Lõviosa Eesti ettevõtetest ei jõua viienda sünnipäevani. Varajast suremist soodustab seejuures vähene bürokraatia.
- Firmade lihtne asutamine soosib ettevõtlusse sukeldumist põhjalikult läbi mõtlemata. Foto: Veiko Tõkman
Ehkki tänavu tähistab ümmargust sünnipäeva ehk nn juubelit rohkem kui 3000 ettevõtet, neist enamik
viiendat ja
kümnendat sünnipäeva,
ei jõua lõviosa siinsetest firmadest neljandast eluaastast kaugemale. Eurostati andmeil saab murdepunktiks neljas tegutsemisaasta, millest edasi jõuab 45% firmadest.
Pirko Konsa ja Rivo Riistop Arengufondist toovad välja viis enam levinud põhjust, miks ettevõtjate ind raugeb, kirjutab Äripäeva 4. veebruari erileht Juubel.
Tormakus maksab kätte
1. Ettevõtte alustamine on liiga lihtne.
Eestis on lihtne ettevõtet asutada kohe, kui idee tuleb. Mõnes teises riigis, kus see nii lihtne ei ole, pusitakse oma idee kallal tükk aega ja kui selgub, et see nii hea ei ole, siis ettevõtet ei tehta. Eestis, kus protsess on lihtne, võib selle avastuseni jõuda alles siis, kui ettevõttega on juba alustatud.
2. Ei osata ettevõtte kasvu juhtida.
Eestlastel napib kogemusi ettevõtte kasvu juhtimisel. Seda tuleb küsitlustest erineva nurga alt välja, kui inimesed vastavad, miks on ettevõtte tegevus pooleli jäetud. Kui sul on kaks-kolm töötajat, siis on veel kõik okei, aga ühel hetkel, kui pead hakkama tegelema enam kui kümnega, siis paljud kurdavad, et jäävad sellega hätta.
3. Raske jõuda sihtgrupini.
Eriti keeruline on alustada tootepõhiste ettevõtetega. Need on tootmispõhistest sellevõrra keerulisemad ja riskantsemad, et tuleb ise välja mõelda, kellel võiks toodet vaja minna ja turud üles otsida. Siiani on majandustõus toiminud väga palju just allhanke toel - me teeme seda, mida keegi on juba välja mõelnud ja täidame kindlalt ettedefineeritud tellimust.
4. Napib kapitali kasvuni kannatamiseks.
Tootepõhiste ettevõtetega on ettemääratuse puudumise pärast raskem kui allhanke puhul. Nii võtab ettevõtte elujõuliseks kujunemine rohkem aega kui tootmispõhisel ettevõttel. Kui Eesti elanike üldisele rikkusele mõelda - statistiliselt iga elaniku kohta 1000 eurot säästusid -, siis tihtilugu on see stardirada, mida nad endale lubada saavad, ettevõtte jaoks liiga lühike. Neil ei ole kapitali, et arenguprotsessi üle elada.
Tihti võtab elujõulisust tagava käibeni jõudmine palju rohkem aega, kui arvatakse.Natukene proovitakse siis ettevõtet teha, aga ühel hetkel on vaja laenu või liisingut maksta või pere toita ja… raha on otsas. Sellises olukorras ettevõtlusega lõpu tegemist soodustab ka praegune olukord tööturul: statistiliselt on töötus kahanevas trendis ja sissetulekud kasvavad. Ahvatlevalt lihtne on minna hästimakstud palgatööle tagasi, eriti heal spetsialistil.
5. Mõni mõte ongi hukule määratud.
Innovaatilisemate alustajate ja idufirmadest puhul on mõistetav, et kui tehakse midagi päris uut, siis ei pruugi jõuda väljakujunenud ettevõtja staatusesse. Paari-kolme aasta jooksul valideeritakse oma ideed. Selliste juhtude puhul pole kõrge suremus tingimata halb asi, vaid lihtsalt on jõutud arusaamisele, et sellisele ideele pole sellisel kujul turgu.
Autor: Madli Kullaste
Seotud lood
Kartulikrõpse tootev Balsnack International Holding müüb lõviosa toodangust küll koduturule, kuid tänavu on plaanis hakata eksporti kasvatama.
Tänavu peab ümmargust sünnipäeva 5000 ettevõtet, selgub Äripäev tänasest erilehest Juubel.
Tänavu tähistab 15. sünnipäeva ligi 740 Eesti ettevõtet, selgub Äripäeva erilehest Juubel.
100 ettevõtet tähistab tänavu 25. sünnipäeva, selgub Äripäeva erilehest Juubel.
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Viimased uudised
Õigusruum ja ärikultuur riigis on euroopalik
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele