Proviisoritele kuuluvad apteegid on sunnitud kasutama ravimite hulgimüüjate Magnumi ja Tamroga seotud kaubamärke ning kohati ka ostma neilt kindla summa eest kaupa.
Mäng käib just toidulisandite ümber, kuna ravimite hinnad on riiklikult kehtestatud.
Apteekrite Liidu liikmete nimekirja vaadates avaneb sunnitud koostöövormide tõttu pilt, kus üksikute eranditega kasutavad proviisoritele endile kuuluvad apteegid näiteks Magnumi mõjusfääris olevate Apotheka ja Südameapteegi või siis Tamro Apteek1 kaubamärke. Osa koostöövorme kohustab apteeke ka kindla summa eest kindlalt hulgimüüjalt kaupa tellima.
„Meil on sada protsenti oma töötajate apteek. Ainult selline leping on meil Tamroga, et me teatud protsendi ulatuses oma käibest tellime neilt ja siis nemad annavad meile toidulisandite pealt soodustusi,“ sõnas Tamro Apteek1 kaubamärgi all tegutseva Paide Vee Tänava Apteek OÜ üks omanikest Kai Kimmel. Koostöö Tamroga oli Paides tegutseva Kimmeli sõnul sundkäik.
Paides tegutseb lisaks Kimmeli osalusega apteegile kaks Magnumiga seotud Südameapteeki ja üks Tamro apteek. Et hulgimüüjatega seotud apteekidega üldse konkureerida, oli ka koostöö ühega neist vältimatu. Kimmel toonitas siiski, et side Tamroga pole talle ahistav, tegemist pole frantsiisilepinguga. Kui peaks tekkima vajadus koostööst Tamroga loobuda, saab Kimmel seda enda sõnul teha, ilma et järgneks mõni lepingust tulenev karistus. Samas tõdes ta, et peaks siis mõne teise keti kaubamärgi sildi üles kruvima, sest ilma hulgimüüjatelt soodustusi saamata oleks võimatu ketiapteekidega konkureerida. „Muidugi meeldiks mulle olla täiesti sõltumatu, et teen mis tahan, aga see ei ole võimalik,“ nentis Kimmel.
Pelgulinna Apteegi omanik Tiina Järve kasutab Südameapteegi kaubamärki. „Kuskil sa pead olema ju,“ ütles Järve koostöö kohta. Koostöö tähendab, et Järve kasutab Südameapteegi kaubamärki ja vastutasuks saab osta soodustusega erinevaid toidulisandeid Apotheka laost. Nii Südameapteegi kui ka Apotheka apteegiketti on riigikontroll nimetanud Margus Linnamäe Magnumi kontserni kontrolli all olevaiks. Südameapteekide kett kuulub Tarmo Laanetule, kes on endine Magnum Medicali juhatuse esimees. Apotheka apteegikett kuulub Margus Linnamäe vennale Aivar Linnamäele ja salapärasele pangakontole.
Et apteekrid on hulgimüüjate lõa otsas, näitab Apteekrite Liidu juhatus, kuhu kuuluvad apteegipidajad kasutavad Tamro või Magnumiga seotud kaubamärke, sama trend on valdav kogu liidus:
Ülle Rebane – Põltsamaa Uus Apteek (kasutab Aivar Linnamäele ja varjatud omanikule kuuluvat Apotheka kaubamärki)
Anne Viidalepp – TÜ Kesklinna Apteek (kasutab Aivar Linnamäele ja varjatud omanikule kuuluvat Apotheka kaubamärki)
Tiina Järve - Pelgulinna Apteek (kasutab Tarmo Laanetule kuuluvat Südameapteegi kaubamärki)
Kai Kimmel – Paide Vee Tänava Apteek (kasutab Tamrole kuuluvat Apteek1 kaubamärki)
Malle Hilpus – Kallaste Apteek (kasutab Tamrole kuuluvat Apteek1 kaubamärki)
Toivo Soosaar – Lepistiku Apteek (kasutab Tamrole kuuluvat Apteek1 kaubamärki)
Kaidi Sarv
Seotud lood
Täna on riigikogus kolmandal lugemisel nn apteekide seadus, mille vastuvõtmisel peavad viie aasta pärast kõigi Eesti apteekide enamusomanikud olema proviisorid ning ravimite hulgimüüja ei tohi jaeäris tegutseda ja vastupidi.
Alates neljapäevast asub varasemalt Magnum AS juhina töötanud Leon Jankelevitsh tööle oma vana konkurendi Tamro Baltics juhina, välistades Magnumi mõju kasvu.
Riigikogu menetlusse jõudis seaduseelnõu, mille jõustumisel saavad apteekide suuromanikud olla vaid proviisorid.
Palju on küsitud, kes ikkagi kirjutas valmis täna riigikogus vastu võetud nn apteekide seaduse esialgse eelnõu, mille esitas riigikogule endine sotsiaalkomisjoni esimees, IRLi liige Margus Tsahkna?
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.