Äripäev selgitas esmakordselt välja edukaima riigifirma. Tabeli parimad kohad haarasid energiaärid.
- Parim riigifirma, Taavi Veskimägi juhitud Elering kasvatas mullu käivet 23% võrra. Foto: Veiko Tõkman
Riigifirmad domineerivad sel aastal ka Eesti Edukamate Ettevõtete TOP100 pingereas, mille Äripäev avalikustab tellijatele veebis täna õhtul kell 20 ning paberväljaandes homme. TOP100 esikümnesse kuulub neli riigi osalusega ettevõtet, 500 suurema ettevõtte hulka tosin.
Kui riigiettevõtetest on suurimad tavaliselt transpordi- ja energeetikavaldkonna esindajad, siis kiireimate kasvajate hulka kuulus ka näiteks IT-firma Andmevara AS, kes sai hoogu edukast hankest Moldovas ja kasvatas käivet veerandi võrra. Suurima sammu tagasi astus Riigi Kinnisvara, mille käive kahanes aastaga 45% võrra.
Seadsime riigi osalusega äriühingud pingeritta kuue majandusnäitaja põhjal: 2013. aasta käive ja kasum, käibe ja kasumi kasv 2013. aastal, käiberentaablus ning varade tootlikkus.
Iga näitaja põhjal reastati ettevõtted edetabelitesse, iga koht järjestuses andis kohale vastava arvu punkte. Kuue tabeli punktid liideti. Võitis kõige vähem punkte kogunud ettevõte.
Edetabelist puuduvad Estonian Air, mille omakapital on negatiivne, ning Eesti Teed, mis oli edetabeli koostamiseks tegutsenud vaid ühe aasta.
Äripäeva riigifirmade TOP 25 (2013. aasta majandusnäitajad mln eur)
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Sel aastal teenib riik riigifirmadest dividenditulu 162 miljonit eurot. Suurimad dividendide maksjad on Eesti Energia, Tallinna Sadam ja Elering.
Eesti Edukamate Ettevõtete TOP100 teiseks ning riigifirmade TOPis esimeseks kerkinud Eleringi juht Taavi Veskimägi rõhutab ettevõtte tulemustes töötajate oskuseid ja kogemusi.
Riigifirmade käibe TOPis troonivad energeetika- ning logistikaärid. Samas kiireimat kasvu tõi kütusekaubandus ning IT.
Riigifirmadest teenis mullu kahjumi vaid üks ettevõte, selgub Äripäeva riigifirmade TOPist.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.