Iraani valmisolek maailma kaubandusse naasta võib tähendada ulatuslikku hindade langemist, kirjutab Bloomberg.
- California farmer pistaatsiapuud uurimas Foto: Bloomberg
Iraani tuumakõneluste õnnestumise ning sanktsioonide leevendamise puhul on valdavalt räägitud mõjust naftaturule. Siiski on olemas üks teinegi valdkond, mida kõnelused märkimisväärselt mõjutada võivad, nimelt pistaatsiapähklid.
Iraanil on pistaatsiapähklitega oluliselt rohkem tegemist kui naftaga. Iraan on maailma suuruselt seitsmes naftatootja, ent samas koos USAga maailma suurim pistaatsiapähklikasvataja.
Nagu nafta puhul, pole Iraan saanud pistaatsiapähkleid sanktsioonide tõttu eksportida. Kui tuumalepe õnnestub, tähendab see, et pistaatsiapähklite hind maailmaturul peaks märkimisväärselt langema.
Hakan Agro DMCC analüütik Hakan Bahceci märkis, et pakkumise suurenemine avaldab kindlasti mõju ka hinnale. Praeguste prognooside kohaselt on suurimad kaotajad California osariigi farmerid, kes on viimase kümnendi jooksul pistaatsiapähklite istandusi kahekordistanud. Möödunud aastal tootsid California farmerid umbes 230 miljonit kilogrammi pistaatsiapähkleid, mis on üle kolme korra rohkem võrreldes 2004. aastaga.
Nende jaoks, kes pähkleid armastavad, on see kahtlemata hea uudis: viimase viie aasta jooksul on pistaatsiapähklite hind tõusnud rohkem kui 40%.
Siiski, California pistaatsiakasvatajad leiavad, et praegu pole muretsemiseks veel põhjust. Fresnos paikneva Pistaatsiapähklite Administratiivse Komitee esindaja Bob Klein meenutas, et Iraanil ei pruugi siiski kõik lepase reega minna: nimelt võivad Iraani pistaatsiad sisaldada seenhaiguse tõttu mürgist kemikaali, mis takistab pistaatsiate müüki Euroopasse ja USAsse. „Ma pole farmerite seas erilist muret kohanud. Isegi kui hind langeb veidi, läheb California farmeritel ikka hästi,“ ütles Klein ja lisas, et pistaatsiapähklite hinnad on olnud head.
Möödunud aastal oli USA pistaatsiapähklite toodang väärt 1,3 miljardit dollarit. Iraani jaoks on summa samas suurusjärgus, ent eksport oluliselt tähtsam kui USA-le: tegu on suuruselt teise ekspordiartikliga pärast naftat.
USA on Iraani pistaatsiapähklite ekspordi keelustanud vahelduva eduga viimase kolme kümnendi vältel. Esimene embago jääb 1979. aastasse, keeld kaotati neli aastat hiljem. 1987. aastal läks keeld taas käiku ning kaotati siis 2000. aastal. Kümme aastat pärast seda kiitis Barack Obama heaks seaduseelnõu, millega keelustati taaskord Iraanist pistaatsiapähklite importimine.
Paljud teised Lääne sanktsioonid, mis Iraanile pandud, mõjutavad samuti Iraani võimalusi pistaatsiapähklied eksportida. Näiteks on kehtestatud panganduspiiranguid. Hiina, India ja Türgi on jätkuvalt suured importijad ning mõnikord leiavad Iraani pistaatsiapähklid tee Euroopasse just läbi Türgi.
Teheran ootab huviga tuumaleppe jõustudes sanktsioonide leevenemist, et siis tootmist suurendada. Näiteks andis riigi naftaminister Bijan Namdar Zanganeh kolmapäeval teada, et plaanib sanktsioonide leevenedes esimese kümne päeva jooksul naftatootmist suurendada.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.