Maailma uurivate ajakirjanike ühendus ICIJ avalikustas komapäeval hulga dokumente enam kui 340 suurkorporatsiooni maksukokkulepete kohta Luksemburgis, mille tagajärjel võis tegelik maksumäär ettevõtte jaoks olla alla 1%, kirjutab täna Financial Times.
- Maksud Foto: PantherMedia/Scanpix
Ajakirjanikud on läbi vaadanud ligi 28 000 lehekülge lekkinud dokumente, mis kirjeldavad mõnede maailma suurimate firmade erikokkuleppeid Luksemburgi maksuametnikega.
Uurimine tõi päevavalgele, et sajad firmad on suunanud Luksemburgi kaudu sadu miljardeid dollareid, hoides nii maksudelt kokku miljardeid.
„Mõnel juhul näitavad lekkinud materjalid, et firmal on tulnud Luksemburgi suunatud kasumitelt maksta maksu alla 1%,“ teatas ICIJ.
Lekkinud konfidentsiaalsed dokumendid puudutavad peamiselt PwC kliente. Konsultatsioonifirma on ICIJ andmeil aidanud ajavahemikul 2002-2010 rahvusvahelisel firmadel saavutada vähemalt 548 maksukokkulepet. Valdavalt on need vastuse vormis järelepärimisele, kuidas konkreetne firma Luksemburgis maksustatud oleks.
Väidetavalt on tegemist samade salajaste maksukokkulepetega, mida mõnede firmade puhul (Fiat, Apple, Starbucks) on illegaalse
riigiabi aspektist hakanud uurima ka Euroopa Liidu konkurentsiametnikud.
Võimalik maksuskandaal ei too au Euroopa Komisjoni uuele presidendile Jean-Claude Junckerile, kes oli nende maksukokkulepete ajal Luksemburgi peaminister.
Seotud lood
LuxLeaks näitas selgelt, kuidas liikmesriikide ainupädevus maksupoliitika kujundamisel töötab vastu ELi siseturu õiglasele toimimisele, kirjutavad Euroopa Parlamendi liige ja TAXE erikomisjoni liige Marju Lauristin ning Marju Lauristini assistent TAXE erikomisjoni töös Birgit Paal.
Euroopa Parlamendi saadik Marju Lauristin kuulub nn LuxLeaksi skandaali uurimise komisjoni, mis tõi päevavalgele suurfirmade soodsad maksulepingud, mis võimaldasid ettevõtetel oma maksukohustuse miinimumi viia.
Kohvikuketil Starbucks ja autotootjal Fiat Chrysler Automobiles NV tuleb mõlemal maksta tagantjärele makse kuni 30 miljonit eurot, teatas Euroopa Liit, mille hinnangul olid Hollandis ja Luksemburgis firmadele võimaldatud maksulepingud illegaalne riigiabi.
Luksemburgi peaminister Xavier Bettel teatas eile, et loobub plaanist Euroopa Liidu vastu kohtusse minna ning on valmis avalikustama kõik Luksemburgis firmadega sõlmitud nn maksustamisalased eelkokkulepped.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.