USA majandust ähvardav mitmed asjaolud, mis võivad turgude suuna alla pöörata, kirjutab MarketWatchi kolumnist Jeff Reeves.
- Aktsiagraafik. Foto: Bloomberg
Reeves usub, et suurt korrektsiooni USA aktsiaturul siiski ei tule. Samas ta nentis, et investorid ei ole USA majandust ähvardavate probleemidega piisavalt arvestanud.
10 põhjust, mis võivad turud tõusuteelt kõrvale juhtida:
Bensiinihinnad. AAA raporti kohaselt on bensiinihinnad USAs järsult kasvamas. Ühe galloni keskmine hind on tõusnud jaanuarist saavutatud 2,03 dollarisest põhjast 2,46 dollarini. Tõsi, võrreldes eelmise aasta sama ajaga on hinnad jätkuvalt madalal. Eelmise kolme aasta jooksul on aprillis olnud hinnad umbes 3,50 dollari juures. Samas tasub märkida, et 20protsendiline tõus on väga dramaatiline. Lõppude lõpuks
toimib odav bensiin majanduse stimulaatorina ja peab arvestama ka vastupidise stsenaariumiga, kui bensiin peaks kallinemist jätkama.
Naftasektori jahenemine teeb haiget. Nafta ja gaasi viimatine hinnatõus on tingitud asjaolust, et tootmine üle maailma on aeglustunud. See tähendab, et ka sektori tööhõive ja kulutamine on vähenenud. Föderaalreserv teatas, et USA tööstustoodang vähenes märtsis 0,6 protsenti. Peamiselt toimus see nafta- ja maagaasi kaevandamise ja teenuste osutamise arvelt. Paar nädalat tagasi ilmunud raporti kohaselt on
ülemaailmses naftasektoris oma töö kaotanud juba 100 000 inimest. Eluasemesektor seiskunud. Eluasemesektor on uute töötajate palkamise ja majandusaktiivsuse puhul väga tähtis. Märtsis ei läinud sektoril aga sugugi hästi. Pärast nõrka veebruari oodati märtsis tugevat taastumist. Seda aga ei juhtunud ning andmed uute hoonete ehitusest valmistasid pettumuse.
Jaemüük jätkuvalt küsimärgi all. Märtsis tõusis jaemüük esimest korda nelja kuu jooksul. Mure aga püsib, sest väidetakse, et jaemüügi kasvunumbrid ajas kõrgeks kallite autode müük. Samuti jäid numbrid analüütikute ootustele alla. Prognoositi 1,1 protsenti kasvu, aga reaalsuses oli kasv vaid 0,9 protsenti. Jaemüük on kurikuulsalt volatiilne, aga pikka aega kestnud trend ei ole kindlasti hea. Eriti praegu, mil bensiinihinnad on tõusma hakanud ning energiasektor ei palka uusi töötajaid.
Tööturu olukord on pilvine. Tundub, et üleüldine tööturu pilt on muutunud ettearvamatuks ja juhuslikuks. Tõsi, töötuse määr väheneb ning on praegu 5,5 protsenti. Teisalt loodi märtsis vaid 126 000 töökohta, mis on 15 kuu madalaim näitaja. Mis veelgi hullem – veebruari ja jaanuari numbreid korrigeeriti madalamaks. Lisaks ütlevad skeptikud, et peamiselt luuakse madalapalgalisi töökohti. 2015. on tööturu jaoks alanud suhteliselt halvasti ja kui see jätkub, võib see turgudele negatiivse signaali anda.
Föderaalreservi indeks viitab raskustele. Chicago Föderaalreserv avaldab iga kuu Riikliku Aktiivsuse indeksi, mis on loodud selleks, et „mõõta üleüldist majanduslikku aktiivsust ja inflatsioonilist survet“. Viimane uuendus märtsis näitab tulemuseks -0,42, mis tähendab, et kasvunumbrid on valmistanud pettumuse. Veebruaris oli indeksi tulemus -0,18. Iga negatiivne tulemus tähendab, et USA majandusaktiivsus on keskmisest madalam. Kuna USA on maailmas praegu ainuke suur kasvumootor, siis ei saa riik endale komistamist lubada.
Väikefirmad on mures. Riiklik Sõltumatute Ettevõtete Liit teatas, et väikefirmade optimismi indeks kukkus märtsis „kõvasti alla pikaajalise kesktaseme“. Tegemist on madalaima tasemega alates 2014. aasta juunist. Ka jaanuaris ja veebruaris oli indeks languses.
Väärtustused on kõrged. 12 kuu kasumi ja hinna suhe on Standard & Poor's 500 indeksi puhul 17,6 ja Nasdaq Composite'i puhul 19. S&P500 jaoks on tegemist kõrgeima tasemega alates 2004. aastast, mil kasumi ja hinna suhe oli 17,1. Shilleri kasumi ja hinna suhe (kutsutakse ka CAPE), mis arvestab kasumi ja hinna suhte puhul 10-aasta perspektiivi, on praegu 27. Ajalooline keskmine on CAPE puhul aga 16. Tegemist ei ole väga hullu olukorraga, aga
kõrge tase investeerimise riskantsemaks. Surve ettevõtete tulemustele. FactSeti tulemuste hooaja andmed näitavad, et S&P500 ettevõtete kasumid peaks kogumahus kukkuma 4,1 protsendi võrra. „Kui indeks teatab, et võrreldes eelmise aasta sama ajaga on kasumid langenud, juhtub see esimest korda alates 2012. aasta kolmandast kvartalist. Kuna kasumi ja hinna suhe on samuti kõrge, peaks investorid võtma esimese kvartali tulemusi väga tõsiselt.
Järgige raha liikumist. Kui tahad teada saada, mille suhtes on investorid optimistlikult meelestatud, pead jälgima, kuhu läheb raha. Hiina aktsiaturu uued tipud ning
rekordilised rahavood Euroopale suunatud ETFidesse vihjavad, et investorid ei tunne USA vastu enam nii palju huvi – nad vaatavad üle ookeani.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.