Sain tõsise üllatuse osaliseks, kui lugesin finantsinspektsiooni läinud aasta ülevaadet Eesti finantsteenuste turu kohta. Ei oleks ise kuidagi osanud arvata, et Nordea pank on portfellihalduse osas Swedbanki praktiliselt kinni püüdnud.
Swedbank on järsult kaotanud turuosa ja Nordea on seda hoogsalt kasvatanud Eesti residentidest äriühingute ja eraisikute individuaalportfellide valitsemises.
Swedbanki turuosa on kahanenud 2010. aasta lõpu 51 protsendilt 37 protsendile. Nordea pank on suurendanud turuosa 25 protsendilt 36 protsendile.
LHV panga turuosa kasvas kaheksalt protsendilt üheksale. SEB turuosa suurenes viielt protsendilt kuuele. Danske Capital on suutnud kasvatada turuosa viielt protsendilt kuuele.
Evli Securities säilitas oma 3protsendise turuosa ja Avaron Asset Management oma 2protsendise turuosa. Kawe Kapitali turuosa kahanes kahelt protsendilt ühele, Trigon Wealth Managementi oma kasvas nullilt ühele protsendile ja Trigon Securitise turuosa kukkus ühelt protsendilt nullile.
Individuaalportfellide maht vähenes 2010. aasta lõpu 333 miljonilt eurolt 2011. aasta lõpuks 312 miljonile eurole.
Mis toimub privaatpanganduses – on esimene reaktsioon. Mida on teinud Nordea, et on suutnud turuosa kasvatada? Kas on järsult laiendatud privaatpanganduse üksust? Kas on pakutud teistest laiemat tootepaketti? Või on varade paigutamisel tootlused paremad? Miks just Swedbank on kaotanud turuosa? Miks SEB on privaatpanganduses väike tegija?
Nendele küsimustele loodan täna saada pankadelt vastused ja seda ka teile aripaev.ee-s vahendada.
Muidugi on ka teoreetiline võimalus, et see statistika ei vasta reaalsusele ehk pangad on täitnud vorme, mõeldes individuaalportfellide valitsemise all eri asju. Ehk on olemas väikesed valed, suured valed ja statistika. Võimalik, et saatan on kusagil detailides, arvas üks tundmatuks jääda soovinud panganduse valdkonnas tegutseja.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.