Korrastamata üüriturg on üks Eesti majanduse alakasutatud võimalustest, ütles IRL liige Sven Sester. Musta turu puhastamiseks tõi ta välja kolm teemat, millega tuleks tegeleda.
- IRLi liige Sven Sester Foto: Andres Haabu
Äripäev kirjutas, kuidas maksuamet otsib koos rahandusministeeriumi ja mitme teise asjasse puutuva organisatsiooniga
võimalikke lahendusi musta üürituru puhastamiseks. Hinnanguliselt jääb riigil deklareerimata üüritulust saamata kuni 27 miljonit eurot tulumaksu. Arutletakse nii maksuerisuse kehtestamise, eraisikute maksuvabastuse kui ka üürilepinguregistri loomise teemadel.
Isamaa ja Res Publica Liidu liige Sven Sester ütles, et üüriturg on üks Eesti majanduse alakasutatud võimalustest. Riigi saamata jäävast maksutulust on tema sõnul tähtsam küsimus, kuidas luua keskkond, kus üürimajadesse investeerimine oleks kaalumist väärt võimalus ka kinnisvaraettevõtete ja suuremate investorite jaoks.
Selle saavutamiseks käis Sester välja kolm teemat, millega tuleks tegeleda.
Esiteks tuleb kärpida ebaausalt tegutsejate eelist, mis tuleneb maksude mittemaksmisest. „Ma ei pea aga mõistlikuks maksuerandite tegemist selles osas. Kinnisvara väljaüürimine ja sellelt tulu saamine on samuti ettevõtlus ja selle maksunduslik erikohtlemine ei ole põhjendatud,“ sõnas Sester. Kas lepingute registri loomine annaks soovitava tulemuse, vajab tema sõnul analüüsi.
Teiseks tuleb üle vaadata üürilepingu regulatsioon võlaõigusseaduses, et vara väljaüürimisega kaasnevad riskid oleksid paremini maandatud. „Täna näeme olukorda, kus pahatahtlikkuse korral on üürnikul võimalik omaniku survestada, ületades normaalse lepingusuhte iseloomu,“ ütles Sester.
Kolmandaks on Sesteri sõnul vajalik, et riik ja omavalitsused ei hakkaks kinnisvaraarendajateks. „Riiklike üürimajade arendamine on populistlik idee ja kui me tahame paremini toimivat turgu, siis tuleb sellest hoiduda,“ lisas ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Töötukassa peale mõeldakse enamasti siis, kui räägitakse töötusest, koondamistest, maksude tõstmisest või koolitustest. Vähem tuleb jutuks aga tööturuasutuse tase ja võrdlus teistega, eelkõige muidugi naabritega.