Koalitsioonikõnelustelt välja heidetud Vabaerakonna juhti Andres Herkelit peaministri otsus ei üllatanud: „Eks Reformierakonnal ole sedasi lihtsam.“
- Vabaerakonna esimees Andres Herkel Foto: Raul Mee
Herkel ütles, et Reformierakonna tänane otsus jätkata koalitsiooniläbirääkimisi kolme erakonna vahel polnud talle ootamatu. „Olime oma delegatsiooniga arvestanud kõigi stsenaariumitega, ka sellega,“ ütles ta Äripäevale. Küll aga on Herkeli sõnul selge, et Reformierakonna põhjendused on otsitud ja määravaks said hoopiski Vabaerakonna ettepanekud vähendada erakondade rahastamist. „Ega need ettepanekud kartellierakondadele väga ei meeldinud,“ ütles ta.
Herkel sõnas, et Vabaerakond tõstatas teema, et lahendada tuleb sõlmküsimused, mitte detailide kallal nokitsedes edasi minna. „Kui sellele vastuseks arvatakse, et ilma meieta on parem edasi minna, siis see on Reformierakonna otsus ja soovime neile edu,“ ütles Herkel.
Reformierakond tõi põhjenduseks, miks Vabaerakonnaga kõnelusi jätkata ei taheta, nende ettepanekut tõsta üksikisiku tulumaksumäära 4-5 protsendipunkti ja kehtestada 10-12 protsendiline ettevõtte tulumaks. Ühtlasi heitis Reformierakond ette, et Vabaerakonna pidevad nõudmised radikaalseid maksumuudatusi teha pidurdasid kõneluste arengut.
Herkel vastas selle peale, et Vabaerakond pole kindlasti kõnelusi pidurdanud, vaid just nemad tegid ettepaneku katkestada plenaaristungid ja jätkata aruteludega väiksemates koosseisudes, kuni põhiküsimustes saab selgust. „Sama seisukohta jagasid ka sotsid ja IRL. Kummaline on süüdistada selles sõnumitoojat,“ ütles ta. Herkel lisas, et küllap arvas Reformierakond alguses, et Vabaerakond on lihtne partner, kes kõigega nõustub.
Enne kõneluste algust teatas Vabaerakond, et neil kui värskel erakonnal oleks lihtsam jääda opositsiooni. Herkeli sõnul polnud tegelikult aga küsimus lihtsuses, vaid selles, kuidas erakond saaks täita kohustust kaitsta oma programmi. „Meie jaoks pole koalitsiooni minek elu ja surma küsimus. Antud juhul on ilmselt hoopiski Reformierakonnal lihtsam, kui me opositsiooni jääme,“ ütles ta.
Valitsusliidu loomist jätkavad suurerakonnad Reformierakond, SDE ja IRL, kes Herkeli sõnul ei moodusta aga sellist valitsust, kes viiks ellu suuri muudatusi. „Nägime, et me ei saa toetust selgetele muudatustele, mille eest seisnud oleme. Nägime hoopis, et paljud asjad lihvitakse ümaraks,“ ütles ta. Herkeli sõnul võinuks ka mõõdukas tulumaksumäära tõstmine olla üks katteallikas, kuidas vähendada jõuliselt palgavaesust. „Reformierakond eelistas minna kindlalt edasi ja omistada meile igasuguseid maksumuudatuste ideid, mida meil tegelikult polegi olnud. Näiteks see sama 28%line tulumaksumäär,“ rääkis ta.
„Eks me saime juba läbirääkimiste viisist aru, et ükskõik, mida sa ütled, seda võidakse sinu vastu kasutada. See ei jäta kindlasti valitsusse muutustele orienteeritud ja konstruktiivset õhkkonda,“ ütles Herkel.
- Valimispeol oli Vabaerakonna liikmetel põhjust rõõmustada, sest saavutati kaheksa kohta riigikogus. Pildil elab tulemuste selgumisele kaasa Artur Talvik (keskel). Foto: Raul Mee
Seotud lood
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.