Käibelanguse üle elanud KMG Inseneriehituse omaniku Indrek Koppeli sõnul minnakse tugevnenud hinnasurve tõttu taas nulli piirimaile, et töid võita. Sama seis oli ka viis-kuus aastat tagasi.
- KMG Inseneriehituse omanik Indrek Pappel Foto: Andras Kralla
CV
KMG Inseneriehituse AS
Valdkond: insenertehniliste rajatiste ehitamisega
Omanik: Marek Jassik, Indrek Pappel
Pappeli sõnul turg langes, mis omakorda viis hinnad langusesse. "Püüame keskenduda projektidele, mis nõuavad head projektijuhtimisoskust. Kui on teha vaid kilomeeter asfaltteed, kus ei ole tänavavalgustust, trasse ega sillakonstruktsioone, siis meie konkurentsivõime on väiksem. Kui projekt nõuab eri tööliikide sidumist, oleme võimelised kõigiga võistlema," rääkis ta.
Pappeli hinnangul võib infrasektoris turule tulevate projektide arv tõusma hakata alles järgmise aasta teisest poolest. Kui muutust ei tule, jääb ettevõtteid vähemaks, algavad koondamised jne.
Hinnasurve on tugev ja töö saamiseks minnakse järjekordselt nulli piirimaile, nentis Pappel. "Varem, 2008. ja 2009. aastal, võeti töid madalate hindadega, mis on suur risk turule. Näiteks teede ehitamise kvaliteet kannatab, kuid ka ehitajad on inimesed – kõik üritavad madalate hindade juures töid teha, aga see ei ole infrasektoris ega üldehituses õige lähenemine, sest ehitus on pikaajaline väärtus," rääkis ta.
MIS ON MIS
Eesti Edukamate Ettevõtete TOP100
Äripäeva edetabel, mis reastab Eesti suurimad edukad ettevõtted.
Pingerea aluseks on 500 käibelt suuremat Eesti ettevõtet. Lisaks käibele arvestame koondedetabeli koostamisel ärikasumit, käibe ja kasumi kasvu, rentaablust ning varade tootlikkust.
Tänavuses edetabelis osalemiseks pidi firma mullune käive olema vähemalt 14,7 mln eurot.
Pingerida ilmub 28. novembril, veebis tellijatele 27. novembril
Äripäeva edetabelid leiab www.aripaev.ee/top
Allikas: Äripäev
Ka Soomes langevad riiklikud mahud, konkurents on tihenenud ja me ei prognoosi sealt 2015. aastal mahtu, küll jälgime turgu, lisas Pappel. "Soomes on ka Venemaa-mõju olemas. Suured korporatsioonid, nagu YIT ja Skanska, toovad Venemaalt oma tegemisi koju tagasi," lausus ta.
Oleme Soome teinud palju pakkumisi, aga seal on adekvaatse info saamine – millisel kohal sa oma pakkumisega lõpuks oled – keeruline, nentis Pappel. "Samuti on pakutud hinnad, millest oleme hiljem kuulnud, meie omadest soodsamad. Võõral turul ei tea kõiki mängureegleid, hindame riske üle – oleme liiga konservatiivsed," ütles Pappel.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.