. Hinnangud ei ole nii-öelda lõplik tõde, vaid pilk riigiasjadele kodanikuühiskonna poolt," selgitas algatuse eestvedaja, Praxise ekspert Hille Hinsberg.
Ülevaates tuuakse esile, et valitsemisperioodi alguses astus valitsus olulisi samme lubatud tulumaksumäära langetamise suunas alates 2015. aastast ning on tänaseks kinnitanud ka toetust töötuskindlustusmakse vähendamisele.
Hariduses on valitsuse esimese aasta tähelepanu keskmes olnud eelkõige vastuoluline kõrgharidusreform, õpetajate palk ja gümnaasiumivõrgu reform. Peamine algatus tööturu valdkonnas on tööhõiveprogramm 2012–13, mis võimaldab tööturutoetuste ja -teenuste pakkumist ja korraldamist senisest paindlikumalt.
Analüüsis tõdetakse, et 2011. aastal vähenes kuriteo ohvriks langenud elanike osakaal, vähenes hukkunute arv ning lühenesid keskmised menetlusajad. Usaldus politsei vastu on  kõrge, elanike turvatunne kasvab – üldmulje turvalisuse valdkonnas toimuvast on seega positiivne.
Mitmed valitsuse lubadused keskenduvad suurtele ehitusobjektidele. Fookus üksikutele ja mahult ülepaisutatud maantee-ehitusprojektidele toimub aga kohalike teede, ühistranspordi ja kergliikluse arendamise arvelt.
Ülevaates hinnatakse, et valitsuse selge kultuuripoliitika on asutuste lahtiriigistamine. Samas on toppama jäänud kaks olulist teemat – end tõestanud kultuuriprojektidele pikemaajalise toetussüsteemi loomine ning vabakutseliste loovisikute ravikindlustuse probleemi lahendamine.
Õigusloome kvaliteedi osas soovitavad eksperdid rakendada mõjude igakülgse hindamise kõrval ka ulatuslikumat vabaühenduste ja huvirühmade kaasamist. Analüüsis tõdetakse, et seni on märgata liigset kiirustamist ja süsteemsuse puudumist eelnõude menetlemisel ja vastuvõtmisel. Näiteks võeti 2011. aasta lõpus vastu hulgaliselt seadusemuudatusi ning 1. jaanuarist 2012 jõustus Eestis kehtivast pea 400 seadusest üle 120 muudetud uue seaduse redaktsiooni.
Eesti konservatiivne kodakondsuspoliitika, milles kodakondsus on võrdsustatud lojaalsusega, ei pruugi ekspertide arvates enam tagada väikeriigi arengu jaoks piisavat paindlikkust. Kodakondsuspoliitika muutmise avalikku ega poliitilist debatti pole aga tekkinud. Kodanikuühiskonda puudutavast ei ole valitsuse siiani enim kõneainet saanud algatus vabaühenduste hulgas toetust leidnud.
Veel loomata maailmavaate sihtasutustele eraldati riigieelarves 0,9 miljonit eurot, kuid vabaühenduste ja teiste asjatundjate sisulisi kommentaare eelnõule ei ole siiani arvestatud.
Ülevaates on koondatud hinnangud valitsuse esimese aasta kohta, alates valitsuse ametisse astumisest aprillis 2011 kuni tänavu kevadeni. Veebiportaalis valvurid.ee saab jooksvalt jälgida valitsuse tegevuste elluviimise seisu ning selle kohta arvamust avaldada.
Tänases ETV saades "Vabariigi kodanikud" arutletakse, kuidas hinnata valitsuse esimest tegevusaastat ning soovitatakse teemasid, millele  edaspidi rohkem tähelepanu pöörata. Stuudios on Praxise juht Annika Uudelepp, Arengufondi eksjuht Ott Pärna, Korruptsioonivaba Eesti juht Jaanus Tehver ja Tallinna Ülikooli professor Raivo Vetik.
Valitsemise valvurid on veebikeskkonda haldavad ERR ja Praxis. Valvurite tegevust toetab Avatud Eesti Fond. Poliitikaanalüüsi koostamist on toetanud ka Open Society Foundations.

Seotud lood

Uudised
  • 29.05.12, 14:47
Põllumees: Seeder on valitsuses üksi
Minu arvates pole valitsus endiselt suutnud põllumajanduse teemal väga ühte jalga käima hakata, ütles teraviljakasvatajaid ühendava PÜ Kevili nõukogu esimees, Uuetoa talu peremees Jaak Läänemets.
Uudised
  • 29.05.12, 16:24
Valitsus võiks pidada rohkem dialoogi
Üle 3 anda ei saa ning olenevalt kontekstist on hindeks kas 3- või 3+, vastas ASi UPM-Kymmene Otepää tegevjuht Ando Jukk küsimusele, millise hinde ta annaks valitsuse esimesele tegutsemisaastale.
Uudised
  • 29.05.12, 18:25
Hulgimüügifirma juht: valitsus pöörab liiga palju tähelepanu välisfassaadile
Valitsuse konkreetsest tegevusest pole suurt midagi teada, meedias kuuled paraku ainult intriigidest ja skandaalidest, ütles Eesti ühe suurema elektrimaterjalide hulgimüüja OÜ Tameo MT juhatuse esimees Mati Tsirel.
  • ST
Sisuturundus
  • 05.02.25, 10:25
Ehituskonsultant Amhold aitas tühjale krundile rajada Trumpfi fiiberlasertehnoloogiaga tootmisüksuse
Inseneri- ja arhitektuuribüroo Amhold ASi ja Euroopa juhtiva ventilatsiooniettevõtte Lindab ASi pikaajalise koostöö tulemusena valmis hiljuti Jõelähtme valda Iru külla tühjale jäätmaale Trumpfi fiiberlasertehnoloogia võimekusega tootmiskompleks.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele