Viru maakohus mõistis täna kriminaalkorras süüdi keskerakondlasest Narva volikogu liikme Fjodor Ovsjannikovi ning keskerakondlasest endise abilinnapea Andrei Filippovi.
Süüdimõistetutel on seitse päeva aega apellatsiooni esitamiseks teise astme kohtusse.
Ovsjannikov tunnistati süüdi mõjuvõimuga kauplemises ja konkurentsikuriteo toimepanemises ning liitkaristuseks mõisteti talle kaks aastat vangistust. Karistusaja hulka on arvatud eelvangistuses viibitud aeg ning lõplikult ärakandmisele kuulub üks aasta ja kuus kuud vangistust.
Filippov tunnistati süüdi altkäemaksu võtmises ametiisiku poolt ja konkurentsikuriteole kaasaitamises ning liitkaristuseks mõisteti talle üks aasta ja kaheksa kuud vangistust. Karistusaja hulka on arvatud eelvangistuses viibitud aeg ning lõplikult ärakandmisele kuulub üks aasta, seitse kuud ja 19 päeva vangistust.
Lisaks poliitikutele mõistis esimese astme kohus süüdi ka kolm ettevõtjat.
Sergei Hamitski tunnistati süüdi altkäemaksu andmises ja konkurentsikuriteo toimepanemises ning liitkaristuseks mõisteti talle üks aasta ja kaheksa kuud vangistust. Karistusaja hulka on arvatud eelvangistuses viibitud aeg ning lõplikult ärakandmisele kuulub üks aasta ja seitse kuud vangistust.
Aleksandr Arsentjev tunnistati süüdi konkurentsikuriteo toimepanemises ning karistuseks mõisteti talle üks aasta ja kaks kuud vangistust, millest kaks kuud vangistust kuulub koheselt ärakandmisele. Ülejäänud osa - üks aasta, ei pöörata täitmisele, kui Aleksandr Arsentjev ei pane kolme-aastase katseaja kestel toime uut tahtlikku kuritegu.
Viktor Belsner tunnistati süüdi konkurentsikuriteo toimepanemises ning karistuseks mõisteti talle rahaline karistus summas 4991 eurot. Karistusaja hulka on arvatud eelvangistuses viibitud aeg ning lõplikuks karistuseks jääb rahaline karistus summas 4860,80 eurot.
Kohtuotsus ei ole jõustunud. Apellatsiooniõiguse kasutamise soovist tuleb teatada kirjalikult seitsme päeva jooksul alates otsuse kuulutamisest.
Süüdistuse kohaselt lõi Fjodor Ovsjannikov, olles Narva linnavolikogu ja linnavalitsuse riigihanke konkursikomisjoni liige, aastatel 2008-2011 Narvas olukorra, kus ehitusettevõtetel oli võimalik linnavalitsuse rahastatavaid ehitus- või remonttöid teostada vaid tingimusel, et ettevõtjad tasusid Ovsjannikovile või temaga ühiselt tegutsenud ettevõtjale Gennadile erinevatel varjatud viisidel 10% linnavalitsusega sõlmitud töövõtulepingute maksumustest. Raha maksmisega nõustunud ettevõtted lülitati hankekutsete saajate nimekirja, misjärel tagati konkurentsi kahjustavate kokkulepete või hanketingimustega manipuleerimise abil pakkujatele hankevõit.
Süüdistus on esitatud ka endisele Narva abilinnapea Andrei Filippovile selles, et vastutasuks lähedase korteris tehtud remonttööde allahindlusele lubas ta ettevõtjale, et tema poolt nimetatud ettevõtted saavad edaspidi Narva linna hankemenetluste raames tellitavad avariitööd ilma sisulise konkursita. Samuti lepiti kokku, et Filippov saab vajaduse korral ettevõtja vahendusel muid soodustusi.
Süüdistatavate poolt toimepandud konkurentsi kahjustava tegevusega tekkis olukord, kus igakordselt ehitus- ja remondihangetes osalevate ettevõtete nimekirja eelneva kokkuleppimise ja seejärel Filippovi kaasabil pakkumiskutsete saajate ringi kontrollimise teel tagati, et eelnevalt loetletud hankekonkurssidel ei saaks osaleda kolmandad ettevõtted ning kõik selles valdkonnas tehtavad munitsipaaltellimused jagatakse omavahel.
Lisaks eeltoodule süüdistati Ovsjannikovi pistise nõudmises, kui ta küsis 2010. aastal Narva linnas tegutsevalt osaühingult Euroopa sotsiaalfondi projektile linnapoolse finantseeringu eest raha. Osaühingu liikmed keeldusid sellisest pakkumisest. Kohtuvaidlustes loobus prokurör selles osas süüdistusest.
Seotud lood
Keskerakonna tugipunktis Narvas toimunud lõhenemise taga on mõjukad kohalikud poliitikutest ärimehed, kelle tegevus ja skeemid on olnud pikalt uurimisasutuste huviorbiidis.
Riigikohus otsustas, et varasemalt kahes kohtuastmes mõjuvõimuga kauplemises ja konkurentsikuriteo toimepanemises süüdi mõistetud Narva keskerakondlasest ärimees ja volikogu liige Fjodor Ovsjannikov pole neid kuritegusid toime pannud.
Piirilinna poliitik-ärimehed on aastaid kasutanud skeeme linna vara arvel rikastumiseks. Hiljutine riigikontrolli audit viitab veel ühele mõjuvõimu rahaks pööramise moodusele.
Mõjuvõimuga kauplemises ja majanduskuritegudes kahtlustatav, jaanuarikuuni pool aastat vahi all istunud Narva keskerakondlasest volikogu liige Fjodor Ovsjannikov jätkab linnavalitsuse riigihanke konkursikomisjonis ning tõenäoliselt ka Narva Haigla nõukogus.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?