New Yorgi idapiirkonna prokuratuur koos Ühendriikide justiitsministeeriumiga algatas rahapesukahtluse uurimise Vene ärimees Gennadi Timtšenko suhtes.
- Gunvori asutaja Gennadi Timtšenko Foto: Chris Ratcliffe/Bloomberg
Uurimise aluseks on kahtlus, et maailma üks suuremaid naftakauplejaid Gunvor, mille asutaja on Timtšenko, olevat ostnud naftat kahtlaste hindadega Rosneftilt ja sai tulu seda edasi müües. Prokuratuur on juba saatnud ka Gunvorile konkreetsete tehingute kohta järelepärimise.
Uurimise järgi tehti korruptiivseid tehinguid enne Ühendriikide majandussanktsioonide kehtestamist president Vladimir Putini lähikondse Timtšenko suhtes.
Gunvorist teatati, et neile pole midagi algatatud uurimisest teada ja seepärast ei saa nad asja selgitada, samuti ei kommenteerinud käimasolevat protsessi Rosnefti esindajad.
Kremli pressisekretär Dmitri Peskov on Vene meediale kommentaariks öeldnud, et on absurd siduda Timtšenko ja Putini majandushuve ning et mingist uurimisest Ühendriikides pole ka Venemaa presidendi büroo midagi kuulnud.
Timtšenko rajas Gunvori 2000. aastal koos rootslase Torbjörn Törnqvistiga. Tänavu märtsis loobus Timtšenko oma 43protsendisest osast naftakauplemisfirmas, müües selle rootslasest partnerile. Päev pärast seda tehingut, 20. märtsil, avaldas USA sanktsioneeritud isikute nimekirja, milles oli ka Timtšenko.
Seotud lood
Venemaa energeetikaministeerium vaatas üle riigi suuruselt teise gaasitootja Novateki taotluse, kes plaanib hammustada riigimonopol Gazpromi ärist tükikese ning hakata eksportima Euroopasse, kirjutab Vene majandusleht Vedomosti.
Maailma ühe suurema toormekaupleja Gunvor omanik Torbjörn Törnqvist premeeris ennast miljardi dollarise erakorralise dividendiga, et osta ettevõttest välja Vene partner Gennadi Timtšenko, kellele Ameerika Ühendriigid on kohaldanud sanktsioonid, kirjutas Financial Times.
Venemaa suurim gaasitootja Novatek, mille kaasomanikud on Gennadi Timtšenko ja Leonid Mihelson, sai koos Itaalia energiahiiglasega Eni õiguse puurida naftat ja gaasi Montenegrole kuuluvast Vahemere osast.
Vene Forbes reastas Venemaa eelmise aasta n-ö riigitellimuste kuningad ehk ettevõtjad, kes võitsid mullu kõige enam riigihankeid. Kuningate ilma konkursita võidetud hankeid on kokku üle triljoni rubla väärtuses, kirjutab väljaanne.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.