Narva uue spordikeskuse ehitamisel kadus ligi 89 500 eurot (1,4 miljonit krooni) linna raha, mis pangaautomaatidest sulas välja võeti. Kellele raha lõpuks jõudis, seda ei õnnestunud majanduskuritegude uurijatel enam tagantjärele kindlaks teha.
Äripäeva käsutuses on 2008. aastal alanud Narva linna võimuladvikusse kuulunud poliitikute tehingute kriminaaluurimise materjalid. Reedeses lehes kirjutasime, kuidas Narvas ärihuve omav jaekett Maxima tasus Narva poliitikute ja variisikutega seotud ettevõtetele ligi miljon eurot. Täna kirjeldame, kuidas spordikeskuse ehitamisel osa rahast kaduma läks. Selles juhtumis on kriminaaluurimine lõpetatud ning kohtusse asi ei jõudnudki.
2003. aastal hakkasid projekteerimis- ja ehitusettevõtte Ideab Project Eesti ASi omanikud Oleg Karelin ja Galina Nikitina Narva linnavõimu juures tegema lobitööd spordikompleksi arendamiseks. Kohtuti nii abilinnapeade, linnapea kui ka mõjukate volikogu saadikutega.
Narva linnavolikogu kinnitas spordihoone ehituse eelarveks 3,5 miljonit eurot (54 miljonit krooni). Moodustati MTÜ Narva Spordikeskus, mille juhatuses esindas linna Jelena Torokovei ning Ideab Project Eestit Galina Nikitina.
Linn tellis Limfort Investilt töid. Juba ehitamise ajal räägiti linnas skeemidest, kuidas spordikeskusest on linna raha välja kanditud. Hilisem kriminaaluurimine tegigi kindlaks, et MTÜ Narva Spordikeskus tellis ligi 89 480 euro (1,4 miljonit krooni) eest töid osaühingult Limfort Invest, keda objekti ehituspäevikutes üldse kirjas pole. Kohe, kui spordikeskus kandis raha Limfort Investi arvele, võeti see 2005. aasta veebruaris-märtsis Tallinnas sularahaautomaatidest välja. Raha edasine saatus jäi aastaid hiljem uurijatel välja selgitamata.
Fiktiivsed lepingud. Küll tehti kindlaks, et Limfort Investiga sõlmitud lepingud olid fiktiivsed ning neilt tellitud tööd tegid ära teised töövõtjad. Võltsdokumendid koostas kahtlustuse järgi Galina Nikitina, kes kandis ka nelja rahaülekandega Limfort Invest arvele ligi 1,4 miljonit krooni.
Nikitina rääkis ülekuulamisel, et Limfort Investi kohta ei oska ta midagi öelda. “Kuidas see firma objektile ilmus, ma ei mäleta. Võimalik, et keegi soovitas seda firmat,” sõnas ta.
Spordikeskuse endine äridirektor Žanna Lohmatova rääkis aga 2011. aasta märtsis ülekuulamisel: “Pärast seda, kui mina 2010. aasta maikuus andsin politseile välja MTÜ Narva Spordikeskuse mõned dokumendid, hakkas minule helistama ning paluma kokkusaamist Andrei Matvejev (Narvas tegutsev jurist – toim). Ta tuli samal päeval minu maja juurde ja minuga vestluse käigus ütles välja sellise fraasi: “Aleksei Voronov ja vangis istuv Moissejev on väga mures seoses sellega, et politsei poolt nõutud MTÜ Narva Spordikeskus dokumendid ei satuks politsei kätte.””.
Aleksei Voronov valiti viimastel valimistel Keskerakonna nimekirjas Narva linnavolikogu liikmeks. Ta on Narva linnale ja Narva-Jõesuu linnale kuuluva ASi Narva Vesi juhatuse liige. Kriminaaluurimist ei olnud ta nõus kommenteerima, öeldes, et prokuratuur keelas selle ära.
Aleksandr Moissejev juhtis 2006. aastani Keskerakonna Narva piirkonda. Saades linnavolikogu liikmeks, hakkas ta jõuliselt linna otsuseid enda ja oma sõpruskonna kasuks suunama. 2008. aasta augustis pidas kaitsepolitsei Moissejevi kinni kahtlustatuna 100 000kroonise altkäemaksu andmise katses. Kohtus jäi ta süüdi ning karistuseks määrati kümne kuu pikkune vangistus. 2011. aasta jaanuaris arvati Moissejev Keskerakonnast välja.
