"Kiievis on vaikne ja sõjaseisukord ei paista seal väga palju välja, kuid samas on ka meie ettevõtetest läinud töötajaid sõtta," ütles Hillar Tederile kuuluva Ukrainas tegutseva Arricano juhatuse liige Raul Parusk.

- Vasakult: Arricano Real Estate juhatuse liige Raul Parusk, Arricano operatsioonide- ja hooldusjuht Jaanus Saarlaid ja ettevõtte omanik Hillar Teder.
- Foto: Raul Mee
Suurettevõtja Hillar Tederile kuuluva ettevõtte Arricano juhatuse liige Raul Parusk andis veebruari lõpul kaubandus-tööstuskoja korraldatud Ukraina-Eesti ärifoorumil ülevaate sellest, kuidas nende ettevõttel on Ukrainas läinud ja millega nad on pidanud silmitsi seisma.
Arricanol on Ukrainas kuus kaubanduskeskust ja nad on teinud sinna Eesti ettevõtetest suurima investeeringu.
"On negatiivseid ja positiivseid uudiseid. Kiievis on vaikne ja sõjaseisukord ei paista seal väga palju välja," ütles Parusk. Samas on ka tema ettevõtetest läinud töötajaid sõtta. Finantskriis on väga suur, grivna kurss on kukkunud kolm korda, seega on inimeste elatustase järsult langenud. Samas oli ta positiivne ja arvas, et väga palju halvemaks ei saa enam minna, põhi on suhteliselt käes.Ka Paruski arvates on vaja tugevaid reforme ja sõda ei ole nende mittetegemiseks hetkel takistuseks, neid peab lihtsalt tegema.
Bürokraatiat on tema sõnul palju: võrreldes näiteks Eestiga peavad sealsed finantsosakonnad aruandlusega tegelema kolm korda rohkem ehk sama töö tegemiseks on vaja kolm korda rohkem inimesi. "Vähendada on vaja neid tegevusi, mille abil saavad ametnikud meelehead küsida," märkis Parusk. Tahe olukorda muuta on tema arvates poliitikutel väga suur: "Majandusminister soovib lähiajal muuta 174 regulatsiooni, on selgelt näha, et võimuorganid soovivad majanduskeskkonda muuta."Milliste sektorite ettevõtetel oleks seal turgu? Paruski arvates kindlasti IT-sektoril, lisaks aga kaubandusel ning ka sealne masinatööstus on väga võimeline allhangeteks. Ukraina inimesed oskavad hästi tööd teha, rõhutas ta, kuid lisas, et Eesti ettevõtja peab meeles pidama, et Ukraina juhtimiskultuur on üsna erinev Eesti omast – juhtida ning kontrollida tuleb oluliselt rohkem.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!