Tavidi asutaja Alar Tamming ei imestaks, kui kriis lööb rahandusmaailma juba tänavu sügisel sisse.
- Alar Tamming. Foto: Erik Prozes
„Finantskriis ei ole veel lõppenud,“ rääkis Tamming täna teadliku ettevõtluse konverentsil. „Maailmas on käimas eksperiment, kus rahasüsteemid sõltuvad inimeste suvast. Varem olid rahasüsteemid tagatud kullaga.“
Isereguleerumine on täiesti puudu, tähendas Tamming. „Reguleeritud on intressid, keskpank paneb need paika, valuutakursid kõiguvad. Raha, mis peaks olema mõõtühik, kõigub üles ja alla! No kujutage ette, et kilogrammil on täna üks suurus ja homme teine! 19. sajandil olid kursid fikseeritud ja intress kõikus.“ Praegu on see süsteem Tammingu sõnul pea peale pööratud ja kõik on täitsa valesti.
„Raha eesmärk on aidata majandusel toimida,“ rääkis Tamming. „Aga praegu öeldakse, et majanduse eesmärk on raha teenida. See on põhimõtteline viga. Eesmärk peaks olema inimeste heaolu kasv.“
Tamming märkis, et selline võlgade hulk, nagu maailma riikidel praegu, pole kunagi lahenenud ilma majanduslike vapustusteta. „Kõigepealt tuleb finantskriis, siis majanduskriis, siis poliitiline,“ sõnas Tamming. „Siis tuleb sotsiaalse süsteemi kriis, siis eetiline kriis ja välistatud pole ka keskkonnakriis.“
Tamming lohutas publikut, et ehk me jõuame enne ära surra, kui kõik see juhtub. „Alati rõõmustage, kui mingi jama on, see on võimalus edasi minna,“ ütles ta.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”