Nordea panga juhatuse esimees Björn Wahlroos ärgitab Rootsi uut valitsust loobuma pankade maksustamise plaanist, et mitte perspektiivis tuluallikat kaotada.
- Björn Wahlroos Foto: Eiko Kink
Rootsi sotsiaaldemokraatide juhitud valitsus plaanib pangandusest pitsitada lisatulu toetuste tõstmiseks antud lubaduste katteks.
Rahandusminister Magdalena Anderssoni sõnul on Rootsi pangad praegu alamaksustatud, teenides samas, Nordea sealhulgas, „suurt raha“.Esmalt koostab valitsus uue maksu osas siiski uuringu, mis on plaanitud vältama 2016. aasta novembrini. Uus maks kehtestataks kas käibele või töötajate tasudele. Kavandatav tulu uuest maaksust oleks suurusjärgus 4 miljardit Rootsi krooni aastas.„Me maksame ettevõtte tulumaksu nagu kõik teised, nii ei saa ma aru asja loogikast,“ ütles Wahlroos.„Kui maksustada palgad, siis motiveerid panku loobuma uute töötajate palkamisest ning enam panustama automatiseerimise ja e-panganduse arengusse,“ ütles Wahlroos.
Pankadel põhjendamatu eelis
Rootsi rahandusministeerium leiab aga, et pankadel on praegu eelis teiste tööstusharude ees, kuna nad on vabastatud käibemaksu kohustusest.„Ma näen ruumi pangandussektori maksude tõstmiseks,“ ütles Andersson läinud nädalal pärast küsimustele vastamist Rootsi parlamendis. „Tänu varasematele ettevõtte tulumaksu kärbetele sai pangandussektor 4 miljardit Rootsi krooni ulatuses maksukergendust. Samal ajal teenivad nad suuri kasumeid ega maksa käibemaksu,“ ütles ta.Londoni investeerimispanga Keefe Bruyette & Woods Ltd (KBW) hinnangul on Rootsi pankade käibe maksustamine rootsi valitsusele kõige tõenäolisem valik, sest see ei sattu vastuollu valitsuse eesmärgiga alandada Rootsis tööpuuduse taset.KBW rehkenduse järgi saaks käibe maksustamisel enim pihta Swedbank, mis võiks 2017. a vähendada panga kasumist. Nordea kaotaks 1,3%. Need kulud kantaks aga KBW sõnul edasi tarbijale.
Kehvad kogemused
Rootsi proovis pangamaksu kehtestada 1980nendatel aastatel, kuid pangad kolisid siis oma tegevuse maksu eest mujale. 1991. a otsustati maks tühistada. See oli argumendiks Rootsi endisele rahandusministrile Anders Borgile, kui EL hakkas kaaluma finantstehingute maksu.Soomel on pangamaksuga hilisem kogemus. 2013 kehtestati ajutine maks, mis peaks jõus olema kolm aastat. Samal aastal suurenes Soome finantssektori panus Soome maksutuludesse, kuid Nordea puhul panus vähenes, näitavad maksuameti andmed.„Ma soovin lihtsalt soovitada, ja ma ei ähvarda siin mingil moel – ma soovitan siin lihtsalt väga heatahtlikul viisil neil inimestel, kes seda teha kavatsevad (pangamaksu kehtestada – toim.) enne kaks korda kaaluda, kuna senised kogemused ei ole just kõige paremad olnud,“ ütles Wahlroos
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Nordea Pank pakkus Hollandi riigi kontrolli all olevale ABN Amro Group NV-le liitumist, mis olnuks finantskriisist arvates suurim pankade ühinemine Euroopas.
Rootsi valitsusel oli plaan kehtestada 15protsendine pangamaks, mida oleks arvutatud pangatöötajate palgafondilt, kuid väga kriitiline tagasiside sunnib valitsust seda plaani muutma.
Juuste hõrenemine ja kiilanemine tekitab pidevalt stressi? 14aastase kogemusega juuksespetsialist annab nõu juuste efektiivseks taastamiseks ning ka juuste siirdamise eel- ja järelhoolduseks.