Arengufondi esimese arenguidee konkursi võitjaiks pärjati täna kolm ideed ja kuus autorit.
Kolm võiduideed on "10 miljonit e-eestlast aastaks 2025" (ühiselt idee esitanud Taavi Kotka, Ruth Annus ja Siim Sikkut), "Ühiskondliku mõju võlakirjad" (Maris Ojamuru) ja "Eesti kui hackerspace" (Heigo Mõlder ja Tanel Kerstna).
Arenguidee konkursi võitjaid ootab aastane stipendium suurusega 2000 eurot kuus. Võitjad on oodatud töötama Arengufondi büroos Tallinnas, et sealsete inimeste ja võimaluste toel oma idee ellu viia.
"Konkurss on edulugu juba ainuüksi seetõttu, et meile laekus 143 ideed nii Eesti majanduse ja ettevõtluse arendamiseks, aga ka hariduselu mitmekesistamiseks ja sotsiaalsete probleemidele innovaatiliste lahenduste leidmiseks. Võitjateks kuulutatud ideid iseloomustab ambitsioonikus ja uudne lähenemine, samuti ideede elluviimise realistlikkus ning mõju Eesti majandusele ja ühiskonnale," sõnas Arengufondi juht Tõnis Arro.
Parima ja teostatavama idee valis žürii, kuhu kuulusid Euroopa Komisjoni teaduse ja innovatsiooni peadirektoraadi Maive Rute, Arengufondi nõukogu ettevõtjast esimees Ville Jehe, Arengufondist Tõnis Arro ja Pirko Konsa ning ettevõtja Sten Tamkivi.
Arenguideede konkursi ajendiks oli Tamkivi avaessee möödunud sügisel ilmunud Arengufondi mõtteraamatus. Ta kirjutas, et me ei oska endale Eestis sõnastada ilusaid, kaasahaaravaid ja inspireerivaid eesmärke.
Stipendiaatidele lisaks märkis konkursi žürii ära kolm ideed, mis väärivad avalikku diskussiooni nende teostatavuse ja mõju üle – Asso Sauga plaan teha Eestist krüptorahanduse eestvedaja maailmas, Anu Kasmeli idee rahvastiku tervisekapitali arendusvõimalustest ja Jaak Vilo pakutud laste koolitee aasta varasem algus.
Kõik ideed on üleval ja jäävad kommentaaridele avatuks arenguidee veebis.
Seotud lood
Arengufond kuulutas välja konkursi ideedele, mis arendaks Eesti majandust ja tõstaks inimeste elukvaliteeti. Võitnud idee esitajat ootab aastane stipendium oma mõtte elluviimiseks.
Arengufond annab täna esmakordselt välja 24000-eurose stipendiumi parimale arenguideele. Äripäeva on alates aastast 2012 juba kaks korda korraldanud arvamuskonkursi Edukas Eesti, kus parimaid ideid on kokku pärjatud summas 30 000 eurot.
Arengufondi 2000eurose aastase stipendiumi konkuresile laekus 143 ideed, mille seas võitja valitakse juunis.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”