Ukraina president Petro Porošenko olevat pakkunud Venemaa presidendile Vladimir Putinile võtta Donbass Venemaa koosseisu, kirjutas Vene Forbes.

- Petro Porošenko ja Vladimir Putin Minski kohtumisel.
- Foto: epa
11.-12. veebruaril Minskis peetud läbirääkimistel pani Porošenko Putini kinnitusel talle ette võtta Donbass üle. Väljaande kinnitusel rääkis Putin sellest 19. märtsil Moskvas, kui kohtus Venemaa töösturite ja ettevõtjate liidu juhatuse liikmetega.
Forbes tsiteerib üht allikat, kelle sõnul olevat Putin ettevõtjatega kohtudes rääkinud järgmist: "Ta (Porošenko) ütles mulle otse: Võtke Donbass. Mina vastasin talle: Segast peksate või? Mulle pole Donbassi vaja. Kui teile pole seda vaja, kuulutage ta sõltumatuks." Siis olevat Porošenko Putinile öelnud, et selle peale ei saa Kiiev välja minna. Vastuseks nõudnud Venemaa president, et Ukraina võimud maksaksid Donbassi elanikele pensionit ja abiraha ning taastaksid pangasüsteemi.
Üks teine 19. märtsi kohtumisel osalenu kinnitas, et Putin rääkis sellisest dialoogist. Kuid tema sõnul "pakkus Porošenko Venemaale võtta Dobass oma majandamisele" ning Putin olevat seepeale vastanud, et see saab võimalikuks ainult juhul, kui Donbass läheb Venemaa koosseisu - aga kuni see on Ukraina osa, peab sellega majandama Ukraina.
Putini pressisekretär Dmitri Peskov ütles, et ei saa seda juttu kinnitada ega ümber lükata, kuna ettevõtjatega kohtumine oli kinnine. Porošenko pressiesindaja Svjatoslav Tsegolko Forbesi kõnedele ei vastanud. Minski kohtumisel olnud Saksa kantsleri Angela Merkeli esindaja ei osanud öelda, kas Merkel niisugust vestlust kuulis. Hollande'i esindajat ei õnnestunud Venemaa Forbesi toimetusel tabada.
Täna pärast selle uudise avaldamist tuli ka kommentaar Kiievist, mis kinnitab, et Putinil võis minna üht-teist tõlkes kaduma. Ukraina siseministeeriumi ametlik esindaja Yevhen Perebyinis säutsus
Twitteris: "Kasige välja Donbassist ei tähenda "võtke endale Donbass", vaid lausa vastupidist."
11. ja 12. veebruaril peetud Normandia formaadis maratonkohtumisel räägiti ida-Ukraina konflikti reguleerimisest. Jutt oli vaherahust, raskerelvade väljaveost teatud kaugusele, aga ka järgnevatest sammudest, mis määratleksid Luganski ja Donetski oblasti staatuse.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!