Kõnealust kriminaaluurimist kommenteerides ütles Moissejev, et kriminaalasi on tema suhtes lõpetatud kuriteokoosseisu puudumise tõttu. “Kelle algatusel ja mis põhjustel algatati minu suhtes kriminaalasi, ei ole mulle teada,” märkis Moissejev.
Uurimine lõpetati. Eelmise aasta mais lõpetas Ida prefektuur Narva spordikeskusest varastatud raha puudutava kriminaalmenetluse, kuna omastamise, võltsitud dokumendi kasutamise ja võltsimise kuriteoepisoodid sai teatavaks alles pärast kuriteo aegumistähtaja möödumist. Rahapesukahtlustuse esitamiseks ei suudetud aga leida piisavalt tõendeid, mis võimaldanuks Galina Nikitinale süüdistus esitada. Samuti ei olnud võimalik faktiliselt koguda täiendavaid tõendeid tema või ka tema kaasosaliste vastu.
Uurijad tegid kindlaks, et Limfort Invest oli varifirma, mis oli uurimise käigus tuvastamata isikute poolt vormistatud turvatöötajana töötanud Ljudmila nimele, kes tegelikult äriühingut ei juhtinud. Tõestada, et väljavõetud sularaha jõudis Nikitinale või kellelegi teisele, uurijad ei suutnudki.
Kuidas leiti variisik
Kriminaalasjaga seoses kuulati üle ka turvatöötaja ametit pidanud Ljudmila, kes oli vormistatud Limfort Investi omanikuks. Alljärgnev on väljavõte Ljudmila ütlustest uurijatele.“Umbes 2003. aasta lõpus või 2004. aasta alguses oli mul raskendatud materiaalne olukord – võlg korteri eest oli umbes 10 000 krooni. Ükskord, olles vanalinnas baaris, sain tuttavaks Andrei-nimelise meesterahvaga, perekonnanime ei tea, välimuselt umbes 45 aastane.Vestluses kurtsin Andreile oma finantsraskustest, aga tema pakkus vastuseks avada oma nimele firma ja lubas, et mingeid probleeme firmaga ei tule. Firma vormistamise eest lubas Andrei maksta mulle korteri võla. Andrei rääkis mulle, et ta elab Saksamaal ja enda nimele Eestis firmat vormistada ei saa.Ma nõustusin Andrei ettepanekuga ja mõne päeva pärast sõitsid mulle järele mingid inimesed. Ma olin natukene purjus. Mind viidi kesklinna Narva maanteele, kus ootas mind Andrei. Meie Andreiga läksime notari juurde, seal ma kirjutasin alla dokumendid firma avamiseks, mille nimetust ma ei mäleta. Pärast seda sõitsime me Andreiga autoga baari ja Andrei ostis mulle seal juua, aga pärast me sõitsime panka – nimetust ma ei mäleta. Seal ma avasin firmale arve ja kõik saadud dokumendid korjas Andrei ära. Siis viis Andrei mind Maardusse koju ja pani mulle käekotti 10 000 krooni. Pärast seda nägin ma veel Andreid viis korda.”
Tasub teada
Limfort Investi kasutati ka Maxima skeemis
Reedeses Äripäevas kirjeldatud nn Maxima Narva skeemis osales ka Limford Invest.VP Market (praegune Maxima Eesti) ostis munitsipaalfirmale Narva Bussipark kuulunud hooned. Lisaks hoonete eest makstud 1,4 mln eurole tasus jaekett 0,95 mln eurot erinevatele ettevõtetele, millest osa kuulus variisikutele ning osa oli seotud Narva ametnike ja poliitikutega. Raha kanti üle maaklerteenuste lepingute alusel, mida uurijad pidasid fiktiivseks.Kõige suurema summa ehk 484 788 eurot kandis VP Market Aleksei Voronovi firmade Noolsirge ja Amerplastar Est arvetele. Nendest firmadest liikus osa raha edasi kümmekonnasse majandustegevuseta ja variisikutele kuulunud väikefirmasse, mille arvetelt võtsid summad sularahana välja teadmata isikud. Üks kümnest firmast oli Limfort Invest.
Seotud lood
Keskerakonna tugipunktis Narvas toimunud lõhenemise taga on mõjukad kohalikud poliitikutest ärimehed, kelle tegevus ja skeemid on olnud pikalt uurimisasutuste huviorbiidis.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.