Suurele turule sisenemine vajab sellist kaubamärki, mis oleks maailmas tuntud, ütles eile Rootsi ettevõtte ostmisest teatanud Sangari suuromanik Jüri Kraft.
- Sangar ASi suuromanik ja ettevõtja Jüri Kraft. Foto: Arno Mikkor
Tasub teada
Nõuandeid, kuidas laieneda uutele turgudele, leiate „
Ekspordi käsiraamatust“Särgitootja Sangar teatas eile, et omandab Rootsi ettevõtte Oscar of Sweden ja sellega seoses asub juhatuse esimehe kohale ekspankur Vahur Kraft.
Tehingu hinda ei avaldata, kuid mõlemad ettevõtted on käibelt pea sama suured, mis tähendab, et Sangar kasvab ostutehinguga kaks korda suuremaks. Kahe firma käive kokku oli mullu 8,8 miljonit eurot.
Sangari suuromanik ja pikaaegne juht Jüri Kraft ütles, et ettevõte on nüüd täiesti uues olukorras. „Me oleme ainult müünud oma toodangut välisturgudele, aga nüüd on meil oma firma Rootsis,“ lausus ta. Sellega avaneb Eesti ettevõttele parem ligipääs Skandinaavia, Hollandi, Inglismaa, USA ja Kanada turule.
Mis on mis
Sangar
Rõivafirma
Asutatud 1956. aastal
Suuromanik Jüri Kraft (56,68%)
Kaubamärgid Sangar Executive, Sangar City ja Optimist
2014. aasta käive 4,3 miljonit eurot
Tehinguga omandab Sangar ka Oscar of Swedeni kaubamärgi. Sangari müügi- ja arendusdirektor Raul Saks ütles, et mõlema brändi edasi arendamiseks Euroopas ja mujal maailmas kasutatakse nii Eestis kui ka Rootsis asuvat arendus- ja müügimeeskonda. „Ettevõtte ekspordi esindusbrändiks kasutatakse edaspidi Oscar of Sweden, mille kõrvale tuuakse Sangari kaubamärk,“ lisas ta.
Kraft rääkis, et uue kaubamärgiga maailmaturule minna on väga kallis ja raske, Sangaril on selleks kulunud paarkümmend aastat. „Sellepärast oleme kaalunud päris mitu aastat, et kui üldse minna suurele turule, on meil vaja sellist kaubamärki, mis on maailmas ja eeskätt Skandinaavias tuntud,“ kõneles ta.
Pangast tööstust juhtima
Rootsi ettevõtte omandamine toob ka muutuse Sangari juhtimises. Senine ettevõtte juhatuse esimees Gunnar Kraft jätkab Sangari nõukogu esimehena. Tema onupoeg Vahur Kraft asus juhatuse esimehe kohale. „Gunnar Kraft hakkab vastutama laiemalt kogu kontserni strateegia ja visioonide-missioonide eest. Minu ülesandeks jääb konkreetne tegevuse juhtimine,“ selgitas Vahur Kraft.
Jüri Kraft, kes on endiselt ka Sangari nõukogu liige, ütles, et otsus juhatuse esimehe vahetuse kohta sündis koos poja Gunnariga arutades. „Sangar on ju meie pere firma ja selletõttu on see meie ühine otsus. Kuna töömaht ja olukord läheb märksa suuremaks ja oleme teistes tingimustes, on meil vaja inimesi, keda võib usaldada ja kes seda asja edasi viivad,“ kõneles Jüri. Tema sõnul võttis Vahur ettepanekust kuuldes esialgu mõtlemisaega ega tormanud uisapäisa uut väljakutset vastu võtma. Ekspankuri enda sõnutsigi oli tal teisigi alternatiive, millega tegeleda.
Mis on mis
Oscar of Sweden
Rootsi rõivafirma
Asutatud 1949
Omanikud Per ja Ewa Åhman
Kaubamärgid Oscar of Sweden ja 1949
2014. aasta käive 4,5 miljonit eurot
Uus juhatuse esimees ettevõttes esialgu midagi muuta ei plaani ja edasi keskendutakse omandatud ettevõtte abil ekspordi kasvatamisele. „Eesmärk on suurendada Sangari ekspordivõimekust, tuntust ja läbi selle viia arendus ja areng Sangaris ja Oscar of Swedenis järgmisele tasandile,“ ütles Vahur Kraft.
Sangari käive ja kasum on olnud viimastel aastatel pigem langustrendis. Seda, kas värske tehing võiks neid kuidagi parandada, ei soostunud uus juht ennustama. Küll aga avaldas ta lootust, et sellest saavad kasu nii Sangar kui ka Oscar of Sweden.
Mure tööjõu ja palkade pärast
Sangari arengut laiemalt kommenteerides tõdes Jüri Kraft, et eks neilgi on omad probleemid, mis puudutavad eelkõige palkasid ja töötajate leidmist. Ta tõi näiteks, kuidas praegu võideldakse selle nimel, et tõsta miinimumpalk 1000 euro peale, kuid tema sõnul tuleks sellisel juhul pool Eesti tootmisest kinni panna. „Me oleme ju maailmaturul, võistleme Hiina ja Indiaga. Meil lihtsalt ei ole võimalik maksta oma töölisele kõrgemat palka, kui me seda praegu teeme. Me maksame nii palju, kui üldse on võimalik sellistes tingimustes,“ rääkis ta. „See on meie jaoks ulmeline! Võib-olla on mõningad tööstusharud, kus on võimalik maksta 1000 eurot miinimumpalka, aga meie harus on see tööstuse likvideerimine.“
53 aastat tööstuses olnud Sangari omanik märkis, et valimislubaduste tuules aitaks ettevõtjat see, kui tulumaksuvaba miinimumi tõstetaks 500 euroni. „Ma käin inimeste hulgas ja räägin nendega, tunnen nende koduseid probleeme, tunnen nende hädasid ja sageli kerkib muidugi palgaprobleemi küsimus. Ma tahaksin inimesi aidata, aga mul ei ole seda võimalust,“ rääkis Jüri Kraft.
Sangaris on töötajate arv alates 2008. aastast vähenenud. 2013. aastal töötas ettevõttes 200 inimest, keskmine brutokuupalk oli 658 eurot.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